Her pazarlamacının bilmesi gereken 12 içerik pazarlama istatistiği


Yazan: Michelle Dziuban

Çeviren: Berfu Ervakit

Eğer önceden pazarlamanın etrafında birkaç defa olduysanız  ya da yeni başlıyorsanız şunu bilmelisiniz ki; içeriğin, özellikle mevcut sosyal medya platformları içinde, doğru müşteri katılımı ve dönüşümlerinde anahtar olduğu net olan bir şeydir.

“İçerik kraldır”ı hepimiz önceden duyduk. Ama öyle mi? Nasıl bilebiliriz? Bununla ilgili somut bir delilin olduğunu söyleyemeyiz. İşleri kolaylaştırmak için işte her pazarlamacının bilmesi gereken 12 içerik pazarlama istatistiği…

 1. Şirketler arası pazarlamacıların %93’ü içerik pazarlama kullanıyorlar. (CMI, 2014)
 1. Pazarlamacıların %70’i her gün içeriğin en azından bir parçasını oluşturuyorlar. (eMarketer, 2013)
 1. Tüketicilerin %61’i özel pazarlama içeriklerinden etkilendiklerini söylüyorlar. (DragonSearch, 2013)
 1. İçerik pazarlama, geleneksel pazarlamadan %62 daha az pahalı ve neredeyse 3 kat daha fazla potansiyel müşteri sağlıyor. (DemandMetric, 2014)
 1. İçerik pazarlamayı benimseyenler kullanıcı olmayanlardan 6 kat daha fazla dönüşüm oranlarına sahipler. (Aberdeen, 2013)
 1. İçerik küratörlüğü yapan pazarlamacıların %41’i, bunun, kendi hazır satış fırsatı sayılarını ve/veya kalitelerini arttırdığını belirtiyor. (Curata, 2015)
 1. Pazarlamacıların %58’i “orijinal yazılı içeriğin” görseller ve videolar üzerinde en önemli içerik türleri olduğunu söylüyorlar. (Social Media Examiner, 2016)
 1. Kuruluşların %73’ü kendi içerik stratejilerini denetlemek için birini atıyorlar. (CMI, 2014)
 1. Uzun formlu blog postları kısa formlu blog postlarından 9 kat daha fazla potansiyel müşteri meydana getiriyor. (Curata, 2015)
 1. Pazarlama yöneticileri, içerik pazarlama için örgütsel yetkinlik kurmanın onların ikinci en önemli hedefi olduğunu söylüyorlar – sıralamada yatırım getirisini ölçmenin arkasında. (IDC, 2014)
 1. Pazarlamacıların %63’ü her müşteri karakterine uyan içerik oluşturuyorlar. (Curata, 2015)
 1. Her gün 1 milyarın üzerinde içerik tek başına Facebook’ta paylaşılıyor. (Kissmetrics, 2015)

İçerik pazarlama & hatırlı pazarlama

Arama motorları ve sosyal medya için olduğu gibi, içerik büyük hatırlı pazarlama kampanyaları için de yapı taşıdır. BONUS : Siz anlayışlı pazarlamacılar, içeriği kendiniz oluşturmak zorunda değilsiniz. Hatırlı pazarlamanın en değerli kısımlarından biri kanaat önderlerinin sizin ulaşmak istediğiniz izleyiciler için en uygun olan içeriği oluşturmalarıdır. (Diğer adıyla ONLARIN izleyicileri)

Sonuç

Bir pazarlamacı olarak daha fazla potansiyel müşteri ve müşteri istersiniz. Bu, onları nerede bulacağınızın bir sorusu değildir. Onlar her yerde: Sosyal medya, Facebook, Twitter, bloglar… Liste uzayıp gidiyor.

Peki onları harekete geçirmeye ilham verecek doğru içeriği nasıl oluşturabilirsiniz? (Sitenize tıklama, abone olma, indirme, vb.)

Bu istatistiklerden yararlanın – rakamlar yalan söylemez. Sonra da içerik stratejinizi faaliyete geçirin.

 

Kaynak: http://www.business2community.com/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin