2023’te daha etkili içerik üretebilmek için yapay zekâyı nasıl kullanabiliriz ?Yazar: Jim Yu
Çeviren: Berim Kızılkaya

 

2023 yılında pazarlamacılar yeni bir içerik savaşına girdi. Sadece markalar ve insanlar yazar ve yayıncı olmakla kalmıyor, artık makineler de yazar ve yayıncı olabiliyor. İnsanlar ve yapay zeka birlikte her gün on milyonlarca yeni web sayfası oluşturuyor. Markanızın blog yazıları, teknik incelemeleri, videoları ve bilgi formlarının keşfedilme ve tüketilme şansı var mı?

Yapay zekâ araçlarını hızlı bir şekilde daha fazlasını oluşturmanın bir yolu olarak tanıtan reklamlarla dolu bir e-posta kutunuz olabilir, ancak makine tarafından oluşturulan içerik kitlenizin dikkatini çeker mi? Her zaman değil.

Google’ın yapay zekâ tarafından üretilen içerik konusundaki tutumu net: “Arama sonuçlarındaki sıralamayı manipüle etmek amacıyla içerik üretmek için yapay zekâ dahil otomasyon kullanmak spam politikalarımızın ihlalidir.” Yine de Google, tüm yapay zekâ içeriklerinin spam olmadığını ve yapay zeka’nın “insanların web için harika içerikler oluşturmasına yardımcı olacak kritik bir araç” olarak hizmet edebileceğini kabul ediyor. Yine de yapay zekâ ve makine öğrenimi araçlarını içerik araştırması, optimizasyon ve tanıtım iş akışları gibi diğer alanlarda da kullanabilirsiniz. İçerik pazarlama stratejinizi etkili ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirmek için hem yapay zekayı hem de insan sermayesini kullanmanın önemli yollarını inceleyelim.

İçeriği insanlar için uygun hale getirin, ancak SEO’yu da göz ardı etmeyin

Ancak öncelikle, arama motorlarını kullanan insanlar tarafından bulunmaya ilişkin birkaç hatırlatma yapalım.

Google’ın tüm arama motoru güncellemelerinin (yılda on binlerce) insan kullanıcılar için arama deneyimini iyileştirmeyi amaçladığını unutmayın. Dolayısıyla arama motorları için optimizasyon yapmak, insanlar için optimizasyon yapmaktan çok da farklı değildir. Ancak öncelikle arama motorları için optimize ettiğinizde, okuyucu deneyimine ve markanızın algısına zarar verebilecek şeyler yapma riskini alırsınız. Örneğin, bir içerik parçasına belirli sayıda kullanmayı planladığınız 15 anahtar kelimelik bir listeyle başlarsanız, muhtemelen okunmayan bir içerik elde edersiniz. SEO objektifi olmayan kişiler için yazmak da sorunlu olabilir. Örneğin, şema işaretlemesi, resim alt metni, dahili bağlantılar ve başlıklardan yoksun harika bir içerik, arama motorlarından olumlu ilgi görmeyecektir. Bu unsurlar Google’ın sayfayı anlamasına yardımcı olur, böylece iyi içeriği değersiz olarak tanımlamaz.

Optimize edilmiş iyi içerikler, arama motoru tarayıcıları tarafından daha iyi bir görünürlüğü sağlar.

Süreçte yapay zekâ araçlarını kullansanız da kullanmasanız da insanlar için kaliteli içerik oluştururken bu yönergeleri aklınızda bulundurun:

  • Markanızın bilgi ve deneyimiyle ilgili konuları seçin.
  • Okuyucuların neye ihtiyacı olduğunu anlayın ve sunun.
  • Okunabilirliği ve erişilebilirliği iyileştirin.
  • İçeriğinizin güvenilir olduğunu göstermek için doğruluğunu kontrol edin

Bu adımlar, içeriğin güncelliğini, otoritesini ve önemini ortaya koyarak arama motorlarında da size yardımcı olacaktır.

Şimdi yapay zekanın, arama motorlarıyla başınızı derde sokmadan yazmanıza nasıl yardımcı olabileceğine bakalım.

Bazı yapay zekâ araçları içerik araştırmasına yardımcı olur (ancak ChatGPT yardımcı olmaz)

Yapay zekâ içerik araçları yeni değil. ChatGPT’nin yetenekleri yapay zeka ile içerik üretimi konusundaki tartışmaları ciddi bir şekilde artırmış olsa da pazarlamacılar Frase, Clearscope gibi yapay zeka platformlarını ve diğer araçları yıllardır içerik pazarlama süreçlerine yardımcı olmak için kullanıyor. Bunları konuları araştırmak ve içerik özetleri oluşturmak için kullanmış olabilirsiniz.

Özellikler değişiklik gösterir ve düzenli olarak yeni araçlar ortaya çıkar, ancak en iyi yapay zekâ içerik araştırma araçları şunları yapabilir:

  • Bir anahtar kelime terimi veya konu için en üst sıralardaki içeriği analiz edebilir ve kelime sayısı, alt başlıklar, görsel sayısı, dahili ve harici bağlantılar hakkında bilgi verebilir.
  • İlgili konular, anahtar kelimeler ve  sıklıkla konuyla ilişkilendirilenlerş önerir.
  • Başlık ve meta açıklama yazımına ilham verebilir, bilgileri özetleyebilir ve bilgileri iletmek için farklı yollar sunabilir.
  • Kitlenizin konuyla ilgili beklentilerini anlamanıza yardımcı olmak için sık sorulan sorular ve sık bağlantı verilen kaynaklarla ilgili bilgileri sağlayabilir.

ChatGPT’nin 2021’de sona eren bir veri seti kullandığı için içerik araştırması için ideal olmadığını belirtmek önemlidir.

Dolayısıyla, yukarıda bahsedilen araçlar web’den güncel sonuçları analiz edebilirken, ChatGPT güncel bilgilere dayalı içerik oluşturamaz. Örneğin, anahtar kelimeleri amaçlarına göre sıralamak ve kategorize etmek için kullanabilirsiniz, ancak ChatGPT’den bunu oluşturmasını isterseniz en güncel listeyi alamazsınız.

Yapay zekâ insan yazarlara yardımcı olabilir (ve zaten oluyor)

Google, yapay zekâ tarafından oluşturulan içerik dokümantasyonuna ilişkin kılavuzunda, makine tarafından oluşturulan içeriğin yararlı olabileceğini kabul etmektedir: “Otomasyon uzun zamandır spor skorları, hava durumu tahminleri ve transkriptler gibi faydalı içerikler üretmek için kullanılmaktadır.”

Yapay zekâ, bilgileri sıralama ve kategorize etme, özetler oluşturma ve verileri analiz etme konusunda mükemmel işler çıkarıyor. Örneğin Reuters, haber odaları için Lynx Insight aracını piyasaya sürdüğü 2018 yılından bu yana yapay zekayı kullanıyor. Tescilli yapay zeka aracı, gazetecilerinin verileri analiz etmesine, hikaye fikirleri üretmesine ve basit metinler yazmasına yardımcı olarak, gelişmiş veri bilimi becerilerine sahip bir tür metin yazarlığı asistanı gibi hareket ediyor.

İnsan yazarların yerini almak yerine onlara yardımcı olmak için yapay zekayı nasıl kullanabilirsiniz? İşte birkaç fikir:

Bir B2B SaaS şirketi için çalışıyorsanız, müşterileriniz için performans ölçütleri oluşturmak üzere anonimleştirilmiş müşteri verilerini analiz etmek için bir yapay zekâ aracı kullanabilirsiniz. Bir perakende veya e-ticaret markası için çalışıyorsanız, ürün açıklamalarını yazmak için yapay zekâ kullanmayı deneyin, ardından bunları kalite kontrol için editörlere gönderin.

Yapay zekayı bu şekilde kullanmak, yazarlarınızın yeteneklerini genişletebilir ve içeriklerini kontrol etmelerine yardımcı olabilir.

Veri raporlamasında yapay zekâ

Raporlamanız için verileri manuel olarak bir araya getirdiğinizde, bu zaman alıcı, kafa karıştırıcı ve rahatsız edici bir görev olabilir. Aslında, CMO’ların %43’ü ekiplerinin veri derlemeye, kararları yönlendirmek için kullanmaktan daha fazla zaman harcadığına inanıyor. Tipik bir SEO ve içerik uygulayıcısı, manuel olarak araştırma, raporlama ve analiz yapmak için günde dört saate kadar zaman harcayabilir.

Öte yandan, yapay zekâ destekli raporlama, raporlama işlemlerini basitleştirebilir ve karmaşık performans metriklerine ilişkin eşzamanlı verilerle sizi güçlendirebilir. Yapay zekâ destekli raporlama, her bir iş biriminin istediğine göre özelleştirilmiş gösterge tablolarıyla farklı paydaşların raporları alma biçiminde de devrim yaratabilir. Ayrıca, raporlama verilerinin hızı, işletmenize tüketiciler veya rakipler tarafından yönlendirilen değişikliklere yanıt verme konusunda avantaj sağlayabilir. Özel olarak oluşturulmuş gösterge tabloları, şirketinizdeki farklı iş birimlerine ihtiyaç duyduklarında veya istediklerinde raporlama yapılmasına yardımcı olabilir.

Yapay zekâ ile otomatikleştirilmiş raporlamayı CRM’inizden Google Analytics’inize kadar çeşitli şekillerde entegre edebilirsiniz. Google’ın Google Looker ve Data Studio’sundan BrightEdge’in AI aracına kadar birçok araç kullanabilirsiniz.

Bu yapay zekâ destekli veri raporu, cihaza dayalı trafikten, organik arama verilerinden  ve evrensel bir aramadaki içerik listelemelerinden elde edilen verileri derleyerek bir içerik ekibi için veri sağlıyor:

“Ürünlerimiz için talimatlar ve nasıl yapılır içeriklerine yönelik talepte bir artış görüyoruz. Şu anda, sosyal kanallar ve birinci sayfa yazıları ses payını kazanıyor. Bu sorgular, müşterilere yardımcı olmak ve potansiyel olarak satış yapmak için bir fırsat sunuyor..”

Verileri analiz etmek için yapay zekayı kullanmak, içerik ekibinizin daha yaratıcı girişimlere odaklanmak için zaman kazanmasını sağlar. Ancak ekibiniz, verilerin amaca yönelik olduğundan emin olmalıdır.

Önümüzde neler var?

Henüz pazarlamacılar ve yapay zekâ ortak şekilde çalışmıyorlar, ancak önümüzdeki olasılıklar heyecan verici.

Hem insanlar hem de yapay zekâ hata yapmaya, bazı açılardan başarısız olmaya ve üstesinden gelinmesi gereken önyargılara sahip olmaya devam edecek. Bu nedenle, 2023’ü denge üzerine kurun. İçerik ekibinizin becerilerini, bilgilerini ve yeteneklerini en iyi nasıl ve nerede artıracağını belirleyin.

Ekibinize yapay zekanın süreçlerini ölçeklendirmeye nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmeleri, becerilerini geliştirmeleri ve şimdi markanız için en iyi uygulamaları geliştirmeye odaklanmaları için zaman ve fırsat sağlayın. Ekibinize deneme ve başarısız olma izni verin. Bugünün çıkarımları, içerik pazarlama başarınızı yarına ve ötesine taşıyacaktır.

Kaynak: contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin