İçeriğin Dijital Pazarlamada Kral Olması İçin 8 NedenYazar: Syed Balkhi

İçerik kraldır. Bunu inkar etmek mümkün değil ve bu, dijital pazarlamanın ayrılmaz bir parçası.

Pazarlama vizyonerlerinin yaklaşık %87’si içeriği pazarlama stratejilerinin temeli olarak görüyor . Bu, içeriğin önemini ve dijital alandaki etkisini açıklıyor.

İçerik her yerdedir. Bloglar, tweet’ler, resimler, filmler, müzik, reklamlar, video oyunları, NFT’ler ve daha fazlası. İçeriği günlük olarak geleneksel veya gelişmiş biçimleriyle tüketiyoruz.

İster kendi nişinizde dev olun ister yeni başlıyor olun, içerik tutarlı büyümeyi sağlamanın anahtarıdır.

İçerik, dijital rekabette rekabeti aşmanıza yardımcı olur. Ayrıca, kaliteli potansiyel müşteriler yaratmanızı sağlayarak satış huninizi besler.

Yani dijital pazarlamada içerik kraldır . Ancak farklı düşünüyorsanız işte fikrinizi değiştirecek sekiz neden.

1. İçerik Olmadan Dijital Varlığa Sahip Olamazsınız

Dijital dünyaya girmek için içeriğe ihtiyacınız var. Web sitenizi, hiçbir içeriği yayınlanmamış, sayfaları veya blog içeriği olmadan, yalnızca hiçbir bilgi olmadan var olduğunu düşünün. Böyle bir blog markanıza değer katar mı? Belli ki değil.

İçerik, boş bir web sitesini özel çözümler sunan bir platforma dönüştürür. Marka olarak hikayenizi anlatmanıza ve mesajı hedef kitleye aktarmanıza yardımcı olur. Bu olmadan dijital kimliğiniz park edilmiş bir alan adından başka bir şey değildir.

2. İçerik Hedef Kitlenizle Bağlantı Kurmanıza Yardımcı Olur

Dijital pazarlamada içeriğin önemini anlamak . Öncelikle hedef kitlenizle genel olarak nasıl iletişim kurduğunuzu düşünün. Tercih ettiğiniz mod ne olursa olsun içerik, mevcut ve potansiyel müşterilerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

İnsanlar sorularına yanıt bulmak için ya arama motorlarını, sosyal medya platformlarını ya da çevrimiçi toplulukları araştırıyor. Güvenlerini kazanmanın tek yolu onlara en uygun çözümleri sunmaktır.

İçerik, ilgili alanınızla ilgili farkındalık oluşturmanıza ve sorunları çözmenize olanak tanır. Ayrıca bloglar, videolar, sosyal medya gönderileri, podcast’ler ve daha fazlası aracılığıyla hedef kitlenizle iletişim kurmanıza yardımcı olur .

Hedef kitlenizi eğitmek ve sorunlarını çözmek, ilgi kazanmak ve sektörde güvenilir bir marka olmak için kesin bir stratejidir. İçerik her şeyi mümkün kılar.

3. İçerik Değer Teklifini Kolaylaştırır

Müşteriler kendilerini ürün veya hizmetlerle ilişkilendirmez; kendilerini markalarla ilişkilendiriyorlar. Sadece iyi ürün veya hizmetler sunarak rakiplerinizi geride bırakamazsınız. Bir marka kişiliğini benimsemelisiniz .

İçerik, değer teklifi yoluyla marka sadakati oluşturmanızı mümkün kılar. Sektörünüzdeki diğer oyuncular arasında öne çıkmanızı sağlar. Nasıl? Hedef kitlenizin sorularını yanıtlamanıza yardımcı olarak.

İçerik aracılığıyla hedef kitlenizin istenen çözümleri keşfetmesini kolaylaştırırsınız. Öncelikle nişinizde rakiplerinizin ihmal ettiği alanları arayın. Ardından, toplanan verilere dayanarak, nişiniz ve omuz nişlerinizle ilgili konu derinliğini artıran bir içerik stratejisi oluşturun.

Yanıtlanan her müşteri sorgusuyla markanız büyüyecek ve daha ilişkilendirilebilir hale gelecektir. İnsanların aradığı yanıtları sağlayarak değer katmış olursunuz. Bu sizi hem rakiplerinizden farklı kılar hem de hedef kitlenizin güvenini kazanmanıza yardımcı olur.

4. İçerik Ölçeklenebilirlik Sunar

İçeriğin çeşitli biçimleri vardır; metin, ses, görsel, sanal, artırılmış gerçeklik ve daha fazlası. İçerik çeşitliliği, dijital pazarlama stratejilerinizde ölçeklenebilirliği kolaylaştırır. Ayrıca mesajlarınızı hedef kitlenizin demografik özelliklerine ve tercih ettikleri dijital platformlara göre uyarlamanıza yardımcı olur.

İnsanların yaklaşık %43’ü istenen çözümleri sosyal medya aracılığıyla araştırıyor. Şimdi var olan tüm sosyal medya platformlarını düşünün. Örneğin, her platformun Facebook , Instagram , Twitter , LinkedIn, Pinterest, YouTube ve TikTok için farklı kullanıcı demografileri ve ilgili içerik formatları vardır .

İçerik, mesajınızı iletmek için çeşitli dijital platformlardan yararlanmanıza olanak tanır. Kullanım senaryosuna göre farklı içerik formatlarıyla desteklenen, hedef kitle profilinize en iyi hizmeti verecek pazarlama kampanyaları tasarlayabilirsiniz.

5. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

İşletmeler , özellikle yeni başladıklarında, genellikle kaliteli müşteri adayları yakalamakta zorluk çekerler . Bunun birçok nedeni var. Önemli olan, insanların yeni markalara güvenmekte zorluk çekmesidir.

Bu senaryoda sitenize sosyal kanıt eklemek göz önünde bulundurmanız gereken uygulanabilir stratejilerden biridir. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, memnun müşterilerin deneyimlerini sergileyerek hedef kitlenizin güvenini kazanmanıza yardımcı olabilir.

İnsanlar genellikle yeni ürünleri deneme konusunda isteksizdir . Bu nedenle kendilerinden önce ürünleri deneyen başkalarının deneyimlerine güveniyorlar. Birçok şirket, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik nedeniyle dönüşümlerde ortalama %161 oranında bir artış olduğunu kabul etti.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, dönüşümlerinizi hızlandırmak için güçlü bir taktiktir. Bazen bu, müşterinin satın alma kararını vermesi için ihtiyaç duyduğu son adımdır. Üstelik bununla ilgili hiçbir maliyet yok.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik yalnızca dönüşümlerinizi değil aynı zamanda arama motoru sıralamalarınızı da artırır. Arama motorları kullanıcı deneyimine öncelik verdiğinden, derecelendirmelerin ve incelemelerin SERP’lerinizi önemli ölçüde etkilemesi muhtemeldir.

6. İçerik Kaliteli Geri Bağlantılar Kazanmanıza Yardımcı Olur

Web sitelerinin yaklaşık %91’inin geri bağlantı eksikliği nedeniyle organik trafik alamadığını biliyor muydunuz ?

İçerikle, makalelerinizi üçüncü taraf platformlarda yayınlayarak siteniz için kaliteli bağlantılar kazanırsınız. Bu işleme misafir gönderme denir. Dönüşüm gerçekleştirme olasılığı yüksek potansiyel müşteriler oluşturmak için etkili içerik pazarlama taktiklerinden biridir.

Kaliteli geri bağlantılar, yalnızca sitenizde istediğiniz ilgiyi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda nişinizle örtüşen konular etrafında otorite oluşturmanıza da yardımcı olur. Dahası, geri bağlantılar, hedeflenen arama sorgularında arama motoru sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olur.

Hepsi bu değil. Misafir gönderileri aracılığıyla oluşturulan geri bağlantılar, erişiminizi katlanarak artırır. Hedef kitlenizin ilgisini çeken konularda yazıyorsunuz ve içeriği üçüncü taraf sitelerde yayınlıyorsunuz. Bu, erişiminizi katlanarak artırmanıza ve kaliteli potansiyel müşterileri çekmenize yardımcı olur.

7. İçerik, Arama Motoru Sıralamalarında Yükselmenize Yardımcı Olur

Google’ın kurallarına göre arama motoru kaliteli içeriği her şeyden önce tercih eder. Bu nedenle pazarlamacıların yaklaşık %72’si içerik oluşturmayı en etkili SEO taktiği olarak görüyor.

İçerik, arama motoru sıralamalarınızı yükseltmenin en etkili yollarından biridir. Bunun nedeni, insanların kendi sorgularına uygun çözümleri keşfetmek için arama motorlarını kullanmasıdır. Ve çoğu, önerileri görmek için ilk sayfayı geçmiyor.

Bu nedenle arama motoru sıralamasında yükselmek, dünya çapında çeşitli sektörlerde büyüyen işletmeler için en önemli önceliklerden biridir.

Bunu gerçekleştirmek için nişinizi en iyi temsil eden anahtar kelimeleri bularak başlayın. Daha sonra hedef kitlenizin en çok aranan konuları hakkında içerik üretin. Üçüncüsü, konunun derinliğini sağlayın çünkü seçilen anahtar kelimeleri hedefleyen tek kişi siz değilsiniz.

İçeriğiniz hedef kitlenizin sorgularına ve ayrıntılarına hitap ediyorsa, ilgili anahtar kelimelerde muhtemelen daha üst sıralarda yer alırsınız. Bunun nedeni de arama motorlarının ilgili hedef kitlenin endişeleri etrafında oluşturulan ayrıntılı içerikleri tercih etmesidir.

Kullanıcı deneyimi arama motorları için de çok önemlidir. Bu nedenle içeriğinizin okunabilir, güncel ve kapsamlı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca içeriğiniz kullanıcıları bunaltmamalı, kolaylaştırmalı. Bu nedenle konuya bağlı kalın ve konuyu basit tutun.

Genel olarak, arama motoru sıralamasında üst sıralara çıkmak için hedef kitlenizi tanıyın, sektördeki en iyi uygulamaları takip edin ve arama motoru kurallarına uygun kaliteli içerik oluşturun.

8. İçerik Etkileyici Ortaklıklarını Kolaylaştırır

Influencer Marketing, yıllar geçtikçe popülaritesi artan dijital pazarlama stratejilerinden biridir. Ünlü kişilikleri bünyenize katarak kitlelere ulaştığınız akıllı pazarlama taktiklerinden biridir.

Influencer pazarlamasındaki artışın birçok nedeni var. Başlangıç ​​olarak, müşterilerin yaklaşık %72’si satın alırken yorumlara bakıyor. Ayrıca, müşterilerin kendilerinden önce başkalarının da bir ürün veya hizmet satın aldığını ve iyi bir deneyim yaşadığını bilmesi güven vericidir.

Etkileyicilerin çoğu ünlüler kadar ünlüdür. Bu nedenle, onların tavsiyelerinin çoğu zaman sıradan insanlarınkinden daha ağır bastığı düşünülüyor. Bu nedenle müşterilerin yaklaşık %49’u, bilinçli kararlar almak için etkileyicilerin verdiği tavsiyelere güveniyor.

Ancak doğru etkileyiciyi bulmak ve işe dahil etmek zor olabilir. Nano ve mikro etkileyicilerin yeterince takipçisi yok ve orta kademeden itibaren etkileyici grubu kolayca ikna edilemiyor.

Doğru etkileyiciyi başarılı bir şekilde işe alsanız bile çoğu ortaklık uzun sürmez. Çoğu durumda, bu başarısız ortaklıkların nedeni içeriktir. Etkileyiciler yaratıcı özgürlük talep ediyor ve işletmeler, marka imajlarının tehlikede olması nedeniyle onları özgürleştirme konusunda isteksiz.

İyi tasarlanmış bir içerik stratejisi bu sorunu kesin olarak çözer. Markanızla uyumlu ve dahil olan etkileyicilerin hedef kitlesinde yankı uyandıracak bir mesaj geliştirmenize yardımcı olur.

Bu bir Sarma

İçeriğin dijital pazarlamadaki değerini kanıtlayan pek çok neden vardır. Ancak yukarıdakiler dikkate alınması gereken birkaç önemli şeydir.

İçerik çok yönlüdür ve tüm endüstriler için farklı etkileri vardır. Hedef kitleyle bağlantı kurmanıza, farkındalık oluşturmanıza, kaliteli potansiyel müşteriler elde etmenize, satış huninizi başlatmanıza ve özel çözümler sunmanıza yardımcı olur.

Kullanım durumu ne olursa olsun, içeriği dijital pazarlamanın elinden alamazsınız . Oluşturduğunuz her strateji üzerinde doğrudan veya dolaylı etkisi vardır.

 

Kaynak: readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin