Hedef müşteriyi etkilemek için kültürünü anlamakYazar: Gökçe Doğa Güneş

Geçmişten günümüze, toplumlar birbiriyle iletişim kurup kaynaşırken genelde taviz vermedikleri ve önemsedikleri bir konu vardır ki: kültür. Sonuçta, bir toplumu diğerinden ayıran en büyük özellik kültürüdür çünkü toplumun kendi benliğini yansıtır. Dolayısıyla iyi bir pazarlama stratejisi ortaya koymak istiyorsanız bunu göz önünde bulundurmak çok önemli. Hedef müşteriyi etkilemek için önemsedikleri noktadan strateji üretmek her zaman bir adım önde olmanızı sağlar. Yani içeriğini satacağın yeri göz önüne alarak içeriğinde ona göre küçük değişimler yapmak büyük bir avantaja dönüşebilir.

İnsanlar kendi kültürüne hitap eden bir detay gördüğünde milliyetçilik duyguları kabarıyor ve o ürüne karşı sempati hissediyor. Bunun farkında olmak hedef kitleyi anlayıp ona göre pazarlama stratejisi oluşturmak için çok önemli bir nokta. Tabii ki tamamen bir kültüre göre veya bütün kültürlere hitap edecek bir ürün üretmek çok zor. Ama mağaza içeriğini mağazanın olduğu yere göre ayarlamak gayet basit ve etkili bir yöntem. Üstelik çoğu içerik üreticisinin de kullanabileceği bir yöntem. Mesela bir araba markası olarak geniş aile yapısının yaygın olduğu ülkelerde daha çok geniş bagajlı arabalar sergilemek satış oranınızı arttırabilir. Aile yapısı da kültüre dahil olduğu için aslında dolaylı yollardan yine toplumun kültürüne hitap etmiş olursunuz. Bunun dışında bunu uygulayabilecek en iyi sektör kıyafet sektörüdür ki kıyafet sektörü bu stratejiyi bir tık daha ilerleterek ülkenin içinde bile mağaza içeriğini değiştirebiliyor. Mesela İstanbul’da yaşayan biri olarak fark ettiğim bir şey var ki bazı ilçelere göre belirli markalar kıyafet tiplerini değiştiriyor. Eminönü daha çok turistik ve Arap turistlerin daha çok tercih ettiği bir yer olduğu için genellikle Eminönü’ndeki mağazalar onların kültürlerine hitap eden kıyafetleri koymayı seçiyor. Fakat Bakırköy gibi yerler yerli müşteriyi daha çok çekecek şeyler tercih ediyorlar.

Bunlar dışında marketler de bunu çok kolay gerçekleştirebilir. Kıyafet ne kadar kültür için önemliyse, yemek de bir o kadar önemlidir toplumlar için. Dolayısıyla market, restoran gibi yerler müşterinin dikkatini çekmek için çok kolay bir tarife uygulayabilirler. Mesela yine kendi günlük yaşamımda gördüğüm kadarıyla Avrupa’da meyve-sebze satma stiliyle Türkiye’deki fark ediyor. Türkiye’de meyve-sebze çok tüketildiği için kiloyla tercih ediliyor. Bunun bir sebebi de yine araba örneğinde olduğu gibi geniş aile yapısının egemen olması. Diğer yandan, Avrupa’da daha çok bireysel yapı ön planda olduğu için meyveleri tane tane almak daha yaygın. Dolayısıyla marketler de fiyatlandırmayı buna göre yapmayı tercih ediyor. Her ne kadar bunun satışta öyle gözle görülür bir etkisi olmasa da genel olarak bu fikri edinmek her anlamda stratejilerini de belirlemiş oluyor.

Bunun etkisini daha iyi anlamak için gelin somut bir örnek inceleyelim. Pixar’ı hepimiz biliyoruz. Bu büyük başarısını birçok şeye borçlu ama yaptığı bir şey var ki çoğu insan için özel bir yere sahip olması büyük ihtimal. Pixar animasyonlarının bazı kısımlarını yayınlandığı ülkeye göre değiştiriyor. Mesela “Hayvanlar Şehri” adlı animasyonunda hayvanların haber sunduğu sahnedeki spikerleri yayınlandığı ülkede yaşayan hayvanlara göre değiştiriyor, bazılarında geyik bazılarında panda sunuyor mesela. Böylece animasyon izlenilen ülkede daha çok kişiselleştiriliyor ve dolayısıyla daha çok benimseniyor. Çünkü bildiğiniz gibi toplumların yaşadığı coğrafyada yaşayan hayvanlar da o toplumun kültür oluşumunda önemli etkenlerden biri oluyor. Türklerin 12 hayvanlı takviminde olduğu gibi ve Türk coğrafyasında atın çok önemsenmesi gibi. Pixar’ın yaptığı bu stratejiyi en etkili ve emek isteyen bir biçimde kullanmaktır. Her bölgeye göre filmin bir bölümünü değiştirmek bayağı efor ister. Ama sonuçları da bir o kadar büyük olur. Fakat, işyerinizin kapasitesine göre bu stratejiyi uygulamak önemli. Yukarıda bahsettiğim gibi daha az çabayla da yine amacınıza ulaşabilirsiniz. Ama Pixar gibi büyük bir şirketseniz sınırlarınızı zorlamak daha yararlı.

Kısaca özetlemek gerekirse müşteriyi özel hissettirmek her zaman meyvesini verir. Bunun için bir sürü şey yapabileceğin gibi sadece hedef kitlenin kültürünü, yaşam tarzını bilmek ve ona göre küçük değişimler yapmak da yeterli. Bu kadar küçük bir farkındalık seni meslektaşlarından çok öne koyabilir çünkü insanların kendilerine özel olarak düşündükleri bir ürüne yönelmeleri kuvvetle muhtemeldir.

Kaynak: https://www.webtekno.com/pixar-filmlerinde-ulkelere-gore-yapilan-kucuk-degisiklikler-h134964.html

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin