“İçerik” neden kirli bir kelime haline geldi?

Çevrimiçi olarak ne kadar uzun süre yayın yaparsam, “içerik” kelimesinden o kadar hoşlanmam.

Marjinal materyaller her zaman yayınlanmış olsa da, web “içerik” tanımını yazılı bir çalışmanın konusundan (veya bu çalışmanın anlamı veya öneminden) bir haznedeki boş alanı dolduran bir şeye dönüştürmek için gerçekten çalışmıştır.

Bilirsin, bir web sayfasındaki reklamlar arasındaki boşluk gibi.

Beni yanlış anlamayın, internet sayesinde yayıncılığın demokratikleşmesi harika bir şey. Ancak, web’in sağladığı ucuz, neredeyse sınırsız alanın AdSense (Google ürünü) gibi “kendin yap” para kazanma programlarıyla birleştiğinde güzel olmayan şeylere yol açtığının hepimiz farkında olduğumuzu düşünüyorum.

Bu modeller aslında kötü içeriği teşvik ediyor. Bir “yayıncı” iyi yerleştirilmiş bir bağlantıdan ayrıldıktan sonra ödeme aldığında, herhangi bir okuyucunun etrafta dolaşmasını neden istesin?

Zihniyet, iyi bir içeriğin değerini düşürür. Okuryazarlığı çok az olan bir bilgisayar korsanı aynı kelime sayısını daha ucuza sunabiliyorken neden kaliteli yazı için para ödeyesiniz ki?

Şimdi, elbette bu şekilde düşünmeyen veya işlemeyen pek çok yayıncı var. Ancak son zamanlarda yaygınlaşan AdSense sitelerinden ve spam bloglarından bazılarını gördünüz mü? Bu, birçok kişi tarafından akıllı bir iş modeli olarak görülüyor ve bunun için Google’a teşekkür ediyorlar.

Öte yandan reklam metni , belirli bir eyleme veya marka izlenimine yol açan okuyucu katılımına dayalı olarak açıkça para kazanma hakkı anlamına gelmiştir. Bu bağlamda zorlayıcı içeriğin olmaması, dolayısıyla okuyucu katılımı ve paranın da olmaması anlamına gelir.

Harika kopya pahalıdır, ancak tamamen yatırım getirisi temelinde kendi masrafını çıkarır ve en iyi metin yazarları ücretlerini artırmaya devam ederken, “hazır” içerik en düşük teklifi verene dağıtılır ve AdSense marjından para kazanır.

Her ikisi de saf ekonomiye dayanan yazılı kelimeye çok farklı iki yaklaşım.

Bununla birlikte, bu model trafik için neredeyse tamamen arama motorlarına dayandığından, “hazne” içeriğinin başı dertte. Google , yarattığı iblis çocuğu tokatlıyor , çünkü geçmişten en iyi arama motorunun aynı hızla gözden kaybolabileceğini öğrendiler.

AltaVista’nın en iyi köpek olduğu zamanı hatırlayan var mı ?

İçeriğin kalitesi anahtardır ve her arama motorunun amacı, en üstteki sonuçlardan anlamsız şeyleri acımasızca ayıklayan algoritmalar oluşturmaktır. Başarı her zaman garanti olmasa da yine de oyunun başındalar.

İleriye dönük tek akıllı iş modeli , arama motorlarında üst sıralarda yer alıp almamanızın önemi olmayan, insanlara çekici gelen içerikler yazmaktır  ve eğer algoritmalar doğru çıkarsa iyi bir sıralama elde edersiniz .

Yani, blog içeriğinizi reklam metni gibi yazmalısınız mı diyorum?

Hayır, bu çok anlamsız olurdu.

Ancak, büyük iş, gazetecilik veya edebi içeriğin, “hazne” içeriğinden çok, reklam metniyle daha fazla ortak noktası olduğunu söylüyorum .

Peki, metin yazarlığı tekniklerini blog yazmaya nasıl uygularsınız?

Bir dahaki sefere daha fazlası.

Kaynak:copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin