Hastaların yapay zekâ tarafından üretilen dijital ikizleri gelecekteki hastalıklarını tahmin ediyorYazar: Thomas Macaulay
Çeviren: Ayşe Gül Koç

Sanal klonlar sağlık kayıtlarına dokunuyor. Yeni bir araştırmaya göre, hastaların dijital ikizlerini oluşturan bir yapay zekâ aracı gelecekteki sağlığımızı tahmin edebilir.

Foresight adı verilen araç, ChatGPT tarafından kullanılan büyük dil modelleri (LLM’ler) ailesiyle aynı olan, önceden eğitilmiş üretken dönüştürücüler kullanıyor.

İngiltere’deki araştırmacılar ilk olarak modelleri tıbbi kayıtlar üzerinde eğitti. Daha sonra, hastaların sanal kopyalarını oluşturmak için araçlarını yeni sağlık verileriyle beslediler. Son olarak, dijital ikizler hastalık gelişiminden ilaç ihtiyaçlarına kadar çeşitli sonuçları tahmin ediyor. Bilim adamları özellikle teşhisi hızlandırma olasılığı konusunda heyecan duyuyorlar.ABD verilerine uygulandığında, dijital ikizler hastaların bir sonraki durumunu %88 doğrulukla doğru bir şekilde belirledi. İki Ulusal Sağlık Vakfı (NHS) kuruluşundan alınan bilgiler kullanıldığında, araç sonraki durumları %68 ve %76 oranında doğru tahmin etmiştir. Yine de dijital ikizler için büyük umutlar var.

Dijital ikizler doktora gidiyor

Araştırma ekibi, dijital ikizlerinin teşhis, tedavi ve klinik araştırmalara rehberlik edebileceğine inanıyor.King’s College Hastanesi’nde veri bilimi ve yapay zeka direktörü olan çalışmanın ortak yazarı James Teo, tahminlerin hastalıkları anlamak için “olası çoklu evrenleri” temsil ettiğine inanıyor.X’te yaptığı açıklamada, “Üretken yapay zekamız, tüm hastalık gruplarında herhangi bir bozukluk, test, ilaç, tedavi veya komplikasyonla ilgili sağlık kayıtlarındaki metinlerden geleceğe yönelik tahminler üretiyor” dedi.”Bu hasta dijital ikizi, içgörü ve “ya olursa” senaryoları sağlayabilir. “Teknoloji vahşi doğada serbest bırakılmadan önce, daha fazla ince ayar ve test yapılması gerekiyor. Ancak araştırmacılar bu cephelerde ilerleme kaydediyorlar.

https://thenextweb.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin