İçerik hazırlarken yapmamanız gereken 6 şey


Yazan: Aaron Agius

Çeviren: Duygu Aksoy

İçerik pazarlamanızı canlandırmanın en kolay yolu, markanız için çalışmayan bazı içerik parçalarını birleştirip işe yarar hale getirmektir. Aşağıda öncelikli olarak dikkate almanız gereken altı maddeyi bulacaksınız. Ardından, kitlenizin (arama motorlarının yanı sıra) seveceği içerikleri üretmeye odaklanabilirsiniz.

1. Mobil cihazlara uyumsuz içerik

Mobil optimizasyonu yıllardır tartışıyoruz ancak, şaşırtıcı derecede hala mobil dostu içerik yayınlamıyor.

Bunun tüketici deneyimine zarar verdiğini biliyoruz. 4 milyar insan interneti telefonları arayıcılığıyla kullanıyor yani içeriğiniz telefonla uyumlu değilse hedef kitlenizin büyük bir bölümünü yabancılaştırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Yalnızca kitlenizi rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda sonuç sayfalarındakini görünürlüğünüzü kaybedersiniz. Mobil, Google’ın sitenizi puanlamasında önemli bir faktördür.

Çözüm: Web sitenizi mobil cihazlar için optimize edin.

İlk olarak, sitenizin kullanıcılarınızın ve Google’ın gözünde mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Akıllı cihazınızda açın ve göründüğüne bakın. URL’nizi aynı zamanda Google Search Console’un mobil uyumlu testine de yazmalısınız.

Testler sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmediğini gösteriyorsa birkaç adımda bunu yapmanız gerekir. (İyi haber şu ki, tamamen yeni bir web sitesi oluşturmanıza gerek yok.)

Bunun için bir seçenek, masaüstü sitenizi mobil cihazlara yönelik ilk tasarıma aktarmak için bMobilized (ücretli) gibi bir çevrimiçi site dönüştürücüsü kullanmaktır. Alternatif olarak da WordPress için WPtouch ve JetPack, Joomla için Responsivizer ve JoomlaShine veya Drupal için ThemeKey ve MobileTheme gibi web sitesi mobil eklentilerine bakabilirsiniz.

2. Tek format

Basit blog yayınlarının içerik pazarlamasını yönettiği günler geride kaldı. Bugün, içerik seçenekleri videodan canlı hikayelere, podcastlere ve bunların arasında olan her şeye kadar devasa bir boyuta ulaştı.

Yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri, kitlenizle bir bağlantı kurmayı umarak aynı eski salt metin makaleleri sunmaya devam etmektir.

Çözüm: Çeşitli içerik seçeneklerini benimseyin.

İçeriğinize veya içerik takviminize bakın (henüz bir takviminiz yoksa bir tane hazırlamanızı öneririm). İçeriğinizin ne kadar çeşitli olduğunu kendinize sorun ve daha etkileşimli, yaratıcı ve ilgi çekici biçimler için tüm fırsatları belirleyin.

Multimedya kullanmaya başlayın.

Artık insanların %72’si içeriklere mobil cihazlarıyla arayıcılığla baktığına göre, görsel açıdan çekici içerik olarak büyük bloklarını beklemeleri daha olasıdır. Daha fazla görüntüleme ve paylaşım oluşturmak için infografikler, resimler ve videolar kullanın.

İnfografikler için Piktochart gibi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz. Görüntüler için kendi yüksek çözünürlüklü fotoğraflarınızı oluşturun veya ücretsiz görüntülere erişmek ve telif hakkı yasaları tarafından sorun yaşamamak için Creative Commons gibi web sitelerini kullanın. Pixlr ve Canva gibi ücretsiz araçlar bu görüntüleri düzenlemenize yardımcı olabilir.

Sürükleyici içeriği deneyin.

Sürükleyici içerik, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi formatları içerir. Pazarlamacılar için yeni bir taktik olmasına rağmen, giderek ivme kazanıyor. Instagram’da canlı hikayeler yayınlayarak sürükleyici içeriğe katılın ve VR’ı içerik pazarlamanıza nasıl dahil edebileceğinizi görmek için Facebook Horizon’a (eski adıyla Facebook Spaces) bakın.

3. Belirli bir amacın olmaması

Bu kadar işletmenin sadece trafiğini arttırmak hala toplu halde içerik yayınlıyor olması şaşırtıcı. İçerik belirli bir kitleye hitap etmiyor, belirli bir amacı yoktur ve yardımcı olmak veya paylaşılabilir olarak tasarlanmamıştır.

Kitleler içeriklerinden daha fazlasını bekliyor. Çevrimiçi hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan yüksek kaliteli içerik tüketmek istiyorlar.

Çözüm: İçerik hedeflerinizi tanımlayın.

Hedeflerinizin karmaşık olması gerekmez. Trafiği artırmak, çevrimiçi iyileştirmek veya abone listenizi büyütmek isteyebilirsiniz. Ne olursa olsun (ve genel olarak birden fazla hedefiniz olabilir) her içerik parçasının açıkça tanımlanmış bir hedefi olduğundan emin olun.

İçeriğiniz aynı zamanda hedef kitlenizin amaçlarına ulaşmalarını sağlamalıdır- bir fikir hakkında bilgi edinin, bir sorunu çözün, bir şeylerin nasıl yapılacağını öğrenin, vb. Her içerik parçasının bu hedeflerden en az birine ulaştığından emin olun.

Kitlenizi biraz işlem yapmaya teşvik etmek için içeriğinize bir harekete geçirici mesaj ekleyin. Marka hedefinize uygun olduğundan ve kitlenizin hedefiyle alakalı olduğundan emin olun. Örneğin, hedef abone listenizi büyütmekse, CTA, kitlenizi makale konusuna bağlı daha fazla içeriğe kaydolmaya teşvik etmelidir. Hedefiniz çevrimiçi satışlarınızı artırmaksa, kullanıcıları ürün sayfalarınıza yönlendirebilirsiniz.

 4. Doğrulanmamış kaynaklar

Yüksek kaliteli içeriğe karşı yoğun bir talep var ve bunu isteyen sadece kitleniz değil. Google, değerli ve kitleleriyle alakalı içerik üreten siteleri ödüllendirir.

Alakalı veriler ve araştırmalarla desteklenmeyen herhangi bir içeriği genelde yapmaya bile değmez. Ya da bu içerikler en azından yüksek değerli içeriklerin bir karışımında sadece bir bileşen olmalıdır.

Çözüm: Kalite parametreleri oluşturun.

İlk olarak, takıma kaliteli içerik üretmesi için zaman tanıyın. Sık sık yayınlamak iyi olsa da kaliteye öncelik vermek daha önemlidir. Yönetilebilir bir iş yükü ve kaliteli içerik oluşturmayla ilgili tüm görevleri takip etmek için içerik takviminizdeki son tarihler arasında boşluklar bırakın.

İçerik oluştururken, bilgilendirme için önemli güvenilir kaynakları belirleyin. Konuyla alakalı ve güvenilir kaynaklı verileri ekleyin. İçeriğinizden ve referans kaynaklarınızdan bu kaynaklara uygun şekilde bağlantı kurduğunuzdan emin olun.

5. Satış desteği

Pazarlamacıların zorla satış için içeriği kullanması caziptir. İnce olduğunu düşünseniz bile, kitlenizin satış sahasını ne olduğunu öğrenme ihtimali vardır. Ve tahmin edin ne olur? Bundan memnun olmazlar.

Bugünün tüketicileri satılmak istemiyor. Alıcılar, tüketim yolculuklarında gezinmelerine yardımcı olan ve kararlarını destekleyen ilgili içerikleri tüketmek istiyorlar.

Çözüm: Kitlenizin ihtiyaçlarına yanıt verin.

Satış konuşmasını içeriğinizden çıkarın ve bunun yerine kitlesel veya kişisel araştırma yapın. Kitlenizin neye benzediğini (ilgili çevrimiçi davranışlarını, hedeflerini, acı noktalarını) ayrıntılı olarak açıklayan profiller geliştirin ve içeriğinizin ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına nasıl cevap verebileceğini düşünün.

Daha ileri gidin ve içeriğinizin karar vermede onlara yardımcı olabileceği önemli anları veya temas noktalarını belirleyerek müşterilerinizin yolculuğunu haritalayın.

Tüm içerik fırsatlarınızı içerik takvimine ekleyerek kitle odaklı düzeltmenizi tamamlayın. Kitlenizin şirketinizi keşfettiği andan dönüşüm gerçekleştikten çok sonraya kadar satış döngüsünün tüm bölümlerini kapsadığınızdan emin olun.

6. Optimize etmemek

Temel SEO prensiplerini düşünmeden düzenli olarak içerik yayınlamayı bırakın. Arama motorları için optimize edilmeyen içeriğin, yeni kitleler tarafından bulunmasına rağmen, genel pazarlama hedeflerinize katkıda bulunması olası değildir.

Hatta temel SEO bile, içeriğinize (ve genel olarak web sitenize) arama motorları tarafından bulunma, en alakalı kitlelere ulaşma ve çevrimiçi hedeflerinize ulaşma şansı verebilir.

Çözüm: SEO’ya yatırım yapın.

SEO çalışmanızın geri kalanını destekleyen anahtar kelime araştırması yapın. Bu, hedef kitlenizin içeriğinizi bulmak için arama motoru alanına yazacağı alakalı arama terimlerini (hem kısa hem de uzun) listelemek anlamına gelir.

İçeriğinize hangi etiketi dahil etmenin önemli olduğunu belirlemek için Moz veya SEMrush gibi bir anahtar kelime araştırma aracına bu listeyi girin (yani, yüksek trafik alan ancak düşük zorluk derecesine sahip anahtar kelimeler).

Sağlam bir liste oluşturduktan sonra, yeni bir içerik parçası oluştururken diğer SEO görevlerine katılabilirsiniz. Bunlar:

  • Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri içeriğinize dahil edin.
  • Görüntüleri ve videoları optimize edin.
  • Etkileyici bir meta açıklaması ve başlık etiketi oluşturun.

Kaynak: contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin