Hareketli bir ofiste işinize konsantre olmanın 8 kanıtlanmış yolu


Yazan: Joline Buscemi

Çeviren: Melis Yıldız

Hareketli bir ofiste yoğunlaşmak zor olabilir. Her zaman gidilecek bir toplantı, görüşme veya mutfakta yenmeye hazır yiyecekler vardır. İş arkadaşlarınızın işiniz ile ilgili soruları da buna ek olabilir. Sinir bozucu insanlar her yerde. Neyse ki, her zaman müsait olmak zorunda değilsiniz. Kendi işinize konsantre olurken aynı zamanda diğerlerini kendinizden uzak tutmanıza yardımcı olacak sekiz kanıtlanmış yol var.

Eğer işiniz olmayan konularla biraz daha fazla uğraştığınızı düşünüyorsanız yanılmıyorsunuz. Araştırmalara göre çalışanların yüzde 89’u iş yerinde çalışmadan vakit kaybediyor. Yüzde 2 ise günde 5 saatini çöpe atıyor. Etrafınızda çalışıyormuş gibi görünen fakat ofis içinde sürekli çevrenizde dolaşan birini görmeniz mümkündür.

Kendinizi işinize nasıl konsantre kalabilirsiniz konusunu tartışmadan önce, insanların çalışmadan iş yerinde neler yaptığını aşağıdaki araştırmalar ışığında öğrenebilirsiniz:

– Evli çalışanlardan biri arkadaşlık sitelerinden insanlarla tanışıyor.

– Bir çalışan kaybolan kuşunu arıyor.

– Başka bir çalışan arkadaşını korkutmak için kutuların altına saklanıyor.

– Bir diğeri ise internetten kitap bastırıyor.

Sonuç olarak eğer bu olaylarla karşı karşıya kalıyorsanız, sizi koruyacak sekiz yolu izleyebilirsiniz.

1) Kulaklıklarınızı takın

Kulaklıklarınız etrafa ‘’şuan insan gürültüsünü dinlemek için çok meşgulüm.’’ mesajını verecektir. Eğer biri onları çıkarmanızı söyler ise, bundan rahatsız olduğunuzu gösterir bir hale gelin. Bonus olarak; eğer yeterince yüksek bir sesle onlarla oynarsanız, o alanın sizin kişisel konser masanız olduğunu anlayacaklardır.

2) Bitki büyütün

Etrafınızda küçük bir orman veya çeşitli bitkilerden oluşan bir alan yaratın, hatta buraya çit bile çekebilirsiniz. Ne siz dışarı bakabileceksiniz ne de biri içeri bakabilecek. O bugün ofiste mi?  Herkes merak edecek fakat kimse bilmeyecektir.

3) Sessiz saatler alıştırması yapın

Eğer onları yenemiyorsanız, takip etmekle zorunlu olacakları kurallar koyun. İnsanların sessiz olmasını sağlayacak birkaç saat, herkese müzik dinlemek veya rahatlamak için verilmiş büyük bir şanstır. Cips veya kıtır yiyeceklere izin yoktur. Bu konu hakkında yeterince ciddi olun ki insanlar sizi anlasın.

4) Çevrenizi değiştirin

Isı derecesi, hava kalitesi, kokular ve renkler odaklanmanızı etkileyebilir. Ofis içi değişikliklere açık olun. Hava filtresi, renkli ve kokan mumlar ve duvarlarda hoş görünecek tablolar üretken ve verimli olabilir.

Eğer yaptığınız işten emin değilseniz, akşam herkes eve gittikten sonra kalıp, düzeltmeler ile ilgilenebilirsiniz.

5) Özel aksesuarlar kullanın

adf

Özel bilgisayar atkısı alın. Atkılar, kimsenin sizinle konuşmamasını sağlayacaktır.

6) Yapılacaklar listesi hazırlayın

Ve sonrasında o listeyi camdan fırlatın! Müşteriler ve çalışma arkadaşlarınız size önem sırası daha yüksek olan göreviniz ile alakalı sorular sormaya başlayacak ve ne zaman hazır olduğunu öğrenmek isteyeceklerdir. Burada önemli olan nokta, birkaç dakikalığına da olsa kendinizi bu listeyi hazırlarken motive hissedeceksiniz.

7) Masanızı organize edin

Masanızı temiz ve düzenli tutun. Gün sonunda işiniz bittiğinde masanızı eski haline getirmek için kendinize birkaç dakika ayırın ve her şeyi ait olduğu yere geri koyun. Ertesi gün işe geldiğinizde her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olun ve masanızı denetleyin.

8) Kahve için

Kahve içmek, işinize konsantre olmanıza ve uyanık kalmanıza yardımcı olacaktır. Sadece sabah kalktığınız andan itibaren 2-3 saat içinde içmemeye dikkat edin. Ayrıca aç karnına içemeyin ve öğleden  sonra içmekten kaçının. Bu sizin gece uyuyamamanıza sebep olacak ve uyku düzeninizi bozacaktır.

Kaynak: https://blog.hubspot.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin