Honkai Star ve lansman pazarlaması

Asyalı HoYoverse’un Honkai: Star Rail’i lansmanı yapılmadan önce tüm dünyada merak uyandırdı. Genshin Impact’ten sonra HoYoverse’un ilk oyunu olan Star Rail, tekrar aynı başarıyı yakalayıp yakalayamayacağı oyuncular tarafından merak konusuydu. Şu anki istatistiklere baktığımızda, gayet iyi bir lansman süreci geçirdiler ve oyun çoğu ülkede başarılı oldu.

Honkai: Star Rail, 26 Nisan’da PC ve mobil için piyasaya sürüldü ve piyasaya sürülme gününde 20 milyon indirme rakamına ulaşarak Genshin Impact’in 17 milyonunu aştı; bu, Genshin Impact’in konsol sürümünün de dahil olduğu bir piyasaya sürülme günüyle karşılaştırıldığında daha da başarılı oldu. Tüm oyun sektörü tarihteki en büyük Çin mobil oyunu küresel lansmanı olan Star Rail’in uzun vadeli başarıya ulaşabileceği konusunda merak içindeler.

Özel bir şirket olan HoYoverse – veya Çin’deki adıyla miHoYo – mali verilerini açıklamamakta ancak Sensor Tower’a göre Star Rail’in gelir rakamı, ilk haftasında Genshin Impact’in 1.3 katı oldu. (Genshin Impact; yine aynı şirketin dünyaca ünlü ve yüksek gelire sahip oyunu.) Sensor Tower verilerine göre miHoYo, NetEase’i geride bırakarak Çin’de en yüksek gelir elde eden ikinci mobil oyun yayıncısı oldu ve şu anda sadece Tencent’in gerisinde kalmış durumda.

 

South China Morning Post’un bildirdiğine göre, HoYoverse’un Star Rail için pazarlama kampanyası oldukça büyük bir çapta gerçekleştirildi ve sadece sosyal medya reklamları değil, çevrimdışı etkinlikler de yapıldı. Örneğin, Şanghay’da oyuncuların oyun içi karakterlerle ilgili hediyelere ulaşabilecekleri heykeller ve stantlar kuruldu. New York ve Tokyo’da da oyunla ilgili halka açık etkinlikler yapıldı.

Kaynak: https://www.pocketgamer.biz/news/81535/honkai-star-rail-pushes-mihoyo-ahead-of-netease-for-revenue-with-only-tencent-ahead/
Yazar: Aaron Astle

Türkiye’de Youtube, Twitch ve farklı yayın platformlarında aynı anda birçok içerik üreticisi Honkai: Star Rail oynadı. Oyun, Türk oyuncular tarafından yoğun ilgi topladı. Anime kültürü Türkiye’de her ne kadar popüler olmasada; oyun mekanikleri ve pazarlama stratejisi Türk gamer oyuncularını yakalamayı başardı. Genshin Impact için Türkiye’de pazarlama açısından birçok faaliyette bulunan miHoYo, Honkai: Star Rail içinde farklı pazarlama teknikleri ile gelecekte daha büyük yatırımlar yapacak gibi görünüyor.

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin