İçeriğiniz için metinden sese deneyimi yükseltmenin 6 yoluYazar: Lisa Dougherty
Çeviren: Ecem Erdoğan

Metin tabanlı, uzun biçimli içeriğinizi ses sürümlerine dönüştürmek, yapılacak kolay ve akıllı bir şey gibi geliyor.

Content marketig institute blogunda bir yapay zeka tabanlı ses dönüşümü aracıyla birkaç ay çalıştıktan sonra, özellikle ses aktifleştirildi cihazlardaki ve ses iletimi arama sonuçlarındaki artış göz önüne alındığında, bunun hala akıllı bir hareket olduğunu düşünüyorum. Ama artık bunu iyi yapmanın basit bir düğmeye tıklamaktan daha fazlasını gerektirdiğini biliyorum.

Ses arayışımıza birkaç nedenden dolayı başladık. Bir okuyucu anketinde, birçoğunuz içeriğimizi tüketmek için alternatif yollar istediğinizi söylediniz. Ses sürümleri, makaleleri görme engellilerden işe gidip gelirken, egzersiz yaparken veya yemek pişirirken içerik tüketenlere kadar daha geniş bir kitle için erişilebilir hale getirir.

İkna et ve dönüştür medya ve sponsorluklarının kıdemli direktörü Gini Roberts, ses içeriğinden yararlanan başka bir kitle segmentine dikkat çekiyor: Ana dillerinde olmayan içeriği (okumak yerine) dinlemeyi tercih eden çok dilli ziyaretçiler.

İkna et ve dönüştür, 2015 yılında sesli bloglar sunmaya başladığında, ekip sesi doğrudan okuyup kaydederdi. O zamandan beri minimum kalite kontrolü gerektiren bir WordPress eklentisine geçtiler.

Bugün mevcut olan çeşitli araçlar, hedefleriniz için neyin anlamlı olduğunu seçebileceğiniz anlamına gelir. Seçenekler, temel metin konuşma programlarından ses deneyimlerini özelleştirmenize izin veren platformlara kadar uzanır.

Eklenti rotasını seçerseniz, güvenilir olanı seçin ve güncel tutun, ikna et ve dönüştür içerik direktörü Michelle Saunders’ı tavsiye ediyor. Ayrıca şu ipucunu da sunuyor: “Sesli otomatik oynatma yok. Sadece kontrolü kullanıcılardan almakla kalmıyor, aynı zamanda gereksiz bant genişliğini de alıyor, hızı yavaşlatıyor ve arama motoru optimizasyonu olumsuz etkiliyor.”

Ses deneyimini özelleştirmenize izin veren bir platforma karar verirseniz, blogunuzun ses sürümünü veya diğer uzun biçimli içeriği geliştirmek için bu faktörlere dikkat edin.

1.Ekip üyesini kalite kontrolüne adayın

Ses içeriğiniz yanlış telaffuzlar içeriyorsa, kitlenizi karıştırma veya yabancılaştırma riskiniz vardır. Kalite kontrolü için sorumluluk atamak, sesin en azından tatmin edici bir deneyim sunacağını garanti eder.

Fox News kısa süre önce makalelerinin sesli versiyonlarına başladı. En kötü Marvel filmi hakkındaki bu parçada kalite kontrol eksikliğinin ses deneyimini nasıl etkilediğini duyabilirsiniz.

Hatalar başlıkla başlıyor: En Kötü Marvel Filmi Henüz Aynı Zamanda En Korkunç. Son söz sorunlara neden oldu. Ses çalar, sert bir “g” ile “en korkunç” olarak telaffuz edildi. Ses çalar ayrıca monoton bir robotik ses kullanır. 1:35 işareti civarında, metindeki bir bağlantıyı karıştırdığını duyabilirsiniz.

Görünüşe göre sitede çalışan hiçbir insan aslında sesi dinlemedi. Bu durumda, yürütme hataları sesi daha az yararlı hale getirir ve muhtemelen dinleyicileri siteden başka içerik aramaktan caydırır.

İyi bir kullanıcı deneyimi için, biri hataları ve telaffuzları düzeltmek için ses dosyasını önizlemelidir. Bu kişi ayrıca ses aracına ne okuyup neyi okumaması gerektiğini söylemelidir.

Aşağıdaki örnekte, makalenin sesli harekete geçirici mesalesi sarı ile vurgulanmıştır, bu da ses aracına onu okumasını söyler. Ancak sonunda link bulunan ilgili makaleler mor renkte olup, ses aracının kısa kod CTA(eylem çağrısı)  veya listeyi okumaması gerektiğini belirtir.

2.Bir telaffuz kütüphanesi oluşturun

Hiçbir ses yapay zeka aracı, dünyadaki tüm kelimeleri nasıl telaffuz edeceğini bilmiyor. İçeriğinizi anlamasına yardımcı olmak için bir telaffuz kitaplığı oluşturabilirsiniz. Belki de sadece harflerine veya yazarların veya konu uzmanlarının kolayca okunamayan adlarına göre telaffuzu zor olan ürünleriniz var.

Örneğin, aracımız sık sık Contnet marketing institute yazarı Ann Gynn’in soyadını nasıl telaffuz edeceğini bilmiyordu. “G”den önce ve sonra braketler ekledim, böylece oyuncu sert G’yi tanıyacaktı. Hala mükemmel değil, ama yeterince yakın. (Ann, insanlara soyadının “başlangıç”taki ikinci hece gibi göründüğünü söylüyor, ancak bu açıklama bir AI aracıyla çalışmıyor.)

Bir kelimeyi fonetik olarak nasıl heceleyeceğiniz konusunda sıkışıp kaldıysanız, HowToPronounce.com gibi ücretsiz araçlar yardımcı olabilir. Ama lütfen bunun doğru yapmak için bir deneme yanılma süreci olduğunu bilin.

Ayrıca yazarlardan ve konu uzmanlarından isimlerinin sesli bir versiyonunu oluşturmalarını isteyebilirsiniz. Namedrop.io (kayıt gereklidir) gibi kolay ve ücretsiz araçlar, insanların telaffuzlarını kaydetmelerini ve paylaşabilecekleri bir bağlantı sağlamalarını sağlar. E-posta imzama “Adımı duy” bağlantısını ekledim (aşağıdaki resimde gösterilmiştir), böylece kimse adımı nasıl telaffuz edeceğini merak etmek zorunda değil.

3.Tam bir üretim yapın

Transkripsiyon benzeri bir okuma yerine bir ses deneyimi oluşturun. İzleyiciler için ses sinyalleri olarak giriş ve çıkış müziği ekleyin.

Ses oynatıcıyı özelleştirin. Makalenin birincil resminin veya markanızın logosunun küçük resmini ekleyebilirsiniz. Hatta bazı platformlarda markanızın renk paleti ile kişiselleştirebilirsiniz.

Dinleyiciler, sesin çalma hızı için seçeneklere sahip olmaya alışkındır, bu nedenle bu özelliği sunan bir oynatıcı aradığınızdan emin olun.

4.Sesleri özelleştirin

Çoğu yapay zeka ses aracı, bir ses menüsünden seçim yapmanızı sağlar. Ancak bazıları gerçek bir kişinin sesini klonlamanıza izin verir, bu nedenle deneyim kulağa daha özgün ve doğal gelir.

Düzenli katkıda bulunanlarınızdan üç ila beş dakika boyunca bir şey (örneğin daha önce yayınladığınız bir makale) okurken kendilerini kaydetmelerini isteyin. İçerikleriyle çalışan bir ses stili kullanmalılar. Örneğin, iyimser, eğlenceli bir ton, iyimser, eğlenceli bir klonla sonuçlanacaktır. Yüksek kaliteli bir mikrofon kullandıklarından ve arka plan gürültüsü olmadan sessiz bir yerde kayıt yaptıklarından emin olun.

Ses sağlayıcınız sesini klonlamadan önce, bir seslendirme lisans anlaşması imzalamalarını sağlayın. Performans için haklara, unvana ve menfaate ve herhangi bir telif hakkı da dahil olmak üzere performanstan kaynaklanan tüm fikri mülkiyet haklarına kimin sahip olduğunu açıklayan şartları ekleyin. Ayrıca, AI şirketinin performansı yalnızca şirketinizin sahip olduğu veya başka bir şekilde sağladığı edebi eserleri veya materyalleri anlatmak için kullanmayı kabul ettiğinden emin olun. Ücretsiz bir AI seslendirme yasal şablonu ekledim (kayıt gereklidir), ancak kuruluşunuzun hukuk ekibine de danışmalısınız.

5.İzleyiciye söyle

Sesli versiyonu web sayfasında bulmayı kolaylaştırın. Content marketing institute durumunda, ses sürümü makale resminin hemen altında ve satır içi görünür.

Özellikle gerçekçi (robotik olmayan) seslere sahip bir araç kullanıyorsanız, dinleyicilerin sesin yazarın (veya herhangi bir insanın) olmadığını bilmelerini sağlayın. Ses içeren çoğu Contnet marketing institute makalesi için, girişte “Everlit tarafından oluşturulan sentetik ses ve ses kaydı” yazıyor.

Ses, yazarın klonlanmış versiyonuysa, açıklamada her zaman aydınlanan tarafından [kişinin klonlanmış ses adının] sesine dayanarak oluşturulan sentetik ses ve ses kaydı” diyor.

Dinleyicilerinizin ses seçeneğinin var olduğunu bilmesini sağlamak için standart şeffaflığın ötesine geçin. Yeni özelliği haber bültenlerinizde ve sosyal kanallarınızda tanıtın. (Bunun hakkında bir blog makalesi bile yazabilirsiniz.)

Kaynakça; https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin