Herhangi bir içerik çalışmasına değer katmanın 10 yolu


Yazan: Jayson Demers

Çeviren: Özgür Yedek

Harika içerikler bile daha iyi hale getirilebilir.

İşte, herhangi bir içerik çalışmasının değerini onu yayınlamadan önce ve yayınladıktan sonra arttırmanın 10 yolu.

Ürettiğiniz her içerik çalışması birden fazla yönden değerlidir. Bir içerik çalışmasının uzun vadeli değeri bu etkileri aylar ve yıllar boyunca daha da çoğaltır ve temel bir stratejiyle bu faydalardan memnun kaldığınızda haklısınızdır. Ancak, daha da fazla değer kazanma fırsatı her zaman vardır.

Aşağıdaki 10 pratik öneri herhangi bir içerik çalışmasını markanız için daha da değerli yapmanıza yardımcı olabilir:

1. Görseller ekleyin

Görsel unsurlar çalışmanızı konusu ne olursa olsun daha cazip yapar. Buradaki seçenekleriniz pratik olarak sınırsızdır. Bu çizelge veya grafik oluşturabilir misiniz? Uygulamalı açıklamalar içeren bir gömülü videoya ne dersiniz? Peki, bahsettiğiniz konu hakkında fotoğraflar eklemek nasıl olur?

Bunların tümünün geçersiz olduğu ve soyut veya kavramsal bir konudan bahsettiğinizi varsayarsak çalışmanızı daha cazip yapmak için çizimler, illüstrasyonlar, hatta internet fenomenleri ve mizah ögeleri bile kullanabilirsiniz.

seonun-yeni-cehresi-icerik-pazarlamasi

2. Birden fazla biçimde yayınlayın

Söz konusu içerik olduğunda farklı insanların farklı tercihleri vardır. Bazıları materyallerini okumayı tercih ederken diğerleri onu dinlemek ister. Çalışmanızın tüm bu kullanıcılara (ya da mümkün olduğu kadar fazlasına) aynı anda hitap etmesine izin vererek değerini maksimize edin. Örneğin, TEDTalk’s yaklaşımını kullanarak içeriğin ana formu olarak bir video, dinlemek isteyenler için indirilebilir bir ses kaydı ve okumayı tercih edenler için yazılır bir metin sunabilirsiniz.

3. Bir serinin parçası yapın

İlginç, derin veya cazip bir şeyler hakkında mı yazıyorsunuz? (İpucu: eğer durum bu değilse, halletmeniz gereken daha büyük sorunlarınız var demektir). Durum buysa kaynaklarınızı sadece tek bir çalışma üzerinde tüketmek, çalışma “kapsamlı” olarak ifade edilen türde olsa bile genellikle pratik değildir. Çalışmanın yakınından geçen değerlendirmelere veya ilgili konulara ne dersiniz? Bir çalışmayı bir seriye dönüştürmek her zaman mümkündür ve seriler hemen her zaman tekrar gelen okuyucu oranlarını arttırır.

4. Sosyal medyada çıkış yerleri arayın

Bu konuda fazla söze gerek yok, ama sosyal medyanın değerini anlama konusunda henüz vagonuna atlamamış pazarlamacılar için bunu belirtmeyi her zaman seviyorum. Zaten binlerce inbound ziyaretçi almıyorsanız çalışmanız kendi başına fazla dikkat çekmeyecektir. Çalışmanızı konuyla ilgili sosyal medya platformlarında yayınlayarak görünürlüğüne hızlı bir başlangıç hamlesi vermeniz gerekir.

İzleyici kitleniz ne kadar büyük ve ne kadar ilgili olursa o kadar iyidir, bu nedenle bir taraftar tabanı inşa etme konusunda da çalışın.

5. Farklı kaynaklara dağıtın

Makalenizi sadece bir kez paylaşmak sizin için yeterli olmasın – makalenizi gelecekte yeniden dağıtırsanız ilk sefer ortaya çıktığında onu kaçıran kitleleri de kazanırsınız. Eski tarihli ne kadar çok içeriğe sahip bulunduğunuz bağlı olarak, makalenizi bir hafta ile bir ay arasında değişen bir süre sonra LinkedIn Pulse, Business2Community, SocialMediaToday gibi diğer platformlarda ve daha önce yayınlanmamış makaleleri tekrar yayınlayan öteki yayıncılarda tekrar yayınlayabilirsiniz. Bunlardan fazla SEO değeri elde edemezsiniz ama hiç şüphe yok ki içeriğiniz daha fazla göz tarafından takip edilecektir. Faklı kaynaklara dağıtmaya ilişkin başka fikirler için

6. Bağlantılarla organik arama görünürlüğünü arttırın

İçeriğinize daha fazla dikkat çekmenin bir yolu ilgili, yüksek kaliteli inbound bağlantılarla sayfa otoritesini geliştirmektir. Destekleyici kanıt olarak özgün materyalinize atıfta bulunan içerikleri site dışında yayınlayın ve bunun sonucunda daha üstte sıralanmak (ve daha çok inbound trafik almak) üzere hem sayfanızın hem de alan adınızın otoritesi artar.

7. Bir etki sahibinden bir belirtme veya paylaşım sağlayın

Etki sahipleri hakkında daha önce de yazmıştım, bu nedenle burada detaylara girmeyeceğim ama sektörünüzdeki mevcut bir etki sahibinin gücünden yararlanmak içeriğinizin popülaritesi için önemli bir lütuf olabilir. Bazen basit bir beğeni veya paylaşım çalışmanıza binlerce yeni izleyici çekmek, değerini tavan yaptırmak için gerekli tek şeydir.

8. Tartışmayı kolaylaştırın

İçeriğiniz tartışılabilir veya fikir ayrılıkları ortaya çıkarabilir yapıdaysa oyuna zaten önde başladınız demektir. Aksi durumda, çalışmanızı tartışmayı kolaylaştırmak için bir sıçrama noktası olarak kullanın. Yorum yapanları izleyin ve çalışmanızla nasıl bağlantı kurduklarını görün. Her yoruma yanıt vererek tartışmayı alevlendirmek için kendiniz de konuşmalara dahil olun. Materyalinize ne kadar çok insan ilgi gösterirse materyaliniz o kadar görünür olacaktır.

9. Daha fazla özgün araştırmalar katın

Bugüne kadar hiçbir çalışma birileri ona daha nesnel, tarafsız bilgiler ekledi diye kalitesini kaybetmemiştir. Makalenizi sadece laf kalabalığı olarak yazmıyorsanız daha fazla özgün görüş için her  zaman bir yer vardır. Kendi başınıza bir araya getirdiğiniz istatistikler veya anket sonuçları gibi özgün araştırmalar ekleyebiliyorsanız, bu şahane olur. Bunu yapamıyorsanız iddialarınızın üçüncü taraf doğrulaması ya da daha sonra çürütebileceğiniz karşı argümanlar olarak harici kaynaklara atıfta bulunabilirsiniz.

10. Çalışmayı daha sonra yeniden ziyaret edin

Eski içerik çalışmalarınız için birçok yeni uygulama vardır. Çalışmayı yeni bir açıdan inceleyen takip incelemesinde yeniden ziyaret edebilir, gecikmiş bir “serinin devamı” çalışması yazabilir, çalışmayı e-Kitap veya antoloji gibi daha büyük bir esere dahil edebilir veya geri dönebilir ve çalışmayı güncel hale getirmek üzere revizyonlar yapabilirsiniz.

Temel ögeler yerli yerinde olsa bile bu 10 taktik daha otoriter, daha çekici, daha ikna edici içerikler yaratmanıza yardımcı olabilir ve bu size daha fazla trafik, daha fazla saygınlık ve nihai durumda daha fazla müşteri kazandırır. Bunlar bir miktar çaba gerektirir, bu nedenle ürettiğiniz her iletide uygulayamayabilirsiniz ama içerik stratejinize ne kadar çok yatırım yaparsanız sonunda o kadar çok kazanç elde edersiniz.

Kaynak: www.inc.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin