İçerik dönüşüm oranını arttırabilir mi ?


Yazan: Meri Chobanyan

Çeviren: Canberk Kurşunluoğlu

Dijital pazarlama çevrelerinin ana kaygısı, web sitelerindeki, web sayfalarındaki ve çevrim içi reklamlardaki dönüşümleri sürekli olarak arttırılmasıdır. Hepimiz SEO dönüşümüyle ilgili faktörleri anlamaya çalışmak zorundayız; Açıkçası, SEO, trafiği artırır ve hedef kitlenizi sitenize çekme şansınızı artırır.

SEO -> Görünürlük -> Trafik -> Hedef kitle!

Image result for seo

Bununla birlikte, yakın zamanda kesinlikle SEO yaklaşımından daha müşteri odaklı bir dönüşüme özellikle de B2C (şirketten müşteriye) kampanyalarına, hatırı sayılır bir kayma yaşandı.

İçerik Stratejisti David Rosam, “İçeriğin içeriği, başta B2B (şirketten şirkete) olmak üzere ağrı noktalarını anlama yoluyla (çoğunlukla B2C), okuyucuya iletilmesi gereken şeylerin net bir vizyonu ile yazılmalıdır.

Peki, müşteri odaklı bir yaklaşım sergiledikten sonra ne gelecek? Müşteri tabanınızı anlamak kilit unsurdur. Müşterileriniz kim? İnsanlar, iyi ve otantik hikayelerden hoşlanır. Marka yakınlığı, güven ve şok değeri gibi kelimeler akla gelir. Dolayısıyla, dönüşümün arttırılması için içeriğin potansiyeli hakkında SEMrush ve sayısal pazarlama uzmanlarından birkaç düşünce dile getirdik.

Dönüşüm ve içerik pazarlaması, açılış sayfası optimizasyonuyla karıştırılmamalıdır. Elbette ikincisi içerik dönüşümünde rol oynamaktadır. Bununla birlikte, içerik misyonu farklı bir niteliktedir. İçerik pazarlaması önce marka bilinirliğini geliştirir; bu işlemin sonrasında marka izleniminin yaratılmasıyla büyümesi beklenir; ve bu dönüşümle sonuçlanacak marka yakınlığına yol açar.

Marka bilinci -> Marka gösterimi -> Marka yakınlığı -> Dönüşüm!

Açılış sayfası optimizasyonunun aksine, içerik yoluyla dönüşüm sağlamanın süreci genel olarak daha uzun sürer. David Sayce onu bir “yolculuk” olarak nitelendirdi. İşte nasıl çalıştığı :“Sektördeki duruşunuzu artırmak için yayınladığınız içerikleriniz var. Bu türde içeriğin tüketicileri, hiçbir zaman ürününüzü hemenm satın almaya hazır durumda değildir. Fakat satın almaya hazır olduklarında büyük olasılıkla dönüşüm gerçekleştirme olasılıkları daha yüksektir. Ne yazık ki, bu tür içeriğe bağlı olarak dönüşümlerde artış zordur. Ancak bir şeylerin kanıtlanması zor olduğu için odaklanma yanlış yapılabilir mi? “- David Bain, Dijital Pazarlama Radyosunun Sahibi.

Bununla birlikte, optimizasyon konumuza yabancı değil. Aslında, dijital dünyaya araç seti sağlayan platformlar, içerik şubesine yardım etme ihtiyacını fark ediyor. Örneğin, SEMrush, SEO Fikirler işlevselliğini onu oluşturmaya başlamadan önce içeriğinizi optimize etmenizi sağlayan bir SEO İçerik Şablonu özelliğini ekleyerek geliştirmiştir!

SEO açısından önemli ölçüde dönüşümleri etkileyebilen şey genellikle ihmal edilen meta açıklamalarımızdır. Birçok içerik yazarı meta verisini tamamen dikkate almıyor, içerikle beraber kullanılan iyi bir meta açıklaması performansı büyük ölçüde etkiliyor.

“Anahtar kelimeleri ve açılış sayfalarını geliştirmeye harcanan enerjinin ardından, bir mikro metin, web sitesine gelen bir kullanıcıdaki farkı yaratan ana unsurudur. Başlıkları veya tweetleri yazmak gibi bu mikro içeriğin üzerinde çalışmak çok zor olabilir, ancak akıllıca ve duygusal içerik oluşturulduktan sonra, web sitesinin TO’sunda büyük bir yükselme meydana getirebilir. “- David Sayce, Dijital Pazarlama Danışmanı

Özellikle, meta açıklama e-ticaret web siteleri için çok önemlidir. David Sayce, engin tecrübesine dayanarak, birçok e-ticaret sitesinin ürün açıklamalarında üreticilerin açıklamalarını içerdiğini ve kullanıcıların diğer web sitelerinde benzer ya da aynı ürün açıklamalarını bularak sorunlu hale geldiğini belirtti. Ürün açıklamalarını basitçe değiştiren bir şirket rekabet avantajını önemli ölçüde artırabilir.

E-ticaret sitelerini ürün açıklamaları açısından gerçekten etkileyen bir başka faktör, bu web sitelerin paradoksal olarak genellikle tüketicilerin ihtiyaçlarını ihlal etmeleri gerçeğidir. Müşterilerin istediği, bir sorunun cevabını değil, burada gerçekten ilgili sorunun nedenini oluşturmaktadır. Neden ürününüzü satın alayım, neden rakiplerinizden satın almayayım? (Bas Van Den Beld bu görüşünü Londra’daki SearchLove’da aktardı)

Uzmanımız Laura Crimmons, AO.com’u kontrol etmenizi öneriyor: “Onlar ürün sayfalarında gerçekten iyi içerik üretiyorlar. Uzun açıklamalar ve ürün özellikleri, müşteri yorumları, soru-cevap bölümleri, video incelemeleri ile kullanıcıların sorularını yanıtlayan zengin içeriklere sahipler”

1920’lerde, Elmer Wheeler “biftek değil, cızırtı satmak” ifadesini kullandı. O zamandan beri bu yaklaşım sadece yeniden değerlendirildi. Duygusal içerik genel olarak bir dürtü tetiklediğinden daha yüksek dönüşüm üretir ve bu pazarlamacının elindeki güçlü bir araçtır. Tabi ki, alıcı kişiye bağlı olarak rasyonel içerik de aynı şekilde işe yarayabilir.

Her iki yaklaşım da, ürünü satın aldığınızda neyi gördüğünüzü açıklamak yerine, ürünün avantajlarını göstermeye odaklanmak üzerinedir. Karşılıklı Kurtarma videosu, bir satın alma işleminin faydalarını ifade eden bir ders kitabı kampanyasını temsil etmektedir. Bu kampanya hem duygusal hem de rasyonel duygular içermektedir. Drama Tıraşı Kulübünün videosu, hepsi de akıllı kampanyayla derlenen mükemmel bir mizah karışımı ve yararlı bilginin bir başka harika örneği.

“Teknoloji açısından, rasyonelite başarılı performans sergileme eğilimindedir, bu nedenle insanlara açıklamaları, gerçekleri ve rakamları doğru bir şekilde aktarmak marka için çok yararlı olacak birşeydir. Moda, güzellik açısından veya seyahat açısından görsel ve duygusal faktörler daha önemlidir, müşteri neye benzeyeceğine ya da nereye gideceğine dair birözlem satın alıyor, bu yüzden onunla duygusal düzeyde bağlantı kurmalısınız. ” Branded3 İletişim Direktörü Laura Crimmons

Böylece; tasarım, kayıt formları, kayıt zamanı, tanıtım kanalları ve referansların eklenmesi gibi optimizasyon ile ilgili konular markanız için önemli bir rol oynar. Ancak içeriğinizin gerçek bir değeri varsa, konuyu doğru bir şekilde ele aldınız demektir.

https://searchenginewatch.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin