Hızlı açılan reklamların tıklanma oranları yüzde 200 artıyor


Yazan: Marty Swant

Çeviren: Mustafa Yağız Erkara

Teknoloji devleri, mobil reklamların hızlı açılması ve yüklenme sürelerinin azaltması için uğraşlarını son hız devam ettirmekte. Kısa sürede açılan reklamlarda tıklanma oranları ve reklamların istatistik geri bildirimleri, reklamverenlerin yüzünü güldürüyor.

Bugün yayımlanan Google ve Teads araştırmalarına göre, mobil yayıncılar Google’ın Ekim 2015’te açıkladığı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi’ni (Google AMP) kullanan sitelerin, geleneksel mobil web arayüzü ve sistemlerini kullanan web sitelerine göre çok daha iyi bir performans alındığı söyledi.

Araştırma sonuçları, açık kaynaklı bir Google girişimi olan, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesini kullanan internet yayımcıların reklamlarında yüzde 200’lük bir artış gözlemlendiğini söylüyor. Reklamların tamamlanma hızı yüzde 15, reklamların performansı ise 18 artıyor. Halihazır 100 internet yayımcısı Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi’ni kullanıyor, bunlardan birkaçı: Mashable, Rodale, L’Express ve Trinity Mirror.

Teads firmasında çalışan Eric Shih, araştırmanın verilerini ayrıntılı olarak anlatan blog yazısında, markaların ve internet yayıncılarının reklamlarının yalnızca hızlı olmadığını, ayrıca etkileşime girip, eğlenceli olabileceğini belirtiyor.

Eric Shih bloğunda ‘’Eğer favori internet sitenizde açılan sinir bozucu pop-up reklamları ile mobil telefonunuzun, bu sinir bozucu reklamları yayınlanmaması için cebelleştiğini ve sizin tüm bunlar olurken gereksizce beklediğiniz zamanları düşünürseniz reklamlara olan kullanıcı katılımlarının neden düştüğünü anlayabilirsiniz.’’ diyor ve bu türden bir deneyimin internet yayıncılığının ve video yayıncılığında tam potansiyeline asla ulaşamacağını belirtiyor.

Bu sene, hem Google hem de Facebook, sitelerinde yayımlanan reklamların veri boyutunu düşürmek için ve ayrıca yüklenme hızını arttırmak için büyük uğraş verdiler. Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi’ni yayımladıktan birkaç ay sonra Facebook, reklamcıların yükleme sürelerini azaltmalarına yardımcı olmaya başlayacağını açıkladı. Bir diğer yandan, Facebook kullanıcıları, reklamlar yüklenirken internet tarayıcılarının yavaşladığını, reklamların açılırken telefonlarının zorlandığını dile getirmişlerdi.

Google, Kasım ayında 400 internet yayıncısını analiz etti ve Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi’ni kullanan internet yayımcılarından ‘’Önemli ölçüde’’ daha fazla ziyaretçi trafiği aldıklarını tespit etti.

Google, Hızlandırılmış Mobile Sayfalar Projesi’ni kullanan internet yayıncılarının bu projeyi kullanmayan 400 internet yayıncısına göre daha yüksek reklam görüntülenme oranına sahip olduğunu ve yayıncıların yüzde 85’inin daha yüksek tıklanma oranlarına sahip olduğunu söyledi. Google’a göre yayıncıların çoğu, geleneksel web sitelerinden daha fazla CPM (reklamverenlerin, görüntülenme başına ödeme yaptığı sistem) almakta.

Kaynak: http://www.adweek.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin