İçeriği bir kitaplık veya ağ için optimize ediyor musunuz?Yazar: Robert Rose
Çeviren: Cemre Aslan

İçerik optimizasyonu yeni değil. Birkaç bin yıl önce, insanların kütüphanelerde keşif için içerik düzenlemeye başlamasıyla başladı. Yaklaşık 2.300 yıl önce, ünlü Yunan şair ve bilgin Callimachus, İskenderiye Büyük Kütüphanesi’nin varlıklarının güncel bir kataloğu olan ilk Google’ı oluşturdu.

Sürpriz değil, günümüzde insanların bilgi bulmasına yardımcı olmak çok farklı bir yaklaşım gerektiriyor.

Bir kütüphanenin organizasyonu, insanların aradıklarını bildiklerinde büyük miktarda bilgiyi hızlı bir şekilde aramaları için standartlaştırılmış bir yol sunar. Ancak bu tarz bir düzenleme, izleyicilerin ilgisini çekmek ve yeni deneyimler sunmak için tasarlanmış içerikler için pek mantıklı değil. İşin geleceği hakkında daha akıllı olma hedefiyle bir kütüphaneye girmezsiniz. Yine de pazarlamacılar genellikle düşünce liderliğini hiyerarşik bir kitaplık gibi düzenlemeyi tercih eder.

Daha da kötüsü, çoğu içerik türüne göre kataloglar. E-kitaplar, teknik incelemeler, videolar ve kısa makaleler gibi en üst düzeyde organize edilmiş pek çok B2B kaynak merkezi gördüm. İzleyicileri yanıtlanacak bir konu veya soru seçmeden önce içerik deneyimlerini seçmeye zorlar.

Modern içerik optimizasyon çerçevesi

2023’te kitle ihtiyaçlarını karşılamak için içeriği arama motorları, sosyal kanallar, dikey kanallar, endüstri kanalları ve hatta (evet) nihayetinde içeriğinize giden insanlar için optimize etmelisiniz. Ne için optimize edileceğine karar vermek zor bir denge.

Tarihsel olarak, pazarlamacılar arama motorları için en uygun olduğu için mantıksal hiyerarşi tarafından optimize edilmiştir. Ancak kişiselleştirme ve hedeflenen içerik gibi yapay zekâ ve diğer teknolojilerin ön plana çıkmasıyla, içeriğinizi düzenlemenin yeni yollarını aramanın zamanının gelip gelmediğini merak ediyorum.

Bir çerçeve, modern bir içerik optimizasyon modelinin her bir özelliği hakkında düşünmenize yardımcı olabilir:

·      Niyet
·      Yetki
·      Dahili bağlam
·      Dış bağlam
·      Tanım

Buna tek tek bakalım:

Niyet

Kitlenizin niyetini anlamak, kim olduklarından neredeyse daha önemlidir. Bunu düşün. Web sitenize gelen 1.000 yeni ziyaretçiniz varsa, onlar hakkında bilebileceğiniz en değerli şey nedir? Onlar kimler? Yoksa bu yüzden mi içeriğinizde gezinmeye geldiler? İçeriğinizi, kim olduklarını sormadan önce amaçlarını anlamanıza yardımcı olacak şekilde optimize etmeye büyük önem vermelisiniz.

Bunu nasıl yaptın? İçeriğinizi akıllıca organize edebilir ve oluşturabilirsiniz. Örneğin, içerik türünden ziyade göreve veya istenen sonuçlara göre düzenleme yapıyor olabilirsiniz. Ya da belki daha ayrıntılı içerik başlıkları sağlıyorsunuz? Örneğin, “Sektörümüz İçin Yeni Bir Geleceğin Vizyonları: Değişimi Düşünürken Bilmeniz Gerekenler” başlıklı bir teknik incelemeniz olabilir. Noktayı belirtmek için bu başlığın üstünden geçtim, ama fikri anladınız. Teknik inceleme indiren biri bu noktada nitelikli bir lider DEĞİLDİR.

Bu noktada amaç, niyetleriyle eşleşen bilgileri bulmayı kolaylaştırmak olmalıdır.

Yetki

İçeriğinizi geliştirirken (eğitici, ilham verici, eğlendirici veya sadece yönergeler sağlıyor) otorite önemlidir ve ayrıntılar önemlidir. Derinlik önemlidir. Tek bir içerikte otorite sağlayamazsınız. Bunun yerine, içerik kitaplığınız aracılığıyla iletilir. Bu özellikler, ilgili ayrıntıları ve daha derinlemesine içeriği bağlama, ekleme ve sunmayı içerir, böylece içerik tüketicinizin asla başka bir yere gitmesine gerek kalmaz.

İçeriğinizi PDF’ler, resimler, PowerPoint sunumları vb. ile dolu sanal bir kutu barındıracak şekilde düzenlemek yerine, izleyicilerin daha derine inebilmesi için “sıradaki en iyi” deneyimi sunan çapraz bağlantılı deneyimler oluşturun.

Dahili bağlam

Dahili bağlam özelliği, anlamla ilgilidir. Markanızın dünyaya bakış açısı veya bir soruna benzersiz yaklaşımı veya çözümü olabilir. Diğer bilgilere yakın olarak sağladığınız bilgiler olabilir.

İçeriğinizi bakış açılarına göre düzenlemek, amaca göre düzenlemeye benzer. Ancak bunu görevlere veya sorulara dayalı olarak yapmıyorsunuz, bunun yerine anlattığınız hikayeler için eksiksiz bir tartışma yaparak yapıyorsunuz. Örneğin, siber güvenliğe odaklanan bir teknoloji şirketi, kaynak merkezini markanın yapay zekanın geleceğine ilişkin bakış açısına göre düzenleyebilir ve dijital dünyada finansal güvenliğin geleceğine ilişkin başka bir bölüm ekleyebilir.

İçeriğinizin açık, tutarlı ve farklılaştırılmış bakış açısı ve/veya anlamı, insanlar yanıt ararken içeriğinizin öne çıkmasını sağlar. İçeriğin nasıl görüntülendiği, etkileşimi derinleştirebilecek bir bağlamı da iletir.

Ben buna baroyu kapat sorunu diyorum. Bir barda biri, “Bu sorunun cevabı nedir?” Sen cevapla. Sağladığınız şeyi doğrulamak için yanıtı arar ve bulurlar. Soru soran kişi genellikle başını sallar, telefonunu cebine koyar ve yoluna devam eder.

Peki ya cevabınız daha fazla ilgi uyandırırsa? İlgilerini çeker, bu yüzden arkadaşlarına yüksek sesle okurlar, “Bunu da biliyor muydunuz …” Belki ileride okumak için yer imlerine bile eklerler. Ulaşmak istediğiniz iç bağlam budur.

Dış bağlam

Teknoloji ve yapay zekâ odaklı çözümler, koşullu bağlamlara (içeriğin bir kullanıcı veya hesap düzeyinde geçici olarak nasıl düzenleneceğine) yardımcı olmak için optimizasyon çerçevesine de giriyor. Veya bir mobil ve masaüstü bağlamına göre organize edilebilir.

Konum, satın alma geçmişi, içerik tüketimi ve cihaz türü gibi birinci taraf verilerinin içeriğin kuruluş görünümünü belirleyeceğini belirleyebilirsiniz.

Ayrıca, sosyal medyaya, dikey sitelere ve ekranı kontrol etmediğiniz diğer ara yüzlere hangi içeriği koyacağınıza karar vermek için bu verileri kullanabilirsiniz.

Tanım
 
Doğrudan harici içerikle ilgili, içeriğinizi düzenlemek için birden fazla yol sağlamanın önemi günümüzde artmaktadır. Dış bağlam, tüketicinin davranışlarına göre görüntülenen içeriği görmesine izin veriyorsa, “tanımlanan” kuruluşlar, kitlelerin içeriği filtrelemesine (veya otomatikleştirmesine), kategorize etmesine, ölçmesine, kişiselleştirmesine ve etkinleştirmesine yardımcı olmak için içeriğinizi tanımlayan içerik oluşturur. Bu içerik genellikle üç kategoriye ayrılır:

·      Açıklayıcı meta veriler – izleyici kişiliği, alıcının yolculuk aşaması, yazar veya desteklenen ürün kategorisi gibi içerik parçasıyla ilgili kategorik terimler.
·      İdari meta veriler – yayın tarihleri, sona erme tarihleri, hak yönetimi, yasal veya uygunluk sınıflandırması vb. gibi içerik yönetimi öğeleri.
·      Yapısal meta veriler – “Bunu beğendiyseniz, bunu da beğenebilirsiniz” gibi bir isteme tepki veren bir veri kümesi gibi, bir içerik öğesini diğerlerine bağlamaya yardımcı olan ayrıntılar.

Yeni bir Callimachus gibi ilerleyin!

Tüm bunları denemenizi tavsiye etmem, ancak içerik yönetiminizi yeniden düzenlemek için birden fazla yaklaşım ekleyebilirsiniz. Web, arama ve yapay zekâ, bilgi sağlamanın statik hiyerarşik, kitaplık benzeri araçlarının ötesine geçecektir.

İnsanlar için optimize ederek başlayın. Kitlenizi ve amaçlarını anladığınızda, bulunabilirlik için içeriği optimize edebilirsiniz. Derinlemesine, değerli, bilgilendirici ve ilgi çekici içeriği yetkin bir şekilde oluşturduğunuzda, içeriğinizdeki en iyi anlamı ortaya çıkarabilir ve daha iyi dahili bağlam sağlayabilirsiniz.

Bunu başardığınızda (veya devam etmekteyse), mobil, arama, sosyal vb. harici bağlamlarla optimizasyonun teknik tarafına geçebilirsiniz. Bu içeriği, makinelerin anlayıp onunla daha fazlasını yapabilmesi ve teknik çözümler kullanabilmesi için tanımlayabilirsiniz. en uygun şekilde sunmak.

Daha basit bir ifadeyle: Siz Callimachus’sunuz ve modern medya patronusunuz. Markalarınız sadece şair ve hikâye anlatıcı değil; sizler medya şirketlerisiniz. Sadece bir kaynak sağlamak için değil, aynı zamanda insanları ihtiyaç duyduklarında en iyi hikayelere yönlendirmek ve yönlendirmek için buradasınız.

Kaynak: contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin