Günümüzdeki en trend pazarlama stratejisi : 3DYazar: Yahong Zhang
Çeviren: Şira Şiir Öznergiz

Günümüzde pazarlama sürekli gelişen bir alandır ve işletmeler her zaman hedef kitlelerinin dikkatini çekmenin yenileyici yollarını aramaktadır. Böyle bir yaklaşım, son yıllarda popülerlik kazanan 3D pazarlama kampanyalarıdır. Bu pazarlama kampanyaları, geleneksel 2D kampanyalardan daha sürükleyici ve ilgi çekici reklamlar ve pazarlama malzemeleri oluşturmak için üç boyutlu görüntülerin kullanılmasını içerir.  

Son dönemlerde yapılan reklam kampanyalarına bakarsanız pazarlama teknolojisinin büyük oranda geliştiğini farkedersiniz. Bu duruma örnek vermek gerekirse; 3 boyutlu yapılan reklam kampanyaları büyük ölçüde ilgi ve beğeni toplamaktadır. Yurt dışında başlayan bu yeni pazarlama trendini ülkemizde de ilk defa OMD Turkey, L’oreal Paris ile beraber gerçekleştirmiş. 

Ayrıca Forbes tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışmada, 3D pazarlamanın lüks markaların dönüşüm oranını %40 oranında artırdığı gösterildi. 

3D pazarlama kampanyalarının en önemli avantajlarından biri, işletmelerin müşterileri için daha etkileşimli deneyimler oluşturmasına olanak sağlamasıdır.3D pazarlama, mağazacılık, saatçilik, mücevherat ve kozmetik gibi birçok farklı lüks sektörde başarıyla kullanılmaktadır. 

3D pazarlama kampanyalarının bir diğer avantajı da geleneksel 2D kampanyalardan daha akılda kalıcı olabilmeleridir. Çalışmalar, insanların görsel bir formatta sunulan bilgileri hatırlama olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve 3D görüntülerin izleyiciler üzerinde kalıcı bir izlenim bırakabileceğini göstermiştir. Örneğin müşterilere bir ayakkabının ayakta nasıl duracağını görme şansı vermesi. 

3D pazarlama kampanyaları, daha ilgi çekici ve akılda kalıcı olmanın yanı sıra, geleneksel pazarlama kampanyalarından daha uygun maliyetli olabilir. 3B modeller ve ortamlar oluşturmak zaman alabilir ve özel beceriler gerektirebilir, ancak varlıklar oluşturulduktan sonra birden çok kampanya için yeniden kullanılabilir ve her kampanya için yeni varlıklara duyulan ihtiyaç azalır. Bu, zaman içinde maliyet tasarrufu sağlayabilir ve 3D pazarlama kampanyalarını rakiplerinden farklı kılmak isteyen işletmeler için akıllı bir yatırım haline getirir. 

Genel olarak, 3D pazarlama kampanyaları, işletmelerin daha ilgi çekici, akılda kalıcı ve uygun maliyetli kampanyalar oluşturmasına yardımcı olabilecek heyecan verici yeni bir pazarlama yaklaşımıdır. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, pazarlamada 3D görüntülerin daha da yenilikçi kullanımlarını görebiliriz. Bu yeni trend pazarlama dünyasında olduça başarılı durumdadır ve gelişmeye devam etmektedir. 

Kaynak : https://apviz.io/blog/3d-marketing/  

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin