Her pazarlamacının 2022’de göz önünde bulundurması gereken 8 yeni içerik türüYazar: Irina Weber
Çeviren: Pelin Hakalan

İçerik gibi, içerik türleri de bayatlayabilir veya en azından tüketilmesi daha az lezzetli hale gelebilir.

Artık 2021’i yıprattığına göre, 2022’ye yeni gözlerle bakmanın zamanı geldi. Bu sekiz format, metne hakim içerik yerine görselleri tercih eden kitle üyelerinizin ilgisini çekmeye yardımcı olabilir.

1. Konukçuluk(Guestographics)

Konuk grafiği, konuk infografiğidir. Hem resim hem de metin içerir ve farklı web sitelerinde yayınlanır veya bunlara bağlanır. Guestographics genellikle belirli bir amaç için diğer markalarla işbirliği içinde oluşturulur.

Onların içeriği ve tasarımınız veya içeriğiniz ve tasarımları olabilir. Venngage tarafından yayınlanan bu örnek, sosyal medyadaki duygulara ilişkin söz konusu verilerle birlikte ınfographic tasarımını içermektedir:

Marka (veya içerik) farkındalığı oluşturmak ve istikrarlı bağlantılar kurmak için etkili bir yoldur. Bir yayın sitesi için, SEO stratejisine yardımcı olmak için kaliteli geri bağlantılar da oluşturabilir.

Sitenizde bir ınfographic yayınlayarak ve başka bir site için bir bağlantı içeren konuk içeriği oluşturarak konuk grafiği kavramını da kullanabilirsiniz.

Benzersiz bir konukografik tasarım oluşturmak için mevcut araçlar arasında, Crello’nun 30’dan fazla özelleştirilebilir şablonuyla VistaCreate bulunur.

2. Talimatlar Grafiği(Instructographics)

Instructographics’in uzun zamandır unutulmuş bir ınfographics çocuğu olduğunu tahmin etmiş olabilirsiniz. Karmaşık verileri sindirimi kolay bir biçimde açıklamanın popüler bir yolu haline geliyorlar.

Instructographics insanlara nasıl bir şeyler yapılacağını anlatır. Örneğin, düz beyaz bardakların komik bıyık bardaklarına nasıl dönüştürüleceğine dair talimatlar aşağıda verilmiştir:

Talimat grafikleri, adım adım talimatlar veya diğer nasıl yapılır kılavuzları için iyi çalışır, ancak yalnızca yaratıcılığınızla sınırlıdır. Onlarla ilgili en iyi şey, içeriği paylaşmak için daha yüksek potansiyeldir.

3. Storyboard’lar

Akademi Ödüllü yönetmen Martin Scorsese bir keresinde, “Öykü panoları hayal ettiğim şey için tek iletişim aracı değil, ama başladığım noktadır” demişti. Bugün bir storyboard, yalnızca üretimde kullanılan bir araç değil, içerik ürünü olabilir.

Storyboard’lar, metin, görseller, tasarım ve illüstrasyonlar gibi faydalı bilgilerin görsel bir dizisidir. İzleyicinin tüm hikayeyi kare kare görselleştirmesini sağlar.

Bir storyboard oluşturmak, sistematik bir yaklaşım gerektiren her türlü bilgiyi organize etmenin iyi bir yoludur, örneğin storyboard başarısı getiren fikirler için bu örnek :

Bağımsız bir hikaye anlatmak veya metin tabanlı bir sürümü tamamlamak için bir storyboard kullanılabilir.

 

4. Çoklu gönderiyle reklam (corousel post)

Sosyal medyadaki carousel gönderileri, pazarlamacılar için daha çekici bir içerik türü haline geliyor. Instagram’da, tek fotoğraf (%1.74) ve videolardan (%1.45) daha yüksek ortalama etkileşim oranları ( % 1.92 ) kazanıyorlar . Mevcut 10 carousel slaydın tamamını kullanan içerik oluşturucular, %2’ye varan ortalama katılım oranları elde etti .

Instagram ve LinkedIn’de popüler olan bu içerik formatı Facebook’ta da mevcuttur. İşte bazı nasıl yapılır özellikleri:

  • LinkedIn : PDF formatında carousel görüntüleri oluşturun ve dosyayı platforma yükleyin.
  • Instagram : Farklı görseller ve/veya videolar seçin ve yükleyin. Bunları doğru sırayla yüklediğinizden emin olun. Etkileşimi artırmak için, insanlara mesajlar içeren atlıkarıncalarda “sola kaydırmalarını” söyleyin.
  • Facebook: Döngüler (veya slayt gösterileri) sayfanızın kapak resminde veya tek bir gönderi olarak mevcuttur. Fotoğraf/video seçeneğine tıklayın ve resimlerinizi veya videonuzu sırayla yükleyin.

5. Beyaz tahta videoları

Bir noktayı, süreci veya ürünü görsel olarak çekici bir şekilde başarılı bir şekilde açıklamak için sanatçılar, grafik tasarımcılar veya kalemi iyi olan kişiler beyaz tahtaya çizer. Onlar yaratırken, video kamera onların her hareketini takip ediyor.

Bazı şirketler, bir el kitabını okumaktan veya bir senaryoyu okuyan birini izlemekten daha güçlü bir etkiye sahip olabileceğinden, kurumsal video eğitimi için bu tür içeriği kullanır. Ancak bunu eğitim videolarıyla sınırlamanız gerekmez. Beyaz tahta içeriği, gösterilebilecek hemen hemen her şey için işe yarayabilir. En önemlisi, izleyiciler hikayenin geri kalanının nasıl bir araya geleceğini görmek için beklerken (hikayeyi zaten biliyor olsalar bile) bir merak faktörü yaratırlar.

Beyaz tahta videoları oluşturmak için özel becerilere sahip olmanıza gerek yok, sadece biraz pratik, biraz hayal gücü ve konuyu iyi keşfetmek için ilham almanız yeterli. VideoScribe ve Mango Animate gibi birçok harika araç, bu tür video içeriği oluşturmanıza yardımcı olabilir.

6. Ekran görüntüleri

Bilgisayar ekranınızı ve mikrofonunuzu kullanarak içeriği gösterebilir ve anlatabilirsiniz. Ekran görüntüleri, bir şeyin nasıl yapılacağını veya bir sorunun adım adım nasıl çözüleceğini göstermek için iyi çalışır. Ekran görüntüleri ayrıca tekrar tekrar sorulan en önemli soruları yanıtlayarak zaman kazandırabilir.

Bu içerik biçimini kullanarak video dersleri, öğreticiler, eğitim videoları ve kaydedilmiş sunumlar oluşturabilirsiniz. Ekran görüntüleri, diğer yöntemlerin yapamayacağı şekilde kişisel bir dokunuş katabilir. İzleyiciler sesinizi duyar ve hikayeyi aktardığınızı görür.

Kitlenizi sıkmaktan kaçınmak için, içeriğinize özlem duymaları veya onlarla etkileşim kurmaları için bir neden vermeniz gerekir. Artırılmış gerçeklik deneyimleri onları hikayenin içine çekebilir, oynanabilirlik sunabilir veya ek bir anlatı sağlayabilir.

 Sosyal medya ağları, bu AR teknolojisine erişmek için iyi kaynaklardır. Taco Bell’in sunduğu bu AR Snapchat deneyimi, izleyicilerin yüzlerini dev bir taco kabuğuna dönüştürmek için bir filtre kullanmasını sağlıyor. 224 milyondan fazla görüntüleme ile sonuçlandı.

7. Arttırılmış gerçeklikle hikaye anlatma

Kitlenizi sıkmaktan kaçınmak için, içeriğinize özlem duymaları veya onlarla etkileşim kurmaları için bir neden vermeniz gerekir. Artırılmış gerçeklik deneyimleri onları hikayenin içine çekebilir, oynanabilirlik sunabilir veya ek bir anlatı sağlayabilir.

Sosyal medya ağları, bu AR teknolojisine erişmek için iyi kaynaklardır. Taco Bell’in sunduğu bu AR Snapchat deneyimi, izleyicilerin yüzlerini dev bir taco kabuğuna dönüştürmek için bir filtre kullanmasını sağlıyor.  Bu deneyim 224 milyondan fazla görüntüleme ile sonuçlandı.

8. Storyler

Zaman kısıtlamalı içerik olarak da bilinen geçici içerik, markanızın hedef kitleniz için güncel kalmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Görsel içeriğin kısa ömrü (24 saate kadar), takipçilerinizin FOMO’sunu (kaçırma korkusu) ilginç bir şey hakkında etkiler.

Instagram ve Facebook Hikayeleri en popüler örnektir çünkü yayınlandıktan bir gün sonra kaybolurlar. Bu içerik tarzı özellikle takipçileri sahne arkasına çekmek, odayı okumak, insanların ne hakkında konuştuğunu görmek vb. için kullanışlıdır.

Tazelemek

Kalabalık içerik pazarı göz önüne alındığında, bakış açınızı yenilemek ve yeni içerik türlerini düşünmek mantıklıdır . Kitlenizin bugün tüketmeyi tercih ettiği içerik formatlarını veya hangi içerik türlerinin onları şaşırtacağını ve memnun edeceğini daha yakından eşleştirebilirsiniz. Ancak başarılı seçimler yapmak için eski moda gitmeli ve bunları hedef kitlenize, hedeflerinize ve marka kimliğinize dayandırmalısınız.

Kaynakça: https://contentmarketinginstitute.com/2021/11/fresh-content-types-marketer-consider/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin