İçeriğiniz için hiç düşünmemiş olabileceğiniz 5 araştırma seçeneğiYazar: Clare Mcdermott
Çeviren: Ecem Erdoğan

 

Konuştuğum çoğu içerik pazarlamacası gibiyseniz, bir kitle oluşturmak ve dikkat çekmek için kullandığınız stratejiler ve taktikler eskisi gibi çalışmıyor.

Bir BuzzSumo araştırması, Content Trends 2018 bunu doğruluyor; 2017’de yayınlanan 100 milyon makaleyi inceleyen şirket, sosyal paylaşımın üç yıl öncekinin yarısı kadar olduğunu gördü.

Yeni fikirler için etrafa bakma zamanı. Başarılı ancak genellikle gözden kaçan bir yaklaşım, orijinal araştırmaları yayınlamaktır. Pazar araştırması, müşteri araştırması veya rekabetçi araştırmadan bahsetmiyorum, pazarlamacıların orijinal bir araştırma projesine nasıl ev sahipliği yaptığından ve bu çabanın sonuçlarını nasıl yayınladığından bahsediyorum.Başka bir deyişle, içerik pazarlaması olarak araştırma yapın.

Araştırma yayınlama kavramı yeni değil. Danışmanlık ve teknoloji şirketleri bunu onlarca yıldır yapıyor. PwC’nin yıllık Global CEO Anketi-şimdi 21.yılında- karar vermeyi etkileyen uzun soluklu, kıyaslama belirleme çalışmasına mükemmel bir örnektir. Yine de araştırma, PwC örneği kadar iddialı ( ve maliyetli) olmak zorunda değildir. Dahası, araştırma, bir danışmanlık firmasının iş görünümü araştırması kadar riskli ve geleneksel olmak zorunda değildir.

Artık geleneksel ankete dayalı çalışmalarından çok daha fazla seçenek ve veri manyağı bayrağınızı uçurmak için geleneksel ve çalışkandan ilginç ve hatta çılgınca yaratıcıya kadar çok daha yaratıcı yollar var. Beş seçeneğe bakalım:

Geleneksel kıyaslama anketleri

Pazarlamacılar orijinal araştırmayı düşündüklerinde, genellikle Edelman Intelligence tarafından Upwork ve Freelancers Union ile işbirliği içinde üretilen, serbest çalışmanın doğası üzerine bir çalışma olan Amerika’da Serbest Çalışma gibi sektörü değiştiren kıyasalama araştırmalarını düşünürler. Her yıl gerçekleştirilen anket, serbest ekonominin boyutunu gösteriyor ve serbest çalışanların Amerika’daki işin doğasını nasıl alt üst edeceğini dair konuşmayı tanımlıyor.

Kısa anketler

Ankete dayalı araştırmanın ilginç ve etkili olması için uzun ve karmaşık olması gerekmez. Bir kredi yeniden finansman şirketi olan LendEDU, aşağıdakiler gibi belirli ( ve eğlenceli) konularda kısa formlu araştırmalar yayınlıyor: Amerikalılar %10 zamn için ne yapardı?  Şirket, ankete katılanlara önümüzdeki beş yıl boyunca tüm sosyal medya hesaplarından vazgeçmek de dahil olmak üzere 10 hayali senaryo sundu (%54’ü bu seçeneği seçti).

Sahip olunan verilerin analizi

Pek çok şirketin, ilginç içgörüleri bildirmek için anonimleştirilmiş kullanıcı verilerine erişimi vardır (teknoloji şirketleri ve çevrimiçi perakendeciler büyük olasılıkla veri hazinelerinde oturuyorlardır). Ofis mutfaklarını atıştırmalık ve içeceklerle dolduran bir şirket olan Oh My Green, en popüler aromalı LaCroix suyunu yayınladı. Konsept garip bir şekilde sıkıcı görünse de, basit çalışma Kitchn gibi siteler tarafından toplandı ve gıda girişimi için önemli bir vızıltı yarattı.

Üçüncü taraf verilerinin analizleri

Bir web tasarım ve geliştirme şirketi olan Orbit Medya dikkat çekmek istediğinden şirket nispeten basit bir şey yaptı. Dünyanın en iyi 50 pazarlama ve reklam şirketini (Alexa tarafından tanımlandığı şekiliyle) seçti ve ardından her şirketin web sitesini 10 web tasarım standardına göre değerlendirildi. Sonuçları, En İyi 50 Web Sitesindeki En İyi 10 Uygulama adlı bir blog yazısında yayınlandı. Bu tek blog yazısı, 2015’te yayınlandığından beri yüzlerce geri bağlantı oluşturdu. (Geri bağlantılar, bir sitenin güvenirliğini ve otoritesini göstere, Google’ın algoritmasındaki en önemli sıralama faktörlerinden biridir.)

Basit yoklama

Belki bir veri meraklısısın ama orijinal araştırma konusunda gerçekten o kadar da hırslı hissetmiyorsun. Kitlenizin temel konular hakkında ateşini ölçmek için neden bazı kısa anketler başlatmıyorsunuz? Veya bir işveren markası projesinin parçası olarak iş arkadaşlarınıza anket yapın (Slack için Polly bunu yapmanın kolay bir yoludur). Anketlerin genellikle nakavt sorulara izin vermediğini ( Örneğin, hedef yaş aralığınız veya gelir düzeyinizin dışında kalan birini diskalifiye etmek) ancak bir grubun güncel bir konu hakkında nasıl düşündüğünü öğrenmenin ilginç bir yolu olduğunu unutmayın.

Ne tür orijinal araştırmalar yayınlıyorsunuz? 

BuzzSumo ve Mantis Research tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırma, pazarlamacıların favori araştırma türlerini araştırıyor. Pazarlamacıların anketleri diğer araştırma türlerinden daha sık kullanması şaşırtıcı değildir.

Araştırma teknolojisi

Bu araçlar, pazarlamcıların anketler düzenlenmesine ve sonuçları analiz etmesine yardımcı olur. Unutmayın: Ücretsiz araçlar, basit anketler için kullanılabilir, ancak eleme soruları (Örneğin, belirli anket katılamacılarını diskalifiye eden sorular) veya anket mantığı kullanmanız gerekiyorsa veya gelişmiş raporlamaya ihtiyacınız varsa, sağlam çözüm için daha fazlası için ödeme yapmanız gerekir.

Orijinal araştırmanın 7 ölümcül günahı

Orijinal araştırmaya yatırım yapacaksınız, kendinize başarı için en iyi şans verin. Çok fazla araştırma projesini baltalayan yaygın hatalardan kaçının.

Strateji için çok az zaman harcamak

Araştırma yapmaya başlamadan çok önce, bunu neden yaptığınızı ve ne elde etmeyi umduğunuzu anlamak için çok önemlidir. Doğru soruları sormak, ne tür bir araştırma projesinin en mantıklı olduğunu ve hangi çalışma alanlarının en çekici hikayeleri üreteceğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Veri bilimine göz yummak

En çok sorun gördüğümüz alan, ister zayıf anket tasarımı ister hatalı veri analizi olsun, veri bilimi alandır. Pazarlama bütçenizi yönlendirmek istediğiniz bir yer varsa, burası veri bilimidir. (Ve ekibiniz daha önce hiç araştırma yapmamışsa, ancak bir kendin yap yaklaşımına bağlıysa, daha küçük bir anket düşünün, böylece hatalarınızı büyük yanıklar olamdan ortadan kaldırabilirsiniz… Çünkü hatalar yapacaksınız.)

Örnek boyutunu ve temsilini göz ardı etmek

Hedefliğiniz örneğin boyutunu önceden bilin. Örnekleminizdeki kohortları (Örneğin, erkekler karşı kadınları) incelemeyi planlıyorsanız, bu kohortun boyutunun güvenilir analizi destekleyecek kadar büyük olması gerektiğini unutmayın. Bir diğer önemli husus da temsildir. Örneğiniz gerçekten çalışmayı amaçladığınız grubu temsil ediyor mu? Örneğin: Kendi kitlenize anket yaparak tasarruf etmeyi düşünüyorsanız, hedef kitlenizin hedef çalışma grubunuzu doğru bir şekilde temsil ettiğinden emin misiniz?

 Anketinizi test etmeyi ihmal etmek

Anketinizi test etmediğinizde nelerin ters gidebileceğine dair sizi anlatan birçok sayfa doldurabilirim (“test etmek” burada anketi doldurmaları ver geri bildirimlerini istemeleri için küçük bir gruba bırakmak anlamına gelir). Ölçek. Senin. Anket. Size zaman, para ve aşağılanma kazandıracak.

Verilere desteklenmeyen bulgular hakkında konuşmak

En büyük hayır-hayır, “nedensellik” ve “korelasyon”un karıştırışmasıdır ( bazen “çağrışım” olarak adlandırılır). Kentsel bir alanda bisiklete binenlerin sayısı ile martıların sayısı arasında ki bir ilişki olması, bisiklete binenlerin artmasının deniz kuşu gözlemlerinde ani bir artışa neden olacağı anlamına gelmez. Bu yaygın nedensellik/bağlantı karışıklığının ötesinde, başka pek çok analiz hatası vardır. ( Tekrar 2.Noktaya atıfta bulunarak- veri biliminden mahrum kalmayın.)

Amplifikasyon için çok az zaman harcamak

Bir araştırma projesine zaman ve para yatırıyorsanız, büyütme planınız göz ardı ederek onu gözden kaçırmayın. Araştırmanız- ne kadar büyük olursa olsun- onu destekleyen titiz bir büyütme planı olmadan alınmayacaktır.

Araştırmanın riskli ve sıkıcı olduğunu varsaymak

BBC’den Avakado Tost Endeksi gibi en sevdiğim araştırma projeleri çok komik. Nerd kimlik bilgilerinizi gururla göstermekten korkmayın.

Nededini bildiğinden emin ol

Ancak bu fikirlerden herhangi birini denemeden önce hedeflerinizi değerlendirmeniz çok önemlidir. Pazarlama açısından nitelikli müşteri adayları mı arıyorsunuz? O zaman kapılı daha kapsamlı bir ankete ihtiyacınız var ( insanlar kişisel bilgilerini yalnızca karşılığında önemli bir değer elde ettiklerini düşündüklerinde paylaşırlar). Amacınız geri bağlantı oluşturmak mı? O zaman kısa bir anket veya kamuya açık verilerin analizi ihtiyaçlarını karşılayabilir. İçerik motorunuzu doldurmaya mı çalışıyorsunuz? Öyleyse, aylık küçük kapsamlı bir anket işe yarayabilir.

Üzerinde düşünmek isteyeceğiniz konular arasında: Çapraz değişkenleriniz neler olacak- karşılaştırmak ve karşılaştırmak için örnekleminiz içinde grupları ayırma yöntemleriniz? Bunlar, endüstri gruplandırmaları kadar basit olabilir veya başlangıç-orta-ileri-düzey gibi bir şey geliştirmek olabilir (diğer birçok seçenek arasında). Birden fazla cevaba dayalı bir ortalama veya puan olan bir çapraz değişkene karar verirseniz, bunu sade bir ingilizce ile açıklayabildiğinizden emin olun.

Son olarak, araştırmanızın yayın takviminizdeki diğer temalara nasıl örtüşeceğini düşünün. Müşterilerin genellikle kapsamlı anketlere katılmak istediğini, ancak sonuçlarını bir gerçekler kataloğu yerine nasıl bir hikaye oluşturacağını düşünmek için çok az zaman harcadıklarını görüyoruz. Okuyucular neyi heyecan verici bulacak? Aydınlatıcı mı? Bulguları ne yapacaklar? Ve araştırma bulgularını kuralcı içerikle nasıl destekleyebilirsiniz? İyi yürütülmüş bir araştırma, tek seferde değil, veriye dayalı, güvenilir ve eğlenceli bir içerik portföyünün parçasıdır.

Kaynak: https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin