Herhangi bir ciddi yayın için 3 temel editoryal standartYazar: Stefanie Flaxman
Çeviren: Büşra Zeynep Kayar

Ben ‘ya büyük ol ya da hiç olma’ tarzında biriyim. Ve bugün içerik pazarlaması söz konusu olduğunda, bu ‘editoryal standartlara sahip olun ya da yayınlamayın’ anlamına gelir.

Eğer bir okur, dinleyici veya izleyici sizi beğenmeye başlarsa ancak güvenlerini kazanamazsanız, tüm çabanız boşa gitmiş gibi hissedebilir.

Yapay zekanın giderek artan yükselişiyle, içerik editörleri fark yaratma fırsatına sahiptir. Bu yazı profesyonelleri, diğer yazarlar (insan ya da yapay zeka) tarafından yazılmış taslakları etkili bir şekilde gözden geçirmeyi bilen kişilerdir. Editörler daha sonra bu taslakları ilgi çekici ve değerli bir içerik haline getirirler ki bu, ilgilenen potansiyel izleyici kitlesini büyütmek için yeterli olsun.

Yazım standartları nelerdir?

Editoryal standartlar, özünde, hedef kitleniz için güvenilir bir kaynak olarak itibarınızı kurmanıza ve sürdürmenize yardımcı olan kurallardır. Editoryal departmanınızda “her şeye izin” anlayışını benimsemek yerine, yayınınız için önceden belirlediğiniz uygun veya uygun olmayanı aktif bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Bu konudaki başka ilginç bir noktayı da özellikle seviyorum:

Editoryal standartlar aynı zamanda yaratıcı veya hatta alışılmadık olmanıza özgürlük tanır, ancak içeriğinizin temeli hedef kitlenize hizmet ettiği sürece.

Bu nüanslar, bir robota rekabet edemeyecek olan ayırt edici faktörler olabilir…

Şimdi, içerik düzenlemenin ilk kuzenini tanıma zamanı geldi. Bunlar, bir içeriğin sizin veya müşterinizin gerçek bir yansıması olup olmadığını değerlendirmek için kullanabileceğiniz editoryal standartların 3F’sidir.

1. Fitness

Bir fitness değerlendirmesi için kullanılan basit bir soru vardı: “Bu bilgi, hizmet ettiğim kitle için ilgili ve faydalı mı?”

Artık bu yeterli değil, çünkü daha önce bu testi geçebilecek “Kaptan Açıkça” içerik için yer yok.

Nişinizdeki diğer insanların ele aldığı konuları ele almakta çekinmeyin. Ancak aynı şeyi tam olarak aynı şekilde söylemek, içerik pazarlamanın işe yaramadığını düşünmenize neden olabilir.

Editoryal standartlar eylemde

Legally Blonde filmi hatırlıyor musunuz?

İçeriğinizi biraz “Elle Woods” ile süslemek, ziyaretçilere rekabetinizin yapmayacağı şekillerde yardımcı olacağınızı gösterir.

Eğer kazançlı farkınızın bir yönünü gösteren, ilgili ve faydalı bir sunum hazırladıysanız, yayınlamaya uygun demektir.

2. Fact-checking (Gerçek kontrolü)

Gerçek kontrolü, her zaman kitlenizle sağlam bilgileri paylaşmanıza yardımcı olan bir editoryal standarttır.

Bu adımda, dikkatsiz içerik oluşturucuların doğrulamayı ihmal ettiği ayrıntıları gözden geçirirsiniz.

İşte yazınızın kalitesini artıran beş favori öğenin gerçek kontrolü:

  1. Hiperbağlantılar: Tüm hiperbağlantılar doğru sitelere yönlendirilir mi ve okuyucuları bu sitelere yönlendirmek istiyor musunuz?
  2.  Yazım: Kişilerin, işletmelerin, ürünlerin, yerlerin ve yayınların adları çift kontrol edilmelidir. Editoryal standartlarınıza ek bir cilve eklemek için yazım stillerini de belirtin. Örneğin, “Copyblogger” olarak yazılır, “CopyBlogger” değil.
  3. Günler ve tarihler: Haftanın günleri, belirtilen tarihlerle uyumlu olmalıdır. Metin, bir etkinliğin Perşembe günü, 31 Mart 2023’te olduğunu söylüyorsa, etkinliğin gerçekte ne zaman gerçekleştiğini kontrol etmelisiniz. Perşembe mi, Cuma mı? Çünkü doğru gün ve tarih ya 30 Mart 2023 Perşembe olacaktır ya da 31 Mart 2023 Cuma.
  4. Başlangıç ve bitiş saatleri: Bir etkinlikle ilgili detayları yayımlıyorsanız, başlangıç ve bitiş saatlerinin resmi etkinlik bilgileriyle eşleştiğinden emin olun ve daha sonra bir düzeltme yayınlamaktan kaçının.
  5. İndirim kodları: İçeriğinizde bir ürün için bir indirim kodu sağlıyorsanız, kodu ödeme sayfanızda test edin.

Herkes ara sıra hatalar yapabilir, ancak sürekli doğruluk, ziyaretçilerinizi sitenize geri getirir.

3. Formatting (Biçimlendirme)

Biçimlendirme sıkıcı gibi gelebilir, ancak bu klasik bir basılı yayınların bir parçasıdır ve dijital yayınlara da fayda sağlar.

Her bir makalenin aynı yayına aitmiş gibi görünmesine yardımcı olduğu için, biçimlendirme sayesinde farklı içerik parçaları aracılığıyla çeşitli sesler sunabilirsiniz.

Bu, hepsi hedef kitlenize hizmet eden bakış açılarını bir araya getirmenin bir yoludur.

Eğer bir podcast veya video kanalında konuklarınız varsa, röportaj segmentleriniz için bir format oluşturmak, editoryal standartların bir versiyonudur. Dinleyiciler veya izleyiciler için tanıdık bir ortam sağlar. (Örneğin, Between Two Ferns anında akılda kalıcıdır.)

Kaynak; https://copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin