Güçlü bağlantılar kurmanıza yardımcı olacak 4 adım


Yazan: Parker Davis

Çeviren: Melis Yıldız

İş dünyasında güçlü bağlantılar kurabilmek için konuşmayı nasıl gerçekleştireceğinizi bilmeniz gerekir. Fakat birçoğu için bu kolay bir iş değil…

Girişimcilerin en başarılıları bile, fırsat kaybetmelerine neden olan konuşma hataları yapıyorlar.

Sorun şu: Çoğu insan konuşma becerilerini mükemmelleştirmek için zaman ayırmıyor. Bu yüzden önemli görüşmeler gerçekleştiriyorlar ama bağlantı kurarken hata yapıyorlar.

Ancak hepsinden kaçınmanız mümkün olabilir. Güçlü bağlantılar kurmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz 4 konuşma tarzı şudur;

  1. Açık uçlu sorular sorun

“Görüşme modu konuşması”nı duydunuz mu?

Konuşma, “Adınız nedir?” gibi röportaj sorularının sürekli akışını sağlar. “Nerelisin?”; “Ne yapıyorsun?”, vb.

Bu gibi sorulardan bir veya iki tane sormanızda sakınca yok ancak üst üste yığıldıklarında sohbetlerini hızlı bir şekilde öldürebilirler.

Bunun yerine, bu görüşme tipi sorularını açık uçlu sorularla dengelemelisiniz. Doğru ve ucu açık sorular sorduğunuzda, herhangi bir konuşmayı sürdürebilmeniz mümkündür.

  1. Dinle ve ilişki kur

Açık uçlu bir soru sorduktan sonra, karşınızdaki insanı boş bırakmayın ve bölge dışına çıkmayın (bunun ne kadar yaygın olduğuna şaşıracaksınız!).

Bunun yerine, yanıtlarını dinlemek için bilinçli bir çaba gösterin. Ardından, kendi hayatınızla ilgili bir şeyle bağlantı kurun.

Örneğin:                                                                         

Siz: Hukuk konusuna nasıl ilgi duydunuz?

Onlar: Çocukluğumda Law & Order’dan hoşlanıyordum, o yüzden her zaman ilgilendim. Sonra lisede bir hukuk dersi aldığım zaman ona aşık oldum!

Siz: Ah, harika! Lisede birkaç muhasebe dersi aldım ve o zamanlar vergi muhasebesine girmek istediğim biliyordum. Şimdi avukat olduğunuza göre, meslek hakkında ne düşünüyorsunuz?

  1. Aşırı paylaşımdan kaçının

Hiç gizli kapaklı olmayan biriyle tanıştınız mı? Konuşmanın ilk 10 dakikasında hayat öykülerinden bahsettiklerini hissedebiliyorsunuz. Sinir bozucu, değil mi?

Arabada/dairede ne kadar para harcadıkları, mesleklerinin ne kadar önemli, ne kadar seyahat ettiği vb gibi, burada övünen birine ne dersiniz?

Bunların hepsi fazla paylaşım örneği. İnsanın bunu yapmasının başlıca sebepleri, güvensizlikleri nedeniyle başkalarını etkilemek.

Etki? Genellikle bağlantıyı mahveder ve konuyu can sıkıcı hale getirir.

Aşırı paylaşma yerine konuşmayı, diğer kişiye odaklanmayı hedefleyin. Kendiniz hakkında çok konuşmak zorunda değilsiniz – aslında, yapmasanız daha iyi.

Araştırmalar, kendimiz hakkında konuşmanın, beynin yemek ve para ile ilişkili olduğu aynı zevk merkezlerini harekete geçirdiğini gösteriyor.

Böylece, bir başkası kendileri hakkında daha fazla konuşmaya başlayınca, bu olumlu duyguları sizinle ilişkilendirecek ve kendilerini size daha bağlı hissedecekler.

  1. Ağırdan almak

Çoğu zaman insanlar çok hızlı bir şekilde konuşurlar. Bu, özellikle önemli bir konuşma esnasında olduğu gibi gerginlik zamanlarında görülür.

Hızlı konuşma konusundaki problem sizi güvensiz, güvenilmez ve kendinden emin hissettiriyor olması. Anlaşılmanız zorlaşır.

Bunun yerine, konuşmanızı yavaşlatın. Hissettiğinizden daha yavaş konuşun. Genellikle konuşmak için en iyi hız bu olacak.

Not: Çok hızlı olmaktansa çok yavaş konuşmanız daha iyi. Yavaş konuştuğunuzda, insanlar sözlerinize önem verir ve sizi daha ilginç gösterir.

Sonuç

Konuşma becerileri, işletmenizi ileriye doğru itebilecek güçlü bağlantılar kurmanıza olanak tanır. Konuşmak ve bağlantı kurmak için bu taktikleri kullanın!

Kaynak: business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin