Her gün duyamayacağınız 45 yaratıcı sosyal medya pazarlaması ipucu


Yazan: Annie Pilon

Çeviren: Dilara Murathanoğlu

 

Küçük işletmeler için sosyal medyanın potansiyel etkisi göz ardı edilemez. Ama eğer kısa süreden beri sosyal medyayı kullanıyorsanız muhtemelen standart ipuçlarını zaten biliyorsunuz. Yine de ürün fotoğrafı koymak ya da müşterilerinizin sorularını yanıtlamak dışında yapabileceğiniz bir çok şey var. İşte her gün duyamayacağınız sosyal medya ipuçları

sosyal

Sosyal medya yaratıcı pazarlama için nasıl kullanılır

Yaratıcı post prodüksiyon videoları

Bildiğiniz üzere sosyal medya da kendi ürününüzle ilgili bilgi paylaşabilirsiniz, paylaşmalısınız. Ama çok az işletme gerçekte ürünlerinin arka planında ne olduğunu müşterilerine verir. YouTube, Facebook, Instagram hatta Snapchat’te bunu kolayca hızlı videolarla yapabilirsiniz.

Belgeler için hashtag başlatın

Belgeler, işletmelerin sosyal medyada paylaşmaları için iyi bir içerik olabilir. Ama bir tweete ya da sosyal medyaya sığması için belgeleri özetlemek zorlu bir iş olacaktır. Bu yüzden, bir amaç için yaratıcı bir hashtag yapmak ve daha sonra müşterilerinize bu hashtaglar altında paylaşımlarını yapmaya teşvik edebilirsiniz. Ve onların düşüncelerini repost ederek direkt kendi takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Haftanın çalışanını onurlandırabilirsiniz

Sosyal medya, işletmeniz de kamera arkasında olanları paylaşmak için iyi bir çıkış noktası. Aynı zamanda çalışanlarınız da bu işin büyük bir parçası. Bu şekilde haftalık veya aylık program yapmaya başlayabilir ve bununla ilgili sosyal medyada takımlarınızın en iyi elemanını paylaşabilirsiniz.

Saat başı fotoğraf paylaşımı

Kamera arkası fotoğraflar ile işletmenizin devamlı fotoğraflarını paylaşabilirsiniz. Yılda birkaç kez, her saat paylaşılacak olan fotoğrafı, ya da günde birkaç fotoğrafı belirleyerek insanlara gün içinde olanlara dair gerçek bir manzara verebilirsiniz.

Ürününüzün kullanımına dair öğretici paylaşımlar

Ürününüzle ilgili bilgi veya fotoğraf paylaşmanın dışında, ürününüzün aslında nasıl kullanılacağına dair sosyal medya üzerinden havalı bilgiler verebilirsiniz. Bu sayede yaratıcı ve hızlı öğretici paylaşımlar yaparak ürünle ilgili benzersiniz kullanım ve fikirleri paylaşabilirsiniz.

Instagram’da stop-motion videolar yapın

Stop-motion videolar, öğretici bilgi veya özgün fikirleri paylaşmak için iyi bir vitrin olabilir. Veya aynı zamanda hızlı ve eğlenceli bir şekilde hikayeler anlatmak için kullanabilirsiniz.

Kullanılan ürünler için Boomerang görüntü paylaşın

Boomerang, hızlı ve gif benzeri videolar oluşturmak için bir Instagram uygulaması. Bir adımı ve bir hikayenin anlatımı için için yeterli uzunlukta değil ancak bazı hareketleri göstermek için elverişli. Bu yüzden bazı durumlarda ürünlerin basit özelliklerini göstermek için kullanabilirsiniz.

Pinterest’te grup panolarını başlatın

Pinterest’in içerik paylaşımı için büyük bir çıkış noktası olduğunu biliyorsunuz. Ama aynı zamanda grup panoları sayesinde izleyici ile etkileşimde iyi bir yol. Müşterilerin ürününüzün kullanımı ya da endüstri ile ilgili mesajlarının görüntülerini paylaşabileceği bir pano oluşturun. Aynı zamanda panoya kendi içeriğinizi de ekleyin.

Diğer şirketler ile ürün fikirlerini paylaşabileceğiniz partnerlikler kurun

Sosyal medya kampanyaları oluşturmak için bazı şirketlerle çalışarak mesajlarınızın erişimini yükseltebilirsiniz. Sizin ürününüzün başka bir şirketin ürünüyle beraber kullanılması, gösterişinizi yükseltecek ve kanallarınızda paylaşabileceksiniz.

Çalışanlarınızın hesaplarını devralın

Sosyal medya hesapları için her gün aynı insanları çalıştırmak bir süre sonra tekrarlanmanıza yol açar. Ama şirketin farklı bölümlerinde yer alan çalışanlara hesapları devrederseniz, tekrarlanmayı engellemiş olursunuz.

Müşterilerinizin hesaplarını devralın

Ayrıca müşterilerinizi, yaptığınız yarışmalar sonucu seçerek, onların en sevdikleri içeriği paylaşmaları adına bir günlüğüne hesaplarınızı onlara devredin.

Takip edilebilecek diğer hesapları tavsiye edin

Çoğu sosyal medya takipçiniz aynı zamanda endüstri ile ilgili diğer hesapları da takip etmekte. Bu yüzden onların işine yarabilecek hesapları önerirken, onlara aynı zamanda değer katmış olursunuz.

GIF’ler ile kişilik ekleyin

Twitter ve diğer sosyal medya platformlarında, gönderilerinize bazı kişilik ve hareket ekleyerek GIF yükleme fırsatınız var.

Tekrar eden karakterler oluşturun

İşletmenizi gerçekten temsil eden bir maskot, logo, hayvan veya bir ofis dekorasyonu var ise sosyal medyada takipçilerinizin sizi kolay tanıması ve etkilenmesi adına karakterleri kullanabilirsiniz.

Fotoğraflar için teklif sunun

Sosyal medya kanallarınızda kullanacağınız içerik size her zaman doğrudan gelmek zorunda değildir. Müşterilerinize düzenli olarak ürününüzle ilgili fotoğrafları veya endüstri ile ilgili paylaştıkları fotoğrafları, müşterilerinizden izin alarak paylaşabilirsiniz.

‘’Başlık bu’’ yarışması yapın

Takipçilerinizden eğlenebileceği bazı fotoğraflar paylaşın. Takımınızın komik fotoğrafını paylaşarak ya da popüler kültür ile alakalı paylaşım yaparak takipçilerinizden başlık ile ilgili fikir alabilir ve en iyisini paylaşabilirsiniz.

Kendi viralinizi oluşturun

Kulağa saçma gelebilir fakat, viraller size sosyal medya takipçilerinize komik içerik paylaşmanızı sağlar.  İşletmenize veya endüstrinize uygun popüler bir paylaşım var ise, kendi başlığınızı yaratarak takipçilerinizle paylaşın.

Snapchat’te soru- cevaba ev sahipliği yapın

Sosyal medya müşterilerinizin sorularını cevaplamak için iyi bir yol. Ama daha derine gidip, Snapchat’te takipçilerinizin size herhangi bir konu üzerine sorduğu soruları, uygulama sayesinde sorulan sorulara cevaplama oturumu yaparak hızlıca yanıt verebilirsiniz.

Sorular sorun

Kitlenizi sözleşmeye teşvik etmek için onlara şirketiniz ve endüstriniz ile alakalı sorular sorun.

#tbt üzerinden şirketinizin geçmişini kutlayın

Perşembe’ye dönüş ya da #tbt (throwback Thursday), insanların Twitter veya Instagram’da geçmişe dönük fotoğraflarını paylaşmak için kullandığı bir etiket. İşinizle alakalı içeriği veya eski bir fotoğrafı her Perşembe bu sayede paylaşabilirsiniz.

Haftalık seriye başlayın

Kendinizde haftalık bir tema yaratabilir ve bunu tıpkı #tbt gibi paylaşabilirsiniz. Kısa video veya metin oluşturarak sosyal medyada daha fazla insana yayabilirsiniz.

Tuhaf günleri kutlayın

Tatil promosyonları sosyal medyada yaygın olarak kullanılır. Ama büyük günleri beklemek zorunda değilsiniz. ‘’Bir korsan gibi konuşma’’ gibi bir garip tatili içerik ile ilginç bir hale getirebilirsiniz.

Endüstri güncellemeleri listesini derleyin

Her hafta veya her ay, takipçilerinize endüstrinizle alakalı güncellemeleri bir araya getirip, ilgili hesapları sunun.

 

Düzenli ev sahipliği yapın

Google+, Periskop, Facebook ve diğer sosyal platformlar canlı yayın sağlar. Haftalık veya aylık ev sahipliğinizi bu platformlar sayesinde takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. İnsanların sizi tanıyabilmeleri için bir program oluşturun.

Tanıtım filmi paylaşın

Yeni bir ürününüzün sadece bir kısmını takipçilerinize sunabilir ve daha sonra onların ürünün ne olduğuna dair fikirlerini sorabilirsiniz.

Bir bağışı veya olayı destekleyin

Müşteriler sosyal bilinç sahibi işletmeleri sever. Bu yüzden önemli bir olay ile ilgili kelimeleri yaymak veya farklı yardım kuruluşları hakkında bilgi vermek amacı ile sosyal medyayı kullanabilirsiniz. 

Canlı tweet olayları

İşiniz ile ilgili bir olay veya televizyonda endüstrinizi içeren bir haber var ise, paylaşacağınız tweetler ile bunları takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. 

Özel hashtagler ile Instagram fotoğraflarını tekrar paylaşabilirsiniz

Instagram üzerinde, müşterilerinizin veya takipçilerinizin şirket ya da endüstri ile ilgili resimler ile  kullanmak üzere özel bir hashtag başlatabilirsiniz. Sonra bu paylaşımları kendi sayfanızda tekrar paylaşabilirsiniz- izin alarak tabii.

Etkileyen hesapları kendi üzerinize alın

Etkileyenler genellikle belli bir niş veya endüstriyi önemli şekilde takip eden sosyal medya kullanıcıları. Eğer işletmenize uyacak bir etkileyen bulabilirseniz onların hesabını devralabilir, taze içerik üretebilir ve erişiminizi yükseltebilirsiniz.

Twitter sohbetlerine ev sahipliği yapabilirsiniz

Etkileyenlerinizle beraber Twitter’da sohbet gerçekleştirebilirsiniz. Twitter sohbetleri uzun zamandan beri, etkileşimi arttırmak için en iyi yol olarak kabul edilmiştir. Ama endüstrinizle alakalı diğer etkileyenlerle çalışarak erişiminizi daha da arttırabilirsiniz. 

Resimli komik hikayeler paylaşın 

Resimler sosyal medyada oldukça popüler. Ve resimlerle hikaye anlatımı şeklinde paylaşılırsa etkili olabilir. Bu yüzden kendi yarattığınız komik hikayeleri bile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Tahminlerinizi müşterilerinize sorun

İşletmelerin sosyal medyada konuşmalar yapan müşterilerini etkilemek için izlediği pek çok yol vardır. Sanayi ve diğer ilgili konuların geleceği hakkında ki tahminleri için bu tür konuşmalara başlamak iyi bir yol olabilir.

‘’Bu veya şu’’ oynayın

İzleyicilerinizi de soru sorabilirsiniz. Onlara seçim yapmalara için birkaç seçenek verirsiniz ve bu sayede hem onların cevaplaması kolay olur hem de onları dostça tartışmalara teşvik edebilirsiniz.

Kitap veya film tavsiyesi paylaşın

Zaman zaman sosyal medya hesabınızda işletmenizle ilgili paylaşımlar yapmamanız yararlı olabilir.  Kitap ve film gibi paylaşımlar çoğu müşterinizin ilgisini çekecektir. Bu nedenle düşünce paylaşımı ya da bir şeyler hakkında ki tavsiyeleriniz sosyal medyada ki takipçilerinizin ilgisini çekebilir.

Doğum günlerinde indirimli satış yapın

Herkes doğum günlerini sever. Bu yüzden şirketinizin veya ekip üyelerinin doğum günleri hakkında anlaşma yapabilirsiniz.

Personelinizin tavsiyelerini paylaşın

Daha da ileriye giderek ekip üyelerinizin en sevdiği ürününüzü seçtirip sosyal medyada paylaşım yapabilirsiniz. 

Çalma listeleri paylaşın

Spotify gibi müzik streaming servisleri, size sosyal medyada başkalarıyla paylaşmak için çevrimiçi çalma listeleri oluşturmanıza olanak sağlar. Bu sayede özel günler de ya da durumlarda çalma listeleri oluşturup takipçilerinizle paylaşmak eğlenceli hale gelebilir.

Time lapse videolar paylaşın

Videolar, çevrimiçi hikayeleri anlatmak için mükemmeldir. Geleneksel olandan çıkıp zamana ayak uydurmak istiyorsanız bu tarz videolar yapmayı düşünmelisiniz. Bu tarz videoları Instagram’da paylaşabilir daha da ileri giderek YouTube’da yayımlayabilirsiniz.

Takipçilerinize haftalık yarışmalar sunun

Yarışmalar online bir platform kurmak için oldukça yararlı. Fotoğraf yarışması başlatarak ilgili müşterilerinizi elde etmek için bu tarz oyunları haftalık tekrar edebilirsiniz.

Şaka ürünleri oluşturun

Sosyal medya içeriğine sunduklarınızla alakalı biraz mizah eklemeyi düşünün.

Sosyal medyada üzerinden satış yapın

Sosyal medyadaki satışlarınızı yükseltmek mi istiyorsunuz? Web sitenizi veya bulunduğunuz yeri ziyaret ederek almaya zorunlu kılmak yerine Instagram gibi platformları kullanın.

Özel promosyonlarınız için Instagram’ın direkt mesajını kullanın 

Instagram’ın doğrudan doğruya mesajlaşma özelliği sayesinde müşterilerinize ulaşma fırsatınız var. Müşterilerinize veya en iyi takipçilerinize özel teklifler gönderebilirsiniz.

Ortaklarınıza ışık tutun

Sosyal medya söz konusu olduğunda odak noktası her zaman işiniz olmak zorunda değil. Ortak olduğunuz diğer işletmeleri ilişkinizi beslemek, sosyal medya erişimlerini arttırmak adına onları paylaşabilirsiniz.

İçerik isteklerini sorun 

Ve son olarak takipçilerinizin girişini tutmalı, herhangi bir istekleri varsa bunları öğrenmeli, bazen sadece yeni içerik sunmak veya içerikleri ilginç kılmak için takipçilerinize sorabilirsiniz.

smallbiztrends.com/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin