Hem nostaljik, hem interaktif bir reklamcılık sergisi: “İş Bankası İftiharla Sunar”


Yazan: Umay Özkan

Reklamcıları ve meraklıları İstanbul Eminönü’nde İş Bankası’nın açmış olduğu yeni bir sergi bekliyor. Yaklaşık 1924 yılında başlayan İş Bankası reklamları, her dönemde farklı çeşitlilikleriyle günümüze kadar uzandı ve yaklaşık bir asırdır müşterileriyle reklam aracılığıyla iletişim kurmaya devam ediyor. 93 yıllık bu reklam tarihine tanıklık etmek isteyen herkes için “İş Bankası İftiharla Sunar” isimli sergide, ziyaretçiler İş Bankası gibi köklü bir markanın geçmişten bugüne gelen reklamlarını ve reklamlarda kullanılan materyalleri inceleme şansı buluyor.

450 reklam filmi, 400’e yakın basılı iş ve 60 özgün nesne

Sergide yaklaşık 450 reklam filmi, 400’e yakın basılı iş, ve 60 özgün nesne incelenebiliyor. Atatürk’ten Cem Yılmaz’a, bugüne kadar İş Bankası reklamlarında oynamış herkesten, reklamın duayenlerinden, reklam tekniklerinden parçalar taşıyan sergi; aynı zamanda ziyaretçiler için interaftif olma özelliği taşıyor. Özellikle son dönemde Cem Yılmaz’ın “Servet Bey” olarak izleyici karşısına çıktığı İş Bankası reklamlarının kostümleri, dekoru, kamera arkası görüntüleri de sergi ziyaretçilerini Eminönü’nde bekliyor.

Müzecilik alanında 10. yıl

Serginin yapıldığı İş Bankası Müzesi 10. yılını kutlarken, İş Bankası arşivindeki reklam sektörüne büyük katkısı bulunan, ses, görüntü, filmlerden oluşan bu belgeleri de müzenin 10.yılında sergileyerek güzel bir nüans yaratmak istemiş. Büyükten küçüğe ilgili olan herkese hitap eden bu sergi aynı zamanda köklü bir markanın reklamlarıyla nasıl bugünlere geldiğini, uğradığı değişimleri, pazarlama alanında kullandığı kampanyalarını, dünden bugüne reklamdaki gelişimini, gözler önüne sererek; sektörü tanımak isteyen herkese kucak açıyor. Özellikle Cumhuriyet döneminin en önemli kalkınma hareketlerinden biri olan sanayileşme hareketinin baş mimarlarından olan İş Bankası’nın o dönemlerden itibaren günümüze kadar gelen, arşivlerinde korunan belgeleri, görüntüleri görmek, bir döneme tanıklık etmek isteyenleri fazlasıyla nostaljik bir sergi bekliyor da diyebiliriz. Geçmişle günümüzü birleştiren bu sergi, ziyaretçileri için resmen bir zaman makinesi görüyor.  

Medina Turgul DDB tarafından hazırlanan, küratörlüğünü ise İzzeddin Çalışlar’ın gerçekleştirdiği sergi 25 Mart’a kadar pazartesi hariç her gün Eminönü’ndeki İş Bankası Müzesi’nde ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Serginin gerçekleştiği binayı gitmeden önce internetten ziyaret etmek isteyenler için: https://muze.isbank.com.tr

Kaynak: https://www.campaigntr.com

Görsel:  www.isbank.com.tr

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin