Haute Couture ve Alt Kültür: Vice X Vogue


Yazan: Ece Tuçaltan

Moda denince ilk akla gelen ikonik dergi Vogue ve sınır tanımayan belgesel tipi haberciliğiyle ünlenen VICE, yeni bir platform yaratmak için iş birliği yapacaklarını duyurdular. Vogue ve Vice’ın akılda yarattığı çağrışımlar bile birbirine zıt: kâkülllüler ve kirli sakallılar, Manhattanlılar ve Brooklynliler, defilenin en ön sırasından fotoğraflar ve siperlerden röportajlar. Bu farklılıklara rağmen türünü ilk örneği olacak editöryel bir iş birliği için hazırlanıyorlar.

Project Vs” olarak adlandırdıkları platform; her iki markayla ilgili heyecan verici hikaye anlatımının en iyi örneklerini, güncel olayları ve figürleri sergileyecek. İçerik Vogue ve VICE editörlerinden oluşan bir ekip tarafından üretilecek. Projenin pazarlama direktörü, Condé Nast’ın CBO’su Susan Plagemann olacak. 2018’de başlayacak Project Vs, sadece 100 gün boyunca içerik üretecek.

“Yavaş bir dans olarak başlayan işbirliği, VICE ve Vogue arasında hızlı bir çarpışma haline geldi. Çağımızın birçok sosyal, politik ve kültürel gerilimiyle ilgili kapsül yorumlar oluşturmak için bir araya geliyoruz.” VICE CCO, Tom Punch

Vogue ve VICE dünyayı farklı merceklerden görüyor olabilir, ancak her ikimizin de korkusuz, merak uyandırıcı ve nefes kesici işler çıkardığımıza inanıyorum. İki yetenekli editör ekibi, yaşadığımız dünya ile ilgili heyecan verici öyküler üretmek için bir araya geldi.” Condé Nast Artistic Direktörü ve Vogue Genel Yayın Yönetmeni, Anna Wintour

Project Vs, Omnicom Media Group’un düzenlediği “Final Front” seminerinde duyuruldu. Final Front semineri, Omnicom Media Group’un “mavi çip” müşterileriyle işbirliği yapmak isteyen OMD, PHD ve Hearts & Science gibi büyük medya kuruluşlarını bir araya getiriyor. Mavi çip kuruluşlar yüksek kaliteli ürün, hizmetler ve içerik pazarlayan; istikrarlı ve olumsuz koşullara rağmen dik durmayı başaran markalardır. 1892’den beri yayımlanan Vogue’un ve YouTube kanalından yükselip televizyon kanalına sahip olan VICE’ın bu kategoriye ait olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Project Vs, Omnicom Media Group’un düzenlediği “Final Front” seminerinde duyuruldu. Final Front semineri, Omnicom Media Group’un “mavi çip” müşterileriyle işbirliği yapmak isteyen OMD, PHD  ve Hearts & Science gibi büyük medya kuruluşlarıyla bir araya getiriyor. Mavi çip kuruluşlar yüksek kaliteli ürün, hizmetler ve içerik pazarlayan; istikrarlı ve olumsuz koşullara rağmen dik durmayı başaran markalardır. 1892’den beri yayımlanan Vogue’un ve YouTube kanalından yükselip televizyon kanalına sahip olan Vice’ın bu kategoriye ait olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Vogue ve VICE’ın Project Vs için bir arada olma ihtimali bile şaşırtıcı gelse de, bu tip iş birliklerinin yakında bir norm haline geleceğine inanıyorum. Final Front seminerine Project Vs gibi başka alışılmışın dışında işbirliklerin de sunumları vardı. MTV  Shazam  ile, NBCUniversal da Buzzfeed ile işbirlikli sunum yaptı. Reklamcılar, basılı medya ve TV gibi daha geleneksel medya kanalları ile dijital pazarlama ve sosyal medya arasında karşılıklı bir etkileşime ihtiyaç var. Bu işbirlikleri hem geleneksel medyayı ayakta tutacak hem de yeni medya kanalların oluşmasına yol açacak. Aynı Project Vs gibi.

Her zamankinden daha da bölünmüş bir dünyada Vogue ve Vice; iletişim, kültürel canlılık ve bizi bir araya getiren hikayeleri anlatmak adına işbirliği yapıyorlar. Gün geçtikçe katlanarak artan içeriği aşırı hızlı tüketen izleyicinin ilgisini çekmek gittikçe zorlaşıyor. Farklı içerikler tüketen izleyicileri bir araya getirmeninin yolu, zıt kutupları temsil eden medya kuruluşlarının bir araya gelmesiyle mümkün.

Kaynak:

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin