İçeriğin yeniden kullanımı stratejisi: 180 binden 1.2 milyon takipçiyeYazar: Tim Stoddart
Çeviren: Ecem Erdoğan

Altı ay boyunca, Alex Hormozi şaşırtıcı bir büyüme elde etti:

YouTube Aboneleri: 70.000’den 300.000’e yükseldi

Twitter takipçileri: 10.000’den 100.000’e yükseldi

Instagram takipçileri: 70.000’den 330.000’e yükseldi

SEO trafiği: 0’dan 22.000’e yükseldi

Podcast: Aylık 20.000’den 150.000’e yükseldi

Bu olağanüstü büyüme hamlesinden önceki 12 ay boyunca sürekli olarak haftada yedi içerik yayınlıyordu. Ancak, içerik stratejisinde önümüzdeki altı ayı katlanarak daha başarılı hale getiren kritik bir değişiklik yaptı.

Daha fazla içeriği yeniden kullanmaya başladı.

İçerik çıktısını haftada yedi içerikten haftada 80 parçaya çıkardı.

En iyi bölüm?

Tüm ayın sadece iki gününü içerik oluşturmak için harcadı.

Alex Hormozi’nin yeniden kullanım stratejisini inceledim ve bu yazıda, tam iş akışını parçalayacağım ve içerik oluşturmak için harcanan zamanı veya çabayı artırmadan içerik çıktınızı katlanarak artırmak için ihtiyacınız olan araçları size vereceğim.

İçeriğin yeniden kullanımı  nedir?

İçeriğin yeniden kullanımı, tek bir içeriğin (YouTube videosu, podcast bölümü veya blog gönderisi gibi) değiştirilmiş bir sürümünü birden fazla başka platformda (LinkedIn, Twitter, Instagram, Pinterest, vb.) yayınlayarak birden fazla içerik parçasına dönüştürerek içerik çıktısını artırmanıza yardımcı olabilecek bir içerik pazarlama stratejisidir.

Örneğin, bir YouTube videosu kaydedebilir ve ardından Instagram, TikTok veya YouTube şortlarında yayınlamak için ondan klipler çekebilirsiniz. Ayrıca Twitter’da metin olarak yayınlamak için o videodan alıntılar alabilir veya Instagram’da yayınlamak için videodaki resimleri kullanabilirsiniz.

Bu nedenle, yalnızca bir fikir bulmanız gerekir, ancak daha sonra bu tek bir içerik fikrini birden fazla içerik parçasına dönüştürebilirsiniz.

Ardından, uzun biçimli içeriğinizden en iyi parçacıkları çıkarmak ve ardından bunları her platform için biçimlendirmek ve optimize etmek için bir sanal asistan kiralayabilirsiniz.

Bu strateji, Alex Hormozi’nin içerik oluşturmak için harcadığı zamanı artırmadan içerik çıktısını haftada yedi parçadan 80 parçaya çıkarmasıdır.

İçeriği yeniden amaçlı olarak almanın faydaları

İçerik pazarlama başarısının sırrı, yüksek miktarda yüksek kaliteli içerik yayınlamaktır.

Yine de yüksek kaliteli içeriği geniş ölçekte yayınlamak zordur, çünkü yüksek kaliteli içeriğin ön koşulu, gerçek dünya deneyimine sahip gerçek uzmanlardan gelmesidir.

Bununla birlikte, gerçek uzmanların sınırlı zamanı vardır çünkü içerik oluşturmak için uzman oldukları işi yapmakla meşguldürler.

Örneğin, Alex Hormozi bir içerik yaratıcısı değil, bir işadamıdır.

Bu nedenle, zamanının çoğunu iş yaparak geçiriyor ve içerik oluşturmak için fazla zamanı yok. Yine de iş tavsiyesi arayan insanlar, Alex gibi gerçek deneyime sahip başarılı bir işadamından içerik tüketmek istiyor.

Yani bir takasla karşı karşıya kalacaksınız.

Şunlardan biri yapabilirsiniz:

 1. Gerçek bir uzmanın bir veya iki parça yüksek kaliteli içerik oluşturmasını ve miktarı feda etmesini sağlayın veya
 2. Bir konuyu araştırmak ve gerçek deneyimden (kalite) yoksun yüksek hacimli sığ içerik oluşturmak için serbest çalışanlar işe alın.

İçeriğin yeniden kullanım amacının temel yararı, yüksek kaliteli içeriği ölçeklendirmenize izin vermesidir, çünkü bir uzmandan tek bir içerik parçası alıp farklı platformlarda yayınlayarak çoğaltabilirsiniz.

Bu nedenle, kalite ve miktar arasındaki dengeyi ortadan kaldırır.

İçeriğin yeniden kullanım amacının bir başka yararı, birden fazla yeni içerik parçası oluşturmak için serbest çalışanları işe almaktan çok daha uygun maliyetli olmasıdır.

İçerik yeniden kullanım amacı, yeni kitlelere ulaşmanızı da sağlar. Örneğin, bazı insanlar yalnızca LinkedIn’de aktifken, diğerleri yalnızca Instagram’da aktif olabilir. Bu nedenle, içeriğinizi farklı platformlarda yeniden kullanarak daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

İçerik nasıl yeniden kullanılır: Alex Hormozi’nin tam çerçevesi

İşte Alex’in içeriğini yeniden kullanmak için kullandığı adım adım süreç.

Adım 1: İçerik konseptinizi doğrulayın

İçeriğin yeniden kullanımı amacının başarısız olmasının en önemli nedenlerinden biri, içerik kavramının hedef kitlenizde yankı uyandırmamasıdır.

Alex, bir içerik parçası oluşturmadan önce Twitter hesabında farklı fikirleri test ederek başlar.

Ardından, en çok etkileşim kazanan Tweetler uzun biçimli içeriğe yeniden tasarlanır.

İçerik fikirlerinizi Twitter gibi düşük çaba gerektiren platformlarda test ederek, daha fazla çaba ve üretmek için kaynak gerektiren uzun biçimli içeriğinizin başarısız olma olasılığını azaltabilirsiniz.

Aslında, Twitter’da içerik yayınlamak, Alex’in herhangi bir ek çabasını gerektirmiyordu çünkü zaten düşüncelerini günlük olarak kendine e-postayla gönderiyordu.

Bu yüzden, düşüncelerini kendisine e-posta ile göndermek yerine, onları Twitter’da yayınlamaya başladı. Bugün günde yaklaşık beş kez Tweet atıyor.

Başlamak için, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi Twitter veya Instagram gibi düşük çaba gerektiren bir platformda günlük olarak yayınlayın ve hangi fikirlerin en fazla ilgiyi kazandığını not edin.

Ya hiç takipçim yoksa?

Tek uyarı, Alex’in Twitter’da zaten birkaç bin takipçisi olduğu, bu yüzden içerik fikirlerini test etmek için önemli bir kitlesi olduğudur.

Herhangi bir takipçiniz veya sadece birkaç yüz takipçiniz yoksa, en popüler içerikte anlamlı trendler bulmak mümkün olmayabilir.

Bu durumda, içerik fikirlerinizi doğrulamak için farklı bir yola ihtiyacınız olacaktır.

Doğrulanmış talep ile fikir bulmak için alternatif bir yöntem, önemli hacimli anahtar kelimelere bakmaktır. Düşündüğünüz anahtar kelime veya içerik konusu fikri için herhangi bir arama hacmi olup olmadığını görmek için Anahtar Kelimeler Her Yerde veya Ahrefs gibi bir anahtar kelime araştırma aracı kullanabilirsiniz.

İnsanların değerlendirdiğiniz konu hakkında soru sorup sormadığını görmek için endüstri forumlarına veya Quora ve Reddit gibi daha geniş genel formlara da bakabilirsiniz.

Örneğin, birçok insan içeriğin nasıl yeniden kullanılacağını soruyor, bu yüzden bu blog yazısı fikrine büyük bir talep olduğunu görebiliyorum.

Bu forumların yararı, insanların konu hakkında hangi belirli soruları olduğunu da öğrenebilmenizdir. Örneğin, bu kişinin içeriği yeniden kullanım için hangi ucuz araçları kullanabileceğini bilmek istediğini görebiliyorum, bu yüzden bunu bu gönderiye daha sonra ekleyeceğimden emin olacağım:

Piyasa talebini doğrulamanın bir başka harika yolu da Facebook gruplarında, Slack gruplarında ve diğer topluluklarda sık sorulan sorulara bakmaktır.

Örneğin, birçok insan bu Facebook grubunda döşeme malzemeleri hakkında soru soruyor, bu nedenle kütük kabin endüstrisinde bir hizmetim olsaydı, en iyi döşeme türleri hakkında bir blog yazısı oluşturmak iyi performans gösterebilirdi.

Ayrıca rakiplerinizin sosyal medya içeriğine bakabilir ve sosyal medya sayfalarında gezinerek ve en fazla web sitesi trafiği kazanan sayfalara bakarak onlar için en iyi performansı gösteren içerik türünü oluşturabilir ve görebilirsiniz.

Adım 2: Video içeriği oluşturun

Kitlenizde yankı uyandıran bir içerik fikri belirledikten sonra, bir sonraki adım onu video içeriğine dönüştürmektir.

Alex, TikTok, Instagram ve podcast’ler gibi ses ve video tabanlı platformlarda yeniden kullanabileceğiniz için özellikle video içeriğini önerir. Ekibiniz ayrıca metin içeriği olarak yeniden kullanmak için ondan alıntılar çıkarabilir.

Buna karşılık, bir blog gönderisi gibi metin tabanlı içerikle başlarsanız, YouTube, TikTok, podcast’ler veya Instagram Reels’te hiçbir şey yayınlayamazsınız.

Önce en iyi performans gösteren konularını tanımlar ve bunları uzun biçimli videolara dönüştürür.

İşte 188’den fazla yorumla iyi işleyen bir konu örneği:

Bu nedenle, biraz farklı bir başlığa sahip bir videoya dönüştü:

Ayrıca kısa Tweetlerini kısa biçimli video içeriğine dönüştürüyor. Bununla birlikte, artık bu kadar büyük bir içerik kitaplığına sahip olduğu için, röportajlardan ve açılış konuşmalarından gelen ses parçalarını kısa biçimli videolara da yeniden kullanıyor.

Ayrıca aşağıdaki eylem çağrısını (CTA’lar) kaydeder:

 • Başka bir kanala abone olun
 • İçeriği paylaşın veya bir arkadaşını etiketleyin
 • Bir değerlendirme bırakın
 • Bir soru gönderin
 • İndirimli bir ürün satın alın
 • Müşteri soruyor
 • Grand Slam teklifi sunun*

Ardından, ekibi düzenleme işlemi sırasında bu CTA’ları her bir içerik parçasına ekler.

Alex ayrıca, video kalitesi endişelerinin sizi video içeriği yayınlamaktan alıkoymasına izin vermemeniz gerektiğini de belirtiyor.

Aslında, en iyi performans gösteren videolarının çoğu süslü ekipmanlarla kaydedilmedi.

*Grand Slam teklifi
Amaç, insanların hayır demek için kendilerini aptal gibi hissedecekleri kadar cazip bir teklif oluşturmaktır. Buna “Grand Slam Teklifi” denir. İkna konusunda yetenekli olmasanız bile bu, satışı kolaylaştırır. Grand slam teklifleri, fiyatlandırma savaşından çıkıp tek bir kategoriye girmenize yardımcı olur. Bu, fiyattan ziyade değere dayalı satış yapmanızı sağlar. Grand slam teklifleri yanıt oranlarını, dönüşüm oranlarını artırır ve premium fiyatlandırmaya olanak tanır.

Adım 3: Ekip düzenler ve bağlamsallaştırır

Bir sonraki adım, içeriğin yeniden kullanım stratejisinin başladığı yerdir.

Bu altı aylık büyüme döneminde, Alex’in içerik yeniden kullanım ekibi beş kişiden oluşuyordu:

 • Twitter Editörü
 • YouTube Düzenleyicisi
 • LinkedIn Editörü
 • Podcast Editörü
 • IG Reels/TikTok Editörü

Bu ekibin toplam maliyeti ve tüm içerik üretimi 40.000 dolardı.

Alex videoyu kaydettikten sonra, bu ekip üyeleri devreye girer ve bu içeriği tüm bu platformlarda yeniden kullanmaya başlar.

Ayrıca her bir içerik parçasına CTA enjekte ederler. Uzun biçimli videolar ve podcast’ler için içeriğe üç CTA enjekte ettiler: başında, ortasında ve sonunda.

Bununla birlikte, içeriği sizin için yeniden kullanmak üzere bir ekip işe alacak kaynaklarınız yoksa, bunu yine de çok az çabayla ücretsiz olarak yapabilir veya sizin için yapması için Upwork’te bir sanal asistan kiralayabilirsiniz.

İşte Upwork’te bir içerik yeniden kullanım ajansı/serbest çalışan örneği:

Bunu sizin için yapacak Repurpose House gibi bir hizmet de kullanabilirsiniz.

İçeriğinizi yeniden kullanması için insanları işe alırken, ajansın veya serbest çalışanın, yayınladıkları platform için her bir içerik parçasını biçimlendirmeleri gerektiğini anladığından emin olun.

Bu nedenle, onlara aşağıdaki gibi yönergeler verin:

 • Tüm video içeriği için metin altyazıları ekleyin (ve istediğiniz yazı tipi türünü belirtin)
 • İlgili hashtag’leri kullan
 • Twitter ve LinkedIn’de yazılı içerik için en iyi biçimlendirme uygulamalarını takip edin

Ayrıca onlara logolar ve renkler gibi marka varlıklarının yanı sıra ses ve stil yönergeleri de verebilirsiniz.

Adım 4: dağıtın ve izleyin

Süreçteki son adım içeriği yayınlamaktır. Aşağıdaki grafik, Alex’in dağıtım stratejisinin bu stratejiyi uygulamadan önce nasıl göründüğünü gösterir (haftada yedi kez yayınlamak) şu anda göründüğü gibi:

İşte Alex’in kaydettiği ve ekibinin yeniden tasarladığı bir içerik örneği. Bir Twitter dizisi olarak başladı:

İyi performans gösterdiği için ekip bununla ilgili bir video kaydetmeye karar verdi.

İyi performans gösterdi, bu yüzden LinkedIn’de başka bir resimle yeniden yayınladılar:

Sonra, daha sonra Instagram’da yeniden tasarladı.

Her seferinde sadece resmi değiştirdi.

Süreci kolaylaştırmak için, içeriği her zaman zamanında çıkması için planlamak için Buffer gibi bir içerik takvimi/yayınlama platformu kullanabilirsiniz.

İçerik oluşturma konusunda özellikle yetenekli olmayan serbest çalışanlarla çalışıyorsanız, uzun form içeriğinizden en iyi klipleri ve alıntıları çıkardıklarından emin olmak için bir onay süreciniz olmalıdır.

Buffer gibi bir araç kullanırsanız, ekip onlara “Onay Gerekli” erişimi verebilir, böylece yayınlanmadan önce tüm içeriği inceleyebilirsiniz.

İçeriğin kalitesinden memnun değilseniz, yeniden kullanmalarını istediğiniz ses parçalarını kendiniz seçmeniz veya daha pahalı bir içerik yeniden kullanıcısı kiralamanız gerekebilir.

İçerik yeniden kullanım kontrol listesi

Bu, Alex’in içerik yeniden kullanım stratejisine tam bir genel bakış olsa da, kendi içerik yeniden kullanım iş akışınızı oluşturmak için hızlı bir kontrol listesi.

Adım 1: İçerik fikrinizi doğrulayın

Günde en az bir sosyal medya gönderisi yayınlayın ve hangisinin uzun biçimli içeriğe dönüşmek için en fazla ilgi gördüğünü analiz edin.

Hangilerinin en iyi işi yaptığını görmek için forumlara ve çevrimiçi topluluklara/gruplara bakın.

Adım 2: Uzun form içeriği oluşturun (İdeal video)

Sosyal medya gönderinizden en iyi performans gösteren fikri alın ve bunun için bir video senaryosu yazın.

Videoyu kaydedin. Bu adım için süslü veya pahalı ekipmana ihtiyacınız olmadığını unutmayın.

Adım 3: Bir video düzenleyici ve sosyal medya stratejisti işe alın

Upwork veya YT Jobs gibi bir platformda bir video düzenleyici kiralayın.

Editörün ayrıca uzun biçimli videoları klipler halinde yeniden kullanmasını ve bunları çeşitli kısa biçimli video platformlarına (TikTok, Instagram, vb.) biçimlendirmesini sağlayın.

Metin tabanlı platformlarda yayın yapmak için bir sosyal medya stratejisti işe alın.

Adım 4: İçeriğinizi dağıtın

İçeriğinizi yayınlamak için Buffer gibi bir zamanlama aracı kullanın

Son olarak, Alex içeriğini bu şekilde yeniden kullansa da, içeriğinizi yeniden kullanmak için kullanabileceğiniz birçok başka içerik biçimi vardır.

Örneğin, içeriğinizi konuk gönderisi, bilgi grafiği veya tanıtım belgesi olarak yeniden kullanabilirsiniz. Pinterest ve hatta Slideshare gibi diğer sosyal medya platformlarını da kullanabilirsiniz.

Son olarak, içeriği yeniden kullanmaya başlamak için yeni içerik oluşturmanıza gerek yoktur.

Google Analytics’e bakın ve en iyi performans gösteren her zaman yeşil içeriğinizi belirleyin. Ardından, onları yeniden kullanın.

Ayrıca eski blog gönderilerinizi güncelleyebilir ve ardından yeniden yayınlayabilirsiniz.

İçeriğinizin daha da fazla erişmesine yardımcı olmaya çalışıyorsanız, paylaşmak için etkileyicilerle ortaklık kurmak ve hatta ücretli reklamlar yayınlamak gibi diğer içerik tanıtım stratejilerini de kullanabilirsiniz.

İçeriğinizi Bugün Yeniden Kullanıma Başlayın

Yeni içerik oluşturmak yerine, mevcut içeriğinize bakın ve daha fazla erişim elde etmesine yardımcı olmak için onu nasıl yeniden kullanabileceğinizi düşünün.

Kaynakça;https://copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin