İçerik darboğazlığını önlemek için 5 çözüm önerisi


Yazan: Fi Shailes

Harika ve etkileşimleri yüksek içerikler üretmek ve dağıtmak hepimizin hayali değil mi?Biz bu hayali gerçekleştirebiliriz çünkü:

 • Geliştirmek için yeterli zamana
 • Zahmetsiz iş birliklerine
 • Verimli sürece sahibiz.

Hepimiz sıkı teslim tarihlerine katlanıyoruz, onay almak için uzun vakitler harcıyoruz ve yığılan yeni içerik istekleriyle baş etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda kaliteli, değerli ve zengin içerik için bitmeyen bir mücadele veriyoruz. 2020 yılında ilerlemenin ve daha büyük organizasyonlara iş birliği yapabilmenin önüne geçen bazı engelleri fark ettik, tabiki her şeyi çözemeyiz ama darboğazı çözmek için çalışabilir ve hayalleri gerçeklere bir adım daha yaklaştırabiliriz.

İçerik darboğazlığı nedir?

İçerik darboğazlığı organizasyonun içerik talebini tam vaktinde yerine getiremediği durumlarda oluşur. Bunu birçok nedeni vardır;

 • İstekler ulaşılabilir kaynakların dışındadır.
 • İçerik stratejisi uygulanmamıştır veya detaylandırılmamıştır.
 • Birçok farklı araç kullanılmaktadır.
 • İçerik varlıklarına ulaşım zordur.
 • Paydaşlar sadece kendi kısımlarına hakimlerdir.

Şimdi darboğazlığa çözüm olabilecek 5 çözüm önerisine göz atalım.

Çözüm 1: İçerik stratejinize bakın

Her şey büyük bir planla başlar, içerik stratejinizin organizasyonunuz için üretilen tüm içeriklere bir taslak görevi gördüğünden emin olun.

Garantiye alması gereken yönler;

 • Organizasyonun pazarlama hedefleri
 • Konular ve temalar
 • İçerik formatları
 • Ulaştırma kanalları
 • Kaynaklar
 • Zaman aralığı

Bu alanları göz önünde bulundurarak üretilmesi gereken içerikleri ve sınırların dışında kalan içerik isteklerini, fikirlerini ve konseptleri tespit edebilirsiniz. Şirketin içerik stratejilerine bağlı olarak içerik fikirlerini reddederek içeriğinizin stratejiye uymaması nedeniyle sürecin tıkanmasının önüne geçebilirsiniz.

Öneri 2: Daha iyi seviyede iş birliği yaratın

İçerik üretimi genelde organizasyonlarda birden fazla insanı bulundurur. Projenin zamanında  tamamlanması için herkesin kendine düşen görevi yerine getirmesi gerekir.Zaman zaman bazıları kendi rollerinin ,başkalarının rollerini ve sorumluluklarını nasıl etkilediğini tam olarak anlamazlar. Bu nedenle kimin ne zaman ne yapması gerektiğini açıklamak oldukça önemlidir.

Dikkat: Birine bir görevi vermiş olmanız o kişinin bu görevi kabul edeceği anlamına gelmez, görevlendirme işini bitirmeden önce gerçekçi bir yaklaşımla paydaşlarınızı ve onların yöneticilerini gözden geçirin.

Öneri 3: Modernize Teknoloji

İçerik stratejinizi hazırladınız ve ekibiniz kendi paylarına düşen kısmı yapmaya hazır ama tüm bu içeriği hazırlayacağınız dijital sistem ne durumda? Pazarlama departmanlarının içerik oluşumu ve yönetimi için birçok uygulamadan destek alması alışılagelmiş bir durum fakat birçok uygulama kullanımı darboğazlık konusundaki nedenlerden biri olabilmektedir.Merkezileştirilmiş tek bir uygulama ile tüm bu süreci yönetmek ekibiniz için de büyük kolaylık sağlayabilir. Tek bir sistem kullanmak sadece kolay iş birliği sağlamaz aynı zamanda görünürlük ve içeriğe erişim açısından da kolaylık sağlar, zaman kazandırır.

Öneri 4: Gerçekçi içerik iş akışı oluşturmak

Son CMI araştırmalarına göre ilerleme eksikliği, organizasyonların içeriklerini yönetmek için bir strateji geliştirmemeleri yönündeki en büyük engel. İşlemsizlik veya çok fazla işlem süreci yavaşlatabilir.

İş akışınızı dokümante etmek ancak önceki 3 öneriyi uygulamanız sonrasında yardımcı olur. Her içerik için süreci detaylandırın, yeni bir proje geldikçe isimleri ve tarihleri ekleyin. Bu şekilde dokümante etmek işleri daha görünür kılacağından içerik darboğazlığının önüne geçebilir.

 

 

 

Öneri 5: Paylaştığınız içeriğin performansını takip edin

Yeni içeriklerle ilgilenmekten zaman zaman unuttuğumuz en önemli şeylerden biri paylaşmış olduğumuz içeriğin performansını takip etmemek. Paylaşılan içeriğin performansını takip etmek işe yaramayan, etki göstermeyen noktaları tespit etmek ve bunları tekrarlamamak açısından oldukça önemlidir. Bunun için Google Analytics`ten veya kullandığınız farklı bir uygulama varsa ondan yararlanabilirsiniz.

Evet bu analizi yapmak zaman alan bir iş fakat bu sayede hangi içeriklerin;

 • Az etkileşim ve trafik getirdiğini
 • Beklentiyi aşan, yeni trafik ve etkileşim getirdiğini
 • Kitlenizi etkileme konusunda yetersiz kaldığını tespit edebilirsiniz.

Bu sonuçlara göre hareket etmek gelecek darboğazlıkları önleme konusunda etkili bir adım olabilir çünkü artık kitlenizin için ilgi çeken ve çekmeyen içeriklerin neler olduğunu tespit etmiş olacak ve ona göre ilerleyeceksiniz.

Hayali yaşamak

Bizler içerik üreticileri olarak kitlemize ihtiyaç duydukları içeriği doğru zamanda ve yerde vermek için çalışıyoruz. Fakat zaman zaman içerik isteklerinin fazlalığı, ilgili kimseler, içerik stratejilerinin işe yaramaması ve iş akışı nedeniyle darboğazlık sorunuyla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Bu 5 öneriyi uygulayarak yakın zamanda içerik üretimi hayalinizi yaşayabilirsiniz. Ve kitlenizden de aynı yönde destek alabilirsiniz.

contentmarketinginstitute

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin