Her içerik pazarlamacı 2017’ye rapor hazırlayarak girmeli


Yazan: Hannah Evon

Çeviren: Tuğsem Soner

Markanızın performansına şöyle bir göz atmak için yılın sonundan daha iyi bir zaman yok. Aslında, yıl sonu incelemelerinin geldiği yer burasıdır. Ancak çalışanlarınızın ve yaptıklarınızın performans ve verimliliğine odaklanmak yerine, içerik pazarlamacılar değerlendirmelerini kullandıkları stratejilere ve bloglara da genişletmelidir.

İçerik pazarlamacısıysanız günlük görevlerinizin büyük bir çoğunluğu, ürettiğiniz içeriğin etrafında toplanmıştır. Araştırma, beyin fırtınası ve nihai olarak içerik pazarlama stratejiniz için hazırlanan süreçleriniz ne olursa olsun hepsi büyük olasılıkla bazı incelemelerden yararlanacaktır. Yıl ilerledikçe yaptıklarınızı incelemek ve özeleştiri için zaman ayırmanız 2017’de daha büyük bir başarı elde etmenizi sağlayabilir. İşte içerik pazarlamacılar içerik pazarlama stratejileri için yıl sonu incelemelerine böyle başlayabilir:

Bir denetimle başlayın

İçerik pazarlama incelemenize başlamanın en iyi yolu, içeriğinize tam olarak bakabilmeniz için tüm içeriği toplamaktır. Yayınlanan tüm makaleleri bir elektronik tabloda ve ayrıca Google Analytics hesabınızda takip edin. 2016’da yaptığınız tüm blogları, misafir postalarını, sosyal medya kampanyalarını ve diğer dikkat çekici içerik üretim çabalarını bir araya getirerek, stratejinizin nasıl göründüğünün büyük resmini elde edebilirsiniz.

Dönemsel verilere bakın

Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri topladığınız rakamsal verileri yıllık değil, belirli bir düzenle incelemek olacaktır. Bir blog yazarıysanız farklı içerik parçalarının nasıl performans gösterdiğine iyi bir göz atmak, en etkili şekilde, nasıl olduğunuzu anlamanın çok önemli bir parçasıdır. Google Analytics size ürettiğiniz içerik hakkında ne gösterir? Hangi içeriğiniz okunma – paylaşılma trafiği yarattı ve neden? Ana hedefiniz, içerik performansınızı verilere göre değerlendirmek ve öğrendiklerinizi 2017’de daha etkili bir şekilde stratejikleştirmek için kullanmanız olmalıdır.

Neyin işe yarayıp yaramadığını belirleyin

Bazen beğenilen bir içerikte tekrara düşerek takipçilerinizin ilgisini kaybedebilirsiniz. İçerik pazarlama stratejinizi incelerken, neyin işe yaramadığına dikkat edin. Belli başlı konular diğerlerinden daha fazla trafik yaratıyor mu? En başarılı ve başarısız içeriğinizdeki ortak temaları tanımlayın ve gelecekteki içerikleri planlamak için işe yarayanları kullanın.

2017 için bir plan yapın

Daha verimli bir yıl için kazandığınız fikirleri kullanmayacaksanız bir önceki yıla ait içerik pazarlama stratejinizi gözden geçirmenin anlamı yok. İçerik pazarlama stratejinize eleştirel bir gözle bakmak, 2017’de tam olarak neye odaklanmanız gerektiğini gösterecektir. Benzer bir içerik pazarlamacısına ya da birlikte çalıştığınız bir kişiye danışmanlık yapmanız bile, insanlar için en etkili yolları bulmanıza yardımcı olabilir ve siz de kendinize uyarlayabilirsiniz. İşte hedef kitlenize ulaşmak için yeni yılınız hazır!

Kaynak: highervisibility

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin