İçerik fikirlerinizi nasıl saklar ve kullanırsınız?


Yazan: Pamela Wilson

Çeviren: İrem Aktaş

Bir sonraki içeriğiniz için 267 tane fikir paylaşan blog gönderilerini biliyorsunuz değil mi? Bu makale o gönderilerden değil. Birçok  fikir dolu gönderi var ama bu fikirleri nasıl ve nereden takip edebilirsiniz? Bugünün makalesi bu soruyu yanıtlayacak. Eğer içerik pazarlama fikirlerinizi yağmurlu bir güne saklayıp da, fırtına çıktığında bulamıyorsanız ne işe yarar?

Hepimiz bu aşamadan geçtik. Göndereceğiniz makalenin son günüdür ve dudağınızın üzerindeki ter boncukları ile ekrana bakıyorsunuzdur.

‘’Ne hakkında yazmalıyım?’’ diye kendinize sorarsınız. Bir şey yazmaya ihtiyaç duyduğunuzda, bu ‘’yazı fikirleri’’ blog gönderisi sadece bir dereceye kadar faydalıdır. Çünkü rastgele oluşturulan blog postları hedef kitlenizde yankı uyandırmayabilir.

İçerik pazarlamacısı olarak işiniz bir fikrin kavramsal yaklaşımı ile hedef kitlenin ihtiyaçları ve neyi kullanabileceği arasında bir bağlantı oluşturmaktır.

Bir diğer deyişle, körü körüne bir fikri benimsemeden önce, paylaşacağınız bilgiye olan yaklaşımınızın, dikkatini çekmeye çalıştığınız okuyucularınızda yankı uyandırdığından emin olun. Genellikle fikirlerin sizin tarafınızdan oluşturulması daha iyidir.

Postlar için kaynaklar

Blog ya da Podcast yorumlarınızı okuyun. Okuyucu ve dinleyiciler sorularını paylaşacaktır ve eğer herhangi bir konuda kafaları karışıksa sizi haberdar edeceklerdir. Bir sonraki gönderinizde sorularını cevaplayın.

 Sosyal medya platformlarındaki yorumları okuyun

Kendi şirketinizin hesaplarına veya yakın rakiplerinizinkine çalışın. Oradaki yorumlar kendi pazarınızın kafa yorduğu genel soruları yansıtacaktır.

Direkt olarak okuyucularınıza konuşun

Konferansları okuyucularınızla bire bir konuştuğunuz bir avantaj olarak düşünün. Ya da küçük bir focus grup oluşturmayı ve onlarla telefonda konuşmayı deneyin. Hedef kitlenizde yer alan insanlara ulaşın.

En popüler içeriğinizi geliştirin

Sitenize en çok insanı çeken içeriğinizi saptamak için analizinizin üzerinden geçin. Orijinal konuları detaylandırmak için beyin fırtınası yapın – yeni makalelerinizde eskilere bağlantı eklemeyi unutmayın.

Söz verildiği gibi, içerik fikirlerini beyin fırtınası yaparak nasıl elde edeceğimizin detayına girmeyeceğiz. Bunun yerine fikirleri nasıl yakalayacağımızı, işleyeceğimizi ve güvenilir bir şekilde kullanabilmek için nasıl bir şekle sokacağımızı anlatacağız.

Tek bir metot seçin

Bu makaledeki en önemli tavsiye bu:

Fikirlerinizi saklamak için kullanacağınız metot şunun kadar önemli değildir: sadece tek bir metot kullanın. Fikirlerinizi birkaç yerde saklamayın. Birkaç sistemle deneyim yaşadıktan sonra birini seçin ve onunla devam edin.

Şimdi bir ara verin ve şu soru cevaplayın: temas yoluyla öğrenen birisi misiniz yoksa dijitale mi yatkınsınız?

Bazı insanlar fiziksel nesneler ile etkileşime geçerek öğrenirler. Fikirlerinizi kâğıt üzerine yazmak işe yarayabilir ama buna bu yazıda daha sonra değineceğiz.

Bir sonraki bölümde fikirlerinizi saklamanız için yazılım ve uygulamaların üzerinden geçeceğiz. Eğer dijital araçların kolay kullanımını tercih ediyorsanız, bu bölüm size göre.

İçerik Pazarlama Fikirlerinizi Saklayacağınız Dijital Araçlar / Uygulamalar

Dijital araçların büyük avantajı dizüstü bilgisayar, tablet ya da cep telefonu olsun fikirlerinizi kaydetmenizi kolay hale getirmesi; her yerde ve birçok platformda ulaşılabilir olmasıdır.

Trello’yu Deneyin

Copyblogger’ın editoryal takımı içerik fikirlerinin takibinde bir Trello board kullanıyor. Copyblogger yazarları gönderi fikirleri için görevlendiriyor, kartlarına yazarların notlarını ve linklerini de ekliyor. Trello kolayca yapılacaklar listesi oluşturmayı ve kişilere görev dağılımı vererek çalışmasını sağlar.

Evernote’ta fikirlerinizi depolayın

Blog için fikirlerinizi kaydedebileceğiniz bir başka akıllıca yöntem bir Evernote hesabı oluşturmak. Evernote’un geniş etiketleme özellikleri başkaları ile fikir paylaşımında bulunmanıza izin verir. Hatta bir not ile diğer bir notu ‘’bağlantı kopyalama’’ özelliği ile bağlayabilirsiniz.

Pinterest’te bir fikir panosu yaratın

Hepimiz gönderilerimizde daha fazla görsel kullanmaya çalışıyoruz, peki blog görselleri için arama yapıp sonra da özel bir Pinterest pansounda onları neden saklamayalım? Bazıları bütün bir Pinterest panosunu sadece blog fikirleri için bile kullanıyorlar.

Telefonunuzda bir not alma uygulaması kullanın

Eğer çoğunlukla cebinizde bulunmasını istediğiniz ve hızlı not alabileceğiniz bir aracı tercih ediyorsanız, cep telefonunuz için bir not alma uygulaması edinin. Çoğu not alma uygulamasına bilgisayarda da erişebilirsiniz ki bu da fikirlerinizi yazı platformunuza taşımayı kolaylaştırır.

Bir tablo oluşturun

Eğer tablolar ile aranız iyise, fikirlerinizi depolamak için kullanışlı bir yer olabilir. İstediğiniz parametreye göre ayırabilirsiniz: tarih, kategori, yazar, vs.

Fikirleriniz için bir mind map oluşturun

Hazırlıklı Yazarların Her gün Mükemmel İçerik Üretme Süreci adlı makalesinde Katie the Welness Mama bu konuyla ilgili olarak şunu söylemiştir:

‘’Blogumu oluşturmadan önce başarmak için yazmaya ihtiyacım olan en temel hedefi ve içeriği ayrıntıları ile planladım. 300 tane yazı fikri buldum ve nihayetinde nasıl hepsinin birbirine bağlanacağını planladım’’. Katie ne kullandığını söylemiyor ama büyük ihtimalle bu bir mind map’ti. Mind map’ler fikirleri not etme ve aralarındaki bağlantıyı görmeyi kolaylaştırır.

İçerik fikirlerinizi Saklamanız için dokunsal metotlar

Araştırmalara göre elini kullanarak çalışan insanlar yazdıklarını daha kolay hatırlıyorlar. Eğer sizin için de bu geçerliyse dokunsal metotlar en iyi işe yarayan metot olacaktır.

Bir not defteri taşıyın

Moleskine marka bir deri defter olsun ya da spiralli ucuz bir defter olsun, küçük bir defter fikirlerinizi kafanızda oluştuğu anda not etmek için harika bir yöntem.

Dizin kartları kullanın

Kütüphaneler yüzyıllarca kağıt dizin kartları ile çalışan bir kart katalog sistemi kullanmışlardır. Binlerce kitabı kataloglamada yeterli bir yöntem ise, blog gönderi fikirleriniz için de yeterlidir. Bu sistemi kartlarınızı organize etmek için kullanmayı düşünün.

Fikirlerinizi saklamanızı sağlayan bir sistemle içerik pazarlama elde etme

İçerik pazarlaması fikirlerini saklamak için yukarıda bahsettiğimiz metotlardan herhangi birini kullanın. Birkaç hafta boyunca kullanın ve etkili bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için paylaşılan bağlantıları(linkleri) keşfedin. İşinize yarayan bir sistem keşfettiğinizde benimseyin ve onunla devam edin.

Nereden gelirse gelsin fikirlerinizi ödüllendirin. Sizi bulduklarında onları yakalayın ve seçtiğiniz sistem ile dize getirin.

Fikirlerinizi depolamak beyni boşaltır – içerik fikrinizi saklayacağınız güvenli bir yere sahip olduğunuzda onu hatırlamak zorunda değilsinizdir.

Bu yüzden daha çok yeni içerik fikirleri için daha çok yeriniz olacak.

Kaynak: http://www.copyblogger.com/save-and-use-content-ideas/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin