Günümüz dünyasında var olan 10 adet ”duyarlı lider” davranışı


Yazan: Maurice DeCastro

Çeviren: Aleyna Öztürk

Duyarlı bir lider, başarının tek sırrı değildir fakat refahımız, mutluluğumuz ve iç rahatlığımız için gereklidir. Bu belirsiz dünyada yönettiğimiz kişisel yaşamlarımızda ya da dünyanın en büyük işinin başında olan bir CEO için de liderlik önemli bir meseledir.

Bu, yüzyıllardır üzerine yazılan bir konu. Doğası gereği profesyonel, kişisel, akademik ve uygulanabilirdir. Önemli bir meseledir çünkü onsuz hiçbir şey değişmez. Tarih kitapları, dünyaya -iyi ya de kötü- yön veren liderlik dersleriyle doludur.

Liderliğini yaptığın insanların iyi bir lider olman vasat bir lider olman arasındaki ayrımda senden 10 adet beklentisi var:

1- Beni tanı:

Senden en yakın arkadaşım olmanı, bana sarılmanı ve bana koridorda her denk gelişimizde ”dostum” diye seslenmeni istemiyorum. Adımı, ne yaptığımı ve neyi neden yaptığımı bilmen yeterli. Ne zamandır bu iş için çalıştığımı ya da evli olup bir ailem olduğunu da bilmen de iyi olur tabii. Beni çalışmaya neyin teşvik ettiği hakkında da fikrin olursa mükemmel olur.

2- Bana göster:

Öteki tarafını göstermedikçe senin hakkında görebildiğim, sadece adın ve de park yerin. Eğer bir anlığına bile bana gerçek seni gösterirsen, böylelikle seninle kişisel bir seviyede ilişki kurabilirim ve bu gerçekten rahatlatıcı olur. Senin CEO ya da bir işin başında olduğunu zaten biliyorum fakat bu ”başlıkların” ardındaki gerçek seni değil.

3- Beni Gör:

Eğer bir sorun, fikir ya da bir fırsat paylaşmaya ofisine gelirsem, yüzüme bakman çok yardımcı olabilir. Önündeki mailin ya da iş raporunun çok önemli olduğunu biliyorum, ama eğer kısa bir talimat için bir anlığına bakışlarını oradan ayırabilirsen, minnettar olurum. Aslında, bir tartışma içerisinde olduğumuz anda bana özel ilgini verebilirsen de çok sevirim.

4- Bana Sor:

İşinin ne kadar zorlayıcı ve mücadeleci olduğunun farkındayım. Bazen zor kararlar vermek zorunda olduğunun da farkındayım. Bunun eğer bana kişisel ve profesyonel olarak etkisi varsa, bu konu hakkında nasıl hissettiğimle ilgilenirsen bu benim daha iyi hissetmeme neden olur. Benim fikir ve düşüncelerimin senin kararlarına ve hareketlerine her zaman etki etmeyeceğinin farkındayım, ama yine de sorulması iyi olur.

5-Benim Yerimde Ol:

”Nasıl meşgulsün farkındayım, fakat biliyorum ki eğer bir anlığına benim pozisyonuma geçseydin daha rahat koşullar altında olurdum. Ne yaptığımı, ne kadar fazla çalıştığımı biliyor musun? Yaptığın teklifin gerçek sonuçlarını anlıyor musun? Çünkü kağıtta iyi duruyor ve söyleyince kulağa hoş geliyor? Kararını değiştirmek zorunda değilsin ama ne olursun karar vermeden bir anlık benim yerimde ol.”

6-Bana Öğret:

Beni işe bilgim, tecrübem, ustalığım ve karakterimden dolayı işe aldığın için teşekkür ederim. Yine de bu, her şeyi bildiğim anlamına gelmez. Lütfen bana öğrenmemde, yetişmemde ve gelişmemde yardım et. Mükemmelliğin nasıl göründüğünü bana anlat ve öğret. Olabileceğimin en iyisi olmamda yardımcı ol ki gelecek adımlarımda hazırlıklı olayım.
Her şeyin cevabına sahip değilim, ben de senin gibi sadece bir insanım.
Kaybolduğumda, rehber ol.
Kafam karıştığında beni aydınlat.
Düştüğümde kaldır.
Yanıtı bilmediğimde doğru noktaya yönlendir.

7- Beni Özgür Bırak:

Desteğini ve rehberliğini çok seviyorum ama beni bunaltma. Bana bir görev, proje ya da bir parça iş verirsen, lütfen işime gücüme bakmama izin ver. Kendi hatalarımdan öğrenebileceğim boşluğu ve özgürlüğü ver. Yani, gerekli yerlerde kontrol et elbette ama bunu 5 dakikada bir ‘nasıl gidiyor’ diyerek ya da gördüklerini söyleyerek yapma.”

8- Bana Söyle:

Olmasını isterdim elbette ama benim zihin okuma yeteneğim yok. Gerçekten kim olduğunu, motivasyonunu ve ne istediğini bilmiyorum. İş sırasında hayatını kolaylaştırmak için neler yapabileceğimi söyle. Benden ne istediğini ve de ne beklediğini anlat. Sana yardımcı olacak ne yapabilirim?

9- Bana Liderlik Et:

Motive edilmek istemiyorum, sonuçta bu benim işim. İlham almak istiyorum. Bana geleceği göstermeni istiyorum. Eğer her gün senin için 7:10 ya da 12 saat işe geliyorsam, bunun ne uğruna olduğunu bilmek istiyorum. Lütfen maaş için olduğunu söyleme. Onu her yerden alabilirim, bana fazlası gerek. Vizyonumuz ne? Gelecekte bizi neler bekliyor?
İşe vaktinde gelmemi ve erken çıkmamamı istiyorsan, bunu sen de yapmalısın.
Toplantılarda etkili bir şekilde sunum yapmamı istiyorsan, bunu sen de yapmalısın.
Eğer empati yapmamı ve saygı göstermemi bekliyorsan, bunu sen de yapmalısın.

10- Beni Zorla:

Sıkıldığım ve eve gidemediğim için ofiste tüm gün saatleri saymama izin verme.
Beni zorla.
Beni canlandır.
Beni bir şeylere itekle.
Konfor alanımdan çıkmama yardım et.
Yetişmemi, değişmemi ve gelişmemi destekle.

 

Kaynak:

www.business2community.com

www.hackbusters.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin