Hayalini kurduğunuz işin peşinden, düzenli işinizi bırakmadan nasıl gidersiniz?


Yazan: Brian Pontarelli

Çeviren: Özlem Özkan

Kredi kartınızı maaşınızın yerine kullanmadan da hayallerinizin peşinden koşabilirsiniz.Kendinizi ve ürününüzü geliştirdiğiniz süre içerisinde bir işte çalışmaya devam ederek,ürününüzü test ederek ve ürününüzü satarak yeni başlattığınız işinizde riskleri minimuma indirgeyebilirsiniz.

İşte bunu nasıl başaracağınızın yolları:

Ürünün pazar uygunluğunu kararlaştırın

Girişimci olarak başarılı olmak odaklanma, kararlılık ve azim gerektiriyor. Ürününüz için öyle canlı bir tutkunuz olmalı ki aksaklıklardan sonra bile sizi ilerlemeye sevk etmeli.Bu istek ne kadar elzemse de yeterli değil. Ürününüzün ya da servisinizin aynı zamanda pazar uygunluğuna da sahip olması gerekir. Açıkçası insanlar fikriniz için size ödeme yapmaya hevesli olmalı.Sağlam bir pozisyonda işinize devam edin çünkü işten sonra özel zamanınızdan ayıracağınız vakit, işsiz olduğunuz dönemde bütün birikimlerinizi kimsenin istemediği bir düşünce için eritmekten çok daha mantıklı.

Etrafınızdakilerden konsepti test etmesini isteyin

Eğer potansiyel müşteri konumundaki bir şirkette çalışıyorsanız iş arkadaşlarınıza sorun:  Bunu satın alır mıydın? Öyleyse, ne kadar verirdin?

Birinin fikrinizi çalmasından korkmayın. Sadece büyük şirketlerin sizi işin dışında bırakabilecek kaynakları var ve onlar incelikle birkaç bin müşteri görmek istiyorlar. Aslında,eğer biri benzer bir fikrin peşindeyse bu sadece sizin fikrinizi ve pazarınızı meşru kılar.

Ürününüzün ya da servisinizin oluştuğundan bir kere emin olduysanız çocukları uyutun ve işe koyulun. Yeni başlayan işler kendinize ayırdığınız zamanlarda, akşamları ya da hafta sonları en iyi şekilde yaratılır. Eğer yalnızsanız her Cuma ve Cumartesi dışarı çıkmayı bırakın. Eğer bir aileniz varsa onlara ne yapmak üzere olduğunuzu anlatın. Herkesin ne geldiğini anlaması oldukça önemli. İlk engeli aşmak zorludur. Odaklanmalı ve zamanınıza akıllıca yatırım yapmalısınız ki düzenli işinizle hayalini kurduğunuz iş arasında dengeyi başarılı bir şekilde sağlayabilesiniz.Sınırlı bir bütçeyle yeni bir iş kurmak artık çok daha kolay. Bu kolaylığı sağlayan mükemmel üçüncü parti kaynakları arasında kredi kartı yönetimi yapan Stripe ile yasal dokümanları düzenlemeye yardımcı olan LegalZoom gibi firmalar var.

İşiniz hakkında dijitalde geri bildirimler toplayın

Bir prototipe ya da uygulanabilir bir ürüne sahip olduğunuz an onu piyasaya sürün.Biraz Google AdWords satın alın, bir web sitesi oluşturun ve ürününüzü ya da servisinizisatışa sunun.

İlk süreçte bir şey kazanmayacaksınız belki ama bu süreçte değerli geri dönüşler ve müşteri içgörüleri kazanacaksınız.

Öğle aralarınızı  uzun tutun

Ürününüzü yaratmanın ne kadar zaman aldığını hatırlıyor musunuz? Bu, ürününüzü satmak için kendinizi adayacağınız zaman ile aynı. Siz, markanın yüzü ve satış takımısınız. Potansiyel müşterilerle hafta içi buluşmalar ayarlayın. Ürününüzün hikayesini net bir şekilde heyecanla anlatmayı öğrenin. Ürününüz için en tutkulu olan sizsiniz. Tanıtın, yayın ve dinleyin.

dream-job

Düzenli işinizi ne zaman bırakacağınızı bilin

İlk satışınızı yapmış olabilirsiniz ama işinizi bırakmanın zamanı henüz gelmedi. Akıllı olun. Başarı bir gecede gelmez ve ilk adımı atarak terk etmemek en iyisidir. Pratik olarak, yeni işiniz sayesinde yıllık maaşınızın yarısı kadarına sahipseniz ve diğer yarısını da danışmanlığınızdan elde ettiyseniz riski göze alarak harekete geçebilirsiniz. Ek olarak, tek seferlik satışın işinizi ileriye götürmek adına çetin bir yol olduğunu aklınızda bulundurun. Başlangıçta nakdiniz bir anda tükenebilir ve deneyimlerime dayanarak öğrendim ki eğer müşterileriniz antlaşmalardan, üyeliklerden, tedarikten ve yedeklemeden kalıcı gelir oluşturuyorsa bu sizin için daha iyi.

Kendinizi ucuza satmayın

İş kazanmak için neye “evet” dediğiniz konusunda dikkatli olun. Kendi fikri mülkiyet haklarının hiçbir kısmından vazgeçmeyin. İstenen ürün geliştirmeler için gereken parayı isteyin. Büyük sayılacak bir iş kazanmak için bile bedavaya çalışmak durumunda olmamalısınız.

Yardım isteyin

Kaç tane CEO’nun, girişimcinin ya da danışmanın yardım etmek için istekli olduğunu duyunca şaşıracaksınız. Sürecin içinden biri olarak, sürekli benden yardım isteniyor ve ben “evet” demekten mutluyum. Aldığınız öneriden yararlanın.

Vakum içinde kendi işinizi büyütmek çok zor. Yardım istemek yalnız olmadığınızı bilmenizi sağlayacak.

Kaynak:  www.thenextweb.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin