İçeriğinizde Yeterince Temsil Edilmeyen Daha Fazla Ses Nasıl Bulunur ve Eklenir? 
Çeviren: İrem Güzey

İçeriğinizde Yeterince Temsil Edilmeyen Daha Fazla Ses Nasıl Bulunur ve Eklenir? 

Hedef kitlenizin büyük bir kısmını kadınlar oluşturmasına rağmen, neden içerik pazarlamanız Steve Jobs, Bill Gates, Jeff Bezos veya Richard Branson’dan alıntılara odaklanıyor? 

Etkili içerik pazarlaması, hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarını şirketinizin paylaşmak istediği eğitim ve içgörüyle birleştirir. İçeriğiniz aynı zamanda hedef kitlenizin demografik özelliklerini de yansıttığında bu bağlantı daha etkili olur. 

Artık pazarlama içeriğinize, kadınları ve yeterince temsil edilmeyen diğer toplulukları ne kadar iyi dahil ettiğini değerlendirmek için iyice bakmanın zamanı geldi. 

Markanızın geçmişine bir göz atın 

İçeriğinizde kadınlardan ve diğer yeterince temsil edilmeyen seslerden kesinlikle ve muhtemelen alıntı yaptığınızı düşünerek protesto ettiğinizi duyuyorum. Ancak kısa bir kontrolden herkes faydalanabilir. Markanız tarafından yayınlanan son 10 ila 20 metin tabanlı içerik parçasını inceleyin (uzun biçimli web içeriği, e-kitaplar, infografikler, müşteri örnek olay çalışmaları, sektör raporları vb.). Bu içerikte kimden alıntı yapılıyor? 

Daha sonra, podcast’ler, web seminerleri, kayıtlı sanal etkinlikler, konferans kayıtları ve müşteri videoları gibi en son ses ve video içeriğinize bakın. Farklı sesleri içeriyor mu? 

Çoğu B2B organizasyonunda kadınların ve daha az duyulan diğer sesler yüzeye çıkmayacak. Teknoloji, finans veya imalat gibi sektörlerde bu seslere sahip içerik bulmak daha da zor. 

Artık markanızın nerede durduğunu bildiğinize göre daha dengeli bir temsil oluşturma planlarına devam edebilirsiniz. 

Az kullanılan kaynakları bulun 

Yani, farklı sesler ekleme fırsatının farkındasınız, ancak alıntı yapacak kişileri nasıl bulacaksınız? Seçenekleriniz var ama bunlar biraz çalışma ve yaratıcı düşünme gerektirebilir: 

Müşteri referansları: Müşteri pazarlama veritabanınıza, topluluğunuza veya kullanıcı grubunuza bakın. Ürün veya hizmetlerinizin yararları hakkında konuşabilecek harika bir beta kullanıcısı var mı? Müşteri topluluğunuzda alıntı yapılabilecek güçlü bir savunucu var mı? 

Yeni bir ürün lansmanı için bir kadın müşterimden bir konferansta konuşma yapmasını istedim. Programı etkinliğe gitmesine izin vermiyordu ancak metin tabanlı içerikte alıntı yapılmasını kabul etti. 

  

Sektör analistleri: Konunuzu ele alan, yeterince temsil edilmeyen sesleri bulmak için Gartner, Forrester, IDC veya Constellation gibi önde gelen firmaların araştırmalarını derinlemesine inceleyin. 

Daha önceki bir görevimde, küresel verileri Amerika Birleşik Devletleri’nde gözden kaçırılan parlak bir Avrupalı araştırmacıdan sık sık alıntı yapmıştım. İçeriğimizde sıklıkla alıntı yapılan bir kaynak haline geldi ve bir müşteri konferansına geldiğinde insanlar onu tanıdı ve araştırması hakkında daha fazla bilgi edinmek istedi. 

 

Endüstriyi etkileyenler: Yeterince temsil edilmeyen toplulukların en güçlü seslerinin çoğu, sektörünüz hakkında yazıyor ve konuşuyor. Onları sosyal medyada takip edin, onlarla ilişkiler kurun, etkinliklerinize, içeriklerinize ve projelerinize davet edin. 

Bir müşteri konferansı sırasında ekibimiz, etkinlikte kariyerinin başındaki bir teknoloji fenomeninden gelen faydalı sosyal medya geri bildirimlerini yeniden paylaştı. Bu görünürlük, yalnızca yeni bir ürünün pazardaki konumunu doğrulamaya yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda etkileyicinin itibarını da artırmaya yardımcı oldu. Artık büyük teknoloji konferanslarında öne çıkan bir sunumcudur. 

 

Şirket yöneticileri: Yönetici ekibiniz ne kadar çeşitli? İçerikte hangi liderlerden alıntı yapabilirsiniz? Ürün yöneticileri, ürün pazarlamacıları ve teknik mühendisler gibi gelecek vadeden liderleri unutmayın. 

İçeriğinize yeni ve alakalı sesler kazandırmak için şirketiniz içinde ilişkiler kurun. Bugün kimden alıntı yapabileceğinizi ve kimlerin geliştirilmeye ihtiyaç duyabileceğini dikkatlice değerlendirin. Erkeklerin hakim olduğu sektörlerde daha fazla kadının sözcü olmasını sağlamak amacıyla medya eğitimleri ve sunum koçluğu oturumlarına liderlik ettim. 

 

 Ünlü insanlar: Ünlülerden alıntı yapmak istediğinizde kalıpların dışında düşünün. Birçoğu aynı zamanda yeterince temsil edilmeyen diğer gruplara ait olan, içerikte alıntı yapılabilecek güçlü, başarılı kadınların bir listesini tutmaya başladım. 

 

Her zaman bu listeyi oluşturuyorum ve daha fazla örnek topluyorum. İçeriğinizde alıntı yapabileceğiniz birkaç kadın fikri burada. 

 

Konu Alıntı yapmak yerine… Alıntılamayı Deneyin 
Yenilik Steve Jobs, Apple’ın CEO’su ve kurucu ortağı Girls Who Code’un CEO’su Reshma Saujani 
İşletme Lee Iacocca, Chrysler’in eski CEO’su Ginni Rometty, eski IBM CEO’su 
Liderlik Yönetim kuramcısı Peter Drucker Linda Hill, Harvard İşletme Okulu Liderlik Girişimi başkanı 
İlkler Ay’a ayak basan ilk insan Neil Armstrong Sian Proctor, ilk kadın ticari uzay gemisi pilotu 
Hikaye Anlatımı Walt Disney, animasyon öncüsü ve girişimci Shonda Rhimes, 100 bölümlük dönüm noktasına ulaşan üç televizyon dizisi yaratan ilk kadın 
Dayanıklılık Usain Bolt, sekiz kez Olimpiyat madalyalı Simone Biles, dokuz kez Olimpiyat madalyalı 
Takım çalışması Mike Krzyzewski, beş NCAA basketbol şampiyonu takımının antrenörü Caitlin Clark, NCAA basketbolunda tüm zamanların en skorer lideri 
Yaratıcılık Dünyaca ünlü sanatçı Pablo Picasso Dünyaca ünlü sanatçı Frida Kahlo 
Tevazu C.S. Lewis, 30’dan fazla dile çevrilmiş kitapların yazarı Amy Tan, 35 dile çevrilmiş kitapların yazarı 

 

Bazen izleyiciler bu önerilen listedeki kişilere aşina olmayabilir ve bu harika bir şey. İnsan beyninin farklı olana odaklanma olasılığı daha yüksektir ve kişi daha az olası kaynaklardan öğrenir. Dinleyicileriniz için hangisi daha şaşırtıcı: sabah haber manşetlerinde yer alan 22 yaşındaki basketbol yıldızından bir alıntı mı, yoksa Steve Jobs’tan başka bir alıntı mı? 

Farklı bir ses sergilemek, içeriğinizi beklenen ve sıkıcı olmaktan çıkarıp, ilginç ve akılda kalıcı olmaya dönüştürür. 

 

Daha fazla duyulmayı hak eden muhteşem insanlar hakkında bilgi almaya devam edin 

Yeterince temsil edilmeyen, yenilikçi ve alıntı yapılabilir kaynaklara ilişkin bilginizi genişletmeye devam etmeli ve bunların görülmesini ve duyulmasını sağlamalısınız. Bunu başarmak için: 

Az tanınan yazarları okuyun. Eğer bir iş kitabı okumak gibi bir hedefiniz varsa, bir kadın ya da yeterince temsil edilmeyen başka bir topluluk tarafından yazılmış bir kitabı düşünün. 

Etkinliklere katılın ve podcast’leri dinleyin. Birçok farklı ses sanal ve canlı etkinliklerde önemli içgörüleri paylaşıyor. Hangi yeni bakış açısını kazanabileceğinizi görmek için ilginizi çeken bir konuyla ilgili oturumlardan birine katılın. Eğer konuşmacıları işe alıyorsanız, farklı bakış açıları arayın. İster dinliyor olun ister konukları programlıyor olun, podcast’ler için de aynısını yapın. 

Konuşmayı başlatın. Meslektaşlarınıza uzman tavsiyesi için kimi önerdiklerini sorun. Ağlarında açılış konuşmacısı, yazar veya başka bir uzman olan kimleri tanımalısınız? En iyi önerilerinizi diğerleriyle paylaşın. 

Müşterilerle etkileşime geçin. Müşteri tabanınız yeterince temsil edilmeyen toplulukları içeriyor. Gelecekteki içeriklerde yer alabilmeleri için müşteri referans ekibinizle birlikte çalışarak onları bulun. 

 Orada durma 

Son olarak, bu iki şeyi daha düşünün. 

Yalnızca beyaz erkeklerin yer aldığı bir web semineri, etkinlik veya toplantı görürseniz bir şeyler söyleyin. İster etkinliği düzenleyenlerle özel bir sohbet olsun, ister toplantıda kibar bir soru olsun, insanların başka sesleri de dahil etmeyi düşünmelerini sağlama gücüne sahipsiniz. 

İkincisi, insanların bilinçsiz önyargılara sahip olduğunu ve bu konuşmada hâlâ müttefik olabileceklerini kabul edin. Belki de liderlikle ilgili her sözün Tom Peters’tan ve her yenilik sözünden Bill Gates’ten geldiğini hiç fark etmediler. Farklı bir ses eklemek için ihtiyacınız olan tek şey hafif bir dürtme olabilir. 

Kaynak:  https://contentmarketinginstitute.com/articles/add-underrepresented-voices-content/

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin