HBCU’larla müttefiklik bir pazarlama kampanyasından daha fazlasıdır


Yazan: Will Ayers

Çeviren: İlayda Aydın

1800’lü yıllarda Tarihsel Siyah Kolejleri ve Üniversitelerinin (Historically Black Colleges and Universities) kurulmasından bu yana HBCU’lar Amerika’da başarılı Siyah profesyonellerin yetiştirilmesinde itici bir güç olmuştur. Bir Beyaz Saray raporuna göre HBCU’lar tüm Siyahi mühendislerin yaklaşık %40’ını, tüm Siyahi avukatların %50’sini, Siyahi doktorların %70’ini ve Siyahi hakimlerin %80’ini yetiştirmiştir. Bu prestijli kolej ve üniversiteler aynı zamanda Amerika’daki öğretmenlerin yaklaşık %50’sini yetiştirmiştir ve spor, iş ve eğlence dünyasının en başarılı isimlerinin birçoğu HBCU’nun öğrencileridir.

İster moda, ister müzik ya da sosyal medyada olsun, bugün gördüğümüz trendlerin çoğu dahi HBCU kampüslerinde yürüyen bazı parlak beyinler tarafından yönlendirilmiştir. Bu kolejler ve üniversiteler toplu olarak özgünlük, akademi, kültür ve ticaretin dört yönlü kesişme noktasında yer almaktadır.

Dikkat çekici bir şekilde, HBCU’lar tüm bu başarıları yetersiz finansmanla gerçekleştirdiler, bu nedenle anlamlı bir desteğe sahip olmaları halinde sahip olacakları potansiyeli düşünün. Amerika’nın dört bir yanındaki markalar, sadece yıl boyunca kritik anlarda ortaya çıkarak değil, aynı zamanda HBCU öğrencilerine ve kurumlarına anlamlı ve uzun vadeli yatırımlar yaparak bu açığı kapatabilir.

Geçtiğimiz beş yıl içinde markalar HBCU’larla ve farklı topluluklarla daha sık işbirliği yapmaya başladı. Ancak, markaların bu uyumunun pazarlama kampanyaları, sponsorlu etkinlikler ve marka aktivasyonlarındaki sembolik jestlerin ötesine geçmesi önemlidir. Şimdi markaların HBCU’larla kampüs yaşamını, profesyonel gelişimi ve HBCU deneyimini geliştirecek yetenek hatlarını besleyen daha anlamlı bir ilişki kurma zamanıdır.

Markaların sadece mevcut olmaları yeterli değildir; HBCU kültürüyle, mezunlarıyla, üniversitedeki öğrencilerle ve zengin tarihiyle, HBCU’ların onlarca yıldır yetersiz finanse edilmesinin önündeki engelleri aşmalarına yardımcı olacak her zaman açık bir yaklaşımla otantik bir şekilde etkileşim kurmaları gerekir.

Flamin’ Hot’ın HBCU öğrencileri için burs fonu toplamak üzere Grammy ödüllü sanatçı Megan Thee Stallion ile ortaklık kurması, bir markanın HBCU kültürüyle özgün bir şekilde etkileşime geçmesinin yakın tarihli bir örneğidir. HBCU’larda mezuniyet sezonunun önemini bilen Flamin’ Hot, çevrimiçi kurslar ve popüler sokak giyimi tasarımcısı Melody Ehsani’den esinlenen sınırlı sayıda ürün sunan hayali bir üniversite olan Flamin’ Hot Üniversitesi’ni başlatmak için Houston’lı rapçi ile işbirliği yaptı.

Koleksiyonda ayrıca Stallion Varsity Jacket ve Megan Thee Stallion’dan esinlenen Hot Girl Club kazağı da yer aldı. Koleksiyondan elde edilen gelir, aynı zamanda Megan Thee Stallion’ın mezun olduğu Texas Southern Üniversitesi’nde 150.000 dolara kadar bir burs fonu oluşturulmasına aktarıldı. Megan Thee Stallion ile ortaklık organikti, kampanya HBCU kültürüne sorunsuz bir şekilde entegre edildi ve Texas Southern Üniversitesi’ndeki öğrenciler üzerinde anlamlı bir etki bıraktı.

Kampanya, HBCU kültürüyle etkileşim kurmanın ve bu kültüre yatırım yapmanın başarılı ve özgün bir yolunu gösterdi. Peki markalar HBCU kültürüyle anlamlı bir şekilde başka nasıl etkileşime geçebilir?

Kampüs altyapısına yatırım yapın

Altyapıya yapılan uzun vadeli yatırımlar, markaların HBCU deneyiminin günlük nüanslarında daha fazla yer almasını sağlar. Yurtlar, atletizm tesisleri ve sınıflar gibi altyapıya yönelik mali destek, HBCU öğrencilerinin üniversite deneyimini geliştirir. Bu tür yatırımlar ve ortaklıklar, markaların HBCU kültürünün ve eğitimlerini sürdüren öğrencilerin günlük yaşamlarının dokusuna özgün bir şekilde dokunmasına olanak tanır.

Mentorluk yoluyla öğrencileri güçlendirin

HBCU’lar özünde, sadece Siyahi toplumda değil Amerika’da da liderler ve en saygın profesyonellerden bazılarını yetiştiren yüksek öğrenim okullarıdır; markaların bu misyonu anlaması önemlidir. HBCU’larda mentorluk programları oluşturmak, öğrencilere mezun olduklarında iş bulmalarına yardımcı olacak uygun içgörü ve rehberlik sağlayarak bu görevle sorunsuz bir şekilde uyum sağlar. Ayrıca, bir zamanlar benzer bir yolda yürümüş olan bireylerle konuşmalarına erişim sağlar. Bu sadece mesleki gelişimlerini hızlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda akademik ve kariyer yolculuklarında kendilerine yardımcı olabilecek güçlü bir profesyoneller ağı kurmalarına da yardımcı olacaktır.

Yetenek hatları oluşturun

Öğrenciler için bir kariyer yolu oluşturmak da HBCU’lar için açığı kapatmada önemli bir etki yaratacaktır. Yıl boyunca mesleki gelişim atölyeleri, kariyer içgörüsü sağlayan panel tartışmaları ve öğrencilerin kendi alanlarında başarılı kariyerlere sahip olmaları için net yollar oluşturmak üzere tasarlanmış staj fırsatlarını içeren bir etkinlik takvimi oluşturun. Ayrıca markalar, öğrencilerin kendi sektörlerinin şimdi ve gelecekte nasıl göründüğüne hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla müfredat geliştirme ve kampüs kariyer fuarlarına yatırım yapmayı da düşünmelidir.

HBCU’larla müttefiklik bir pazarlama kampanyasından çok daha fazlasıdır. Pazarlama kampanyaları yalnızca zaman içinde bir anı ya da reklam dünyasında bir “uçuşu” temsil eder. Bütçelerin giderek daraldığı ve yatırım getirisinin her zamankinden daha önemli olduğu sürekli değişen bir dünyada, bir marka için en iyi yatırım getirilerinden biri HBCU’lara yatırım yapmaktır. Sadece gençlere yönelik trendlerin arkasındaki itici güçlerden biri olan bir kitlenin karşısına çıkmakla kalmazsınız, aynı zamanda öğrencilerin kendi alanlarında lider olmalarına yardımcı olma, Siyah profesyonelleri işe almak için sürdürülebilir bir hat oluşturma ve HBCU deneyimini özgünlük ve müttefikliği teşvik edecek şekilde beslemeye yardımcı olma fırsatı da vardır.

Bu, Nike’ın Florida A&M Üniversitesi ile ortaklığına benzer şekilde HBCU spor programlarıyla giyim ortaklıkları kurarak, HBCU öğrencileri için staj ve mentorluk programları oluşturarak, HBCU mezuniyet törenlerinde benzersiz marka aktivasyonları yaratarak, HBCU kampüslerinde özel ürün lansman etkinliklerine ev sahipliği yaparak ve HBCU öğrencileriyle onları önemsediğinizi gösterecek şekilde etkileşim kurmak için sosyal medyadan yararlanarak gerçekleştirilebilir.

Markaların önemsediklerini söylemeleri bir şeydir, ancak etki özgünlüğe dayanan eylemlerden gelir.

https://www.adweek.com/brand-marketing/allyship-with-hbcus-is-more-than-marketing-campaign/#:~:text=Allyship%20With%20HBCUs%20Is%20More%20Than%20a%20Marketing%20Campaign

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin