Google’ın son yapay zeka uygulaması: AlphaGo Zero


Yazan: Fatih Gürgan

AlphaGo, Google DeepMind’ın geliştirdiği bir üstün bir yapay zeka yazılımı. Go adlı satranca benzeyen ancak çok daha çeşitli hamlelerin olduğu ve sezgisellik de gerektiren Uzakdoğu oyunu için tasarlandı. AlphaGo bu oyunda dünya şampiyonu Lee Sedol’u yenmeyi başarmıştı. Oyunun sezgisellik de barındırması 1997’de IBM’in Kasparov’u yenmesini gölgede bırakır nitelikte. AlphaGo’nun yaratıcıları, bazı amatör oyuncuların kendi aralarındaki maçları kaydettiklerini, AlphaGo’nun onları analiz edip defalarca kendi kendine oynayarak dünya şampiyonunu yendiğini söylüyor. Bu durum da yazılımın oyun oynayarak kendi kendine öğrenebildiği bir yapay sinir ağı olduğunu gösteriyor. Sadece amatör oyunculardan yaptığı sentezlerle dünya şampiyonunu yenmesi ise yapay zekaların neler yapabileceği konusunda başka bir ilginç nokta.

 

AlphaGo’yu diğer yapay zekalardan ayıran ise devrim niteliğindeki bambaşka bir özelliği. Daha önceki yazılımlarda insanların kombinasyonları ve hamleleri girmeleri gerekiyordu ve yazılımlar bu kombinasyonlardan tercih yapıyordu. Ancak AlphaGo’nun son versiyonu; AlphaGo Zero kendi kendine öğrenip stratejiler geliştirebiliyor. Zero’nun yazılımcıları böylece bilgi için yapay zekanın ihtiyaç- duyduğu unsuru yani insanı ortadan kaldırmış oluyor. Yani AlphaGo’da hamleler ve programlar için insanların öğretisi gerekiyordu ancak Zero’da buna gerek kalmıyor. Bu da yapay zeka çalışmalarında önemli bir kırılma noktası oluyor. Artık kendi kendini yürütecek bir sistem ortaya çıkmış oluyor. Araştırmacılar, öğrenme yetisine sahip olan AlphaGo Zero’nun son 100 karşılaşmanın hepsinde insanlar tarafından programlanan AlphaGo’yu yendiğini ifade ediyor. Hem de analiz etmek için çok uzun sürelere ihtiyaç duymadan. Zero tüm bunları sadece 3 günlük bir kurulum ile gerçekleştirebiliyor. Bu durum bazı bilim sitelerinde “Bambaşka bir matematiğin icadına tanık olmak” olarak geçiyor.

Günümüzde en üstün ve güncel yapay zekaların go gibi karmaşık oyunlarda insanlardan çok daha doğru tutumlar takınabilmesi endişe verici gibi dursa da bu durum insanlardan diğer alanlarda da iyi olduklarını göstermiyor. AlphaGo ve diğer yapay zekalar, insanlar için çok basit olan çoğu görevde başarısız oluyor. Google’ın DeepMind programı ve Zero’nun gelecek kuşakları ile canlı organizmaların nasıl işlediği, küresel ısınma, doğaya zarar vermeyen ürünler gibi henüz insanların çözemediği pek çok sorunun cevaplanması bekleniyor.

Kaynaklar: www.sciencealert.com

www.theverge.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin