Her pazarlamacının bir işe girmeden önce düşünmesi gereken 4 şey


Yazan: Mark Miller

Çeviren: Mert Büyüksağnak

İş piyasası ve kariyer fırsatları açısından bugünün pazarlamacıları, özellikle küçük bir tecrübesi olan ve talepkâr bir beceriye sahip olanlar için oldukça iyi durumda.

Pazarlama, her şeyi heyecanlı tutuyor ve sürekli iddialı profesyoneller için yeni iş olanakları açısından hızla gelişiyor. Bütün işletmeler, en son teknoloji ve tüketici beklentilerini geride bırakıyor ve yetişmeleri için bir yol olarak yeni yeteneklere yöneliyorlar. Gözlerini açık tutan pazarlamacılar, pazarlama yerleştirme ajanslarıyla meşgul oluyorlar ve yeni pazarlama işleri bulmak için en iyi uygulamaları kullanırlar (kullanmıyor gibi gözükseler bile).

Pek çok olanak var, kariyer ve yaşam tarzınız için doğru seçimi yapmak zor olabilir. Yeni bir iş seçmek, hayatınızın tamamında yapacağınız en büyük kararlardan biridir ve aldığınız yol gelecekte kalıcı bir etki yaratacaktır.

Yeni bir işe girmeden önce mutlaka oturup bir düşünün:

  1. Nihai hedefleriniz için ileri veya yana doğru bir ilerleme mi sağlayacak?

Tatmin edici bir ofis ikramiyesi tarafından çekiliyormuş gibi hissetmek ya da yüksek maaş kovalamak hiç yanlış bir şey değil. Fakat bu aklınızdaki ilk şey olmamalı.

Bunun yerine, ne olursa olsun, nihai kariyer hedefleriniz karşısında önünüzdeki fırsata bakın.

Sonunda belirli bir işe sahip olmak mı, belirli bir sektörde çalışmak mı istiyorsunuz yoksa belirli bir ün kazanmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse, bu iş sizi bu rüyaya bir adım daha yaklaştırdı mı?

Düşündüğünüz işin bu hedeflere yönelik anlamlı bir düşey hareket olup olmayacağını değerlendirin; kısa vadeli bir ücret yükseltmek için sadece yatay geçiş (veya daha da kötüsü, geriye doğru), bir geçiş yolu değil.

  1. Şirketin gidişatı konusunda heyecanlı mısınız?

İşteyken bazı şeyler daha tatmin edicidir. Mesela günün sonunda yaptığınız işten tatmin olup eve dönmek gibi. Tabii felsefi olarak uyum sağlıyorsanız ve çalıştığınız organizasyonun perspektifini paylaşıyorsanız, ona benzer bir tatmin olma hissiyatı alırsınız.

Daha pratik bir bakış açısından bakmak gerekirse, katılmak isteyeceğiniz kuruluşun gerçek bir geleceğinin olup olmadığını düşünmek isteyeceksiniz. İş gerçekten büyüme potansiyeline sahip mi? Değilse, muhtemelen kişisel ve profesyonel olarak büyüme konusunda bir zorluk yaşarsınız.

Şu anda bir miktar durgunluk ve büyüme sıkıntısı yaşayan bir şirkete katılmayı düşünmek sorun değil. Sonuçta, bunlar, bir başarı yaratan ve fark yaratan bir başarı üreticisi olarak itibar kazanmak için size en büyük fırsatları veren yerler olma eğilimindedir!

Öte yandan, batan bir gemiye binmek istemezsiniz. Netflix ve Redbox piyasaya girerken Blockbuster’da bir iş anlaşması imzaladığınızı düşünün. Bazı kuruluşlar bu tür piyasa aksaklıklarına uyum gösterecek, ancak birçoğu daha başarısız olacak ve ilgisizliğe karışacaktır.

Düşündüğünüz işin ürün, marka ve modelinin yaşanabilir bir geleceğinin olup olmadığını düşünün. Kuruluşun şu an hareketsiz olması durumunda bile, büyümek için gerekli değişiklikleri yapabilecek güçlü bir vizyon ve yeteneğe sahip bir liderliğe sahip olmasını sağlayın.

  1. Akranlarınız ve şirketinizin kültürü

Göz önüne alınması gereken bir diğer önemli nokta, gün boyunca gündüz çalışacağınız insanlar ve çevre.

Hiçbir pazarlamacı artık siloda çalışmayı göze alamaz. İş yerindeki meslektaşlarınız genellikle her sabah etkileşime giren ilk insanlar, güvenebileceğiniz insanlar, yardım ve ilham almak için vereceğiniz kişiler olacak.

En sık kiminle çalışacağınız hakkında bir fikir edinmek her zaman akıllıca olur. Onlar yaptıklarında iyi mi? Onların kendi uzmanlık, gayret ve tutumları sizin kendi eserinizi tamamlayacak ve geliştirecek mi?

Daha geniş ölçekte kurumsal kültür de dikkatle düşünülmelidir.

İnsanlar genellikle orada çalışmaktan memnun mu? Gündeliklik veya profesyonellik atmosferi kendi kişiliğinizi yansıtıyor mu? Pazarlama becerileriniz ve tecrübeniz işin kendisi için mükemmel eşler de olsa işyeri ortamına hiç uymadığınız bir şirkette başarısız olacaksınız.

  1. Patronunuz

İster ilk pazarlama ekibinizden geçseniz de ya da doğrudan pazarlama yürütme araştırmasını yerine getirirseniz de, hemen rapor edeceğiniz kişi gözünüzde önemli bir faktör olmalıdır.

Kariyer konumunuz ne olursa olsun, kişisel gelişim ve büyüme için her zaman yer vardır. Bir şeyler öğrenebileceğiniz yöneticileri ve danışmanları arayın, ileri eğitimin iyileştirilmesi ve teşvik edilmesi için sizi kim zorlar?

Gelecekteki danışmanınızdan gerçekten hoşnut olmamanız da gerekmez (tabii ki bu tercih edilir). Önemli olan onlara saygı duyduğunuzdan ve iyileştirmenizi sağlayacak güvene sahip olduğunuzdan emin olmaktır.

http://www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin