İçerik kampanyanızın başarısını sürdürebilmeniz için kullanabileceğiniz 6 Google analitik veri noktası


Yazan: Aaron Agius

Çeviren: Berfu Ervakit

İçerik pazarlamacılığının kitlelerle bağlantı kurmak için popüler bir taktik haline gelmesinin çok sayıda nedeni var. İçerik pazarlama liderleri, lider olmayanlara göre site trafiğini 7.8 kat daha fazla deneyimliyor. Ancak, içerik kampanyalarınızın ücretli olduğunu nasıl anlıyorsunuz? Google Analitik, güçlü bir araç ve sadece SEO için değil. İşte içerik kampanyanızın başarısını artırmak için kullanabileceğiniz 6 Google Analitik veri noktası:

1.Demografik bilgiler

Etkili bir kampanya geliştirmek için kullanabileceğiniz ilk veri noktalarından biri demografik bilgiler. Google Analitik, sitenizi aktif kullanan kişiler hakkında daha fazla bilgi almanıza yardımcı olabilir. Bu verilere erişmek için; “İzleyiciler” > “Demografik bilgiler” > “Genel Bakış”a sırasıyla bakılır. Sonrasında yaş dağılımı, cinsiyet dağılımı ve ilgi alanı kategorileri de dahil olmak üzere, mevcut izleyiciniz hakkındaki bilgileri keşfedebilirsiniz.

Demografik bilgiler, içerik kampanyalarınızla hedeflemek istediğiniz satın alan kişileri geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, mevcut çabalarınız ile yanlış kitleyi hedef alıp almadığınızı gösterebilir.

2.Blog gönderisiyle etkileşim

Tüm içerikler eşit olarak oluşturulmaz. İçerik kampanyalarınız hangi içeriğin en popüler olduğunu bilmeli; dolayısıyla daha fazla içerik oluşturabilirsiniz. Google Analitik’te, “Davranış” > “Site İçeriği” > “Tüm Sayfalar”a giderek bunu yapabilirsiniz. Ardından, sayfa görünümlerine dayalı olarak site sayfalarınızın filtre uygulanmayan bir raporuna yönlendirileceksiniz. Raporun sağ köşesindeki “Karşılaştırma” düğmesini tıklayın. Her sayfanın trafiğini site ortalamasıyla karşılaştırmasını gösteren bir veri görselleştirme göreceksiniz. Bu, hangi içeriğin en fazla ağırlığı taşıdığını kolayca görmenizi sağlar. Sayfada geçirilen süre; girişler, hemen çıkma oranı, çıkışın yüzdelik oranı ve sayfa değeri gibi diğer katılım metriklerini kullanarak aynı raporu oluşturabilirsiniz.

Site trafiğinden önemli temel taşı olan içeriğin sorumlu olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda içeriği daha fazla kampanyaya dahil etmenin yollarını düşünmenizi tavsiye ederiz. Veya belirli konular en çok ilgiyi çekebilir. Öyleyse, strateji geliştirmek için bu konular hakkında daha fazla içerik oluşturabilirsiniz.

3.Trafik kanalları

Başarılı bir içerik pazarlama kampanyası, çeşitli kaynaklardan gelen trafik çeker. Google Analitik’teki trafik kanallarına göz atarsanız ve hangisinin stratejiniz için en etkili olduğunu görebilirsiniz. Bunu, “Kazanç” > “Tüm Trafik” > “Kanallar”a giderek gerçekleştirebilirsiniz. Varsayılan kanal gruplamalarınız için kazanç, davranış ve dönüşüm verilerini görürsünüz. Hangi sosyal kanalların trafik kazandığına dair daha spesifik veriler elde etmek için bunlardan birine tıklayın.

4.Platforma göre performans

Kullanıcı deneyimi, içerik pazarlaması başarısı için çok önemli. Aslında site, mobil kullanım için optimize edilmemişse, mobil kullanıcıların siteyi terk etme olasılığı beş kat daha yüksek. Google Analitik’te, performansınızı platforma göre karşılaştırarak sitenizde ve içeriğinizde olabilecek olası kullanıcı deneyimi sorunları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bunu, “İzleyici” > “Mobil” > “Genel Bakış” bölümlerine sırasıyla giderek yapın. Burada, trafiğinizin ne kadarının mobilden, masaüstünden ve tabletten geldiğini gösteren “Mobil Bakış” raporunu göreceksiniz. Ancak “Karşılaştırma Görünümü” ne tıkladığınızda gerçek iç görüleri görürsünüz. İzleyicinizin davranışını, site ortalamasına kıyasla her bir platformda görebilirsiniz.

5.İçerik grupları

Yukarıda içerik etkileşimini nasıl analiz edeceğinizi belirttik. Ancak bloğunuzda çok miktarda içerik varsa, hangi türdeki içeriklerin en fazla etkiye sahip olduğunu bilmek zor olabilir. İçerik kategorileri, etiketleri veya bunun gibi içeriği analiz etmek için içerik grupları oluşturursanız performansı kolayca değerlendirebilirsiniz.

Bu kuralları oluşturmak için “Yönetici”ye gidin, ardından “Görüntüle”nin altında “İçerik Gruplaması”nı tıklayın. Bir izleme kodu, çıkarma veya kural tanımlaması kullanarak içerik grupları oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bir içerik grubu oluşturduğunuzda, bu içerik, raporlarınızda görünecek. İsterseniz, o içeriğin performansını ayırarak analiz etmek için belirli bir kampanya için bir içerik grubu oluşturabilirsiniz.

6.Dönüşüm hedefleri

Trafik çekmek ve etkileşimi sağlamak, içerik kampanyaları için önemli hedefler. Ancak günün sonunda, site ziyaretçilerini harekete geçmeleri için teşvik etmeye çalışıyorsunuz. Bunlar:

· Bir iletişim formunu doldurma

· Kapalı içeriği indirme

· Blogunuza abone olma

· Satın alma işlemi yapma

· Diğer şeyler

olabilir.

Dönüşüm hedeflerini ayarlayarak içerik kampanyalarınızın bu davranışlardan herhangi birini ne kadar iyi uyguladığını görebilirsiniz. Bunu, “Dönüşümler” > “Genel Bakış” > “Hedefler”bölümüne giderek yapın. Ardından, “Hedefleri Oluştur”u tıklayın. İstenen davranışları yansıtan hedefler oluşturun. Örneğin bir satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra “Teşekkür Ederiz.” sayfasını görüntüleme gibi.

Bazı hedefler belirledikten sonra, hedefi tamamlamak amacıyla insanların sitenizdeki yolculuğunu görselleştirmek için “Hedef Akışı” raporunu kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, insanların satın alma eylemi sırasında sitenizden ayrılma eğilimi gösterdikleri sorunlu alanları görebilirsiniz.

Ayrıca hangi içeriğin dönüşüm yapmalarında güçlü bir rol oynadığını da görebilirsiniz.

Kaynak: entrepreneur.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin