İçerik oluşturma süreci: kitlenizi büyülemek için ihtiyacınız olan her şeyYazar: Jodi Harris
Çeviren: Dilara Güçlü

İçerik oluşturma süreci: kitlenizi büyülemek için ihtiyacınız olan her şey

 

 Harika içerik yazarları, izleyiciyi daha fazla okumaya veya izlemeye heveslendiren hikayelere kaba fikirleri nasıl işleyeceklerini bilirler.Nitelikli pazarlamacılar, izleyicileri harekete geçmeye zorlayan güçlü kampanyalarda içeriği nasıl oluşturacaklarını bilirler.İşiniz, her ikisi için de – ve pazarlama ve içerik oluşturmanın gerektirdiği diğer her şey için – mükemmellik gerektirir. İçerik pazarlamacılarının stresli ve bunalmış hissettiklerini bildirmelerine şaşmamalı.Bu makaledeki kaynaklar, ekibinizin ilgi çekici marka hikayeleri oluşturabilmeleri ve markanızın pazarlama hedeflerini alt edebilmeleri için içerik yeteneklerini geliştirmenize yardımcı olacaktır.Pazarlama içeriği oluşturmanın tüm yönlerini yönetmeyi kolaylaştırmak ve başarıya ulaşma olasılığını artırmak için aşağıdaki uzman ipuçlarını, püf noktalarını ve rehberliği izleyin.

Bunları, şu üç soruyu yanıtlamanıza yardımcı olacak şekilde düzenledim:

 1. İçeriği kim oluşturacak/katkıda bulunacak?
 2. İçerik kreasyonlarımız stratejik hedeflerimizle nasıl uyumlu olacak?
 3. İzleyicilerimizin seveceği ilgi çekici hikayeleri nasıl hazırlarız?

1. İçerik oluşturma modelinizi oluşturun (içeriği kim oluşturacak)

Markanın içerik oluşturma gücünü çeşitli şekillerde bir araya getirebilirsiniz. Her biri, artıları, eksileri ve pratik hususları farklı bir şekilde tamamlar.En iyi oluşturma modelini belirlemek için işinizin doğası, içerik rekabeti, gerekli uzmanlık ve ekip ve bütçe kaynakları gibi faktörleri değerlendirin.Seçenekler aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerir:

 • Şirket içi bir ekip için yazarları işe alma: Markanız orijinal içerik oluşturmaya yüksek öncelik veriyorsa, yüksek hacim üretiyorsa veya aynı anda birden fazla kanalı ve platformu doldurmak için içeriğe ihtiyaç duyuyorsa, tam zamanlı yazma yeteneği süreci kontrol etmeyi kolaylaştırır. .
 • Dahili konu uzmanlarından (KOBİ’ler) yararlanılması: Markanın konuşmaları özel uzmanlık veya teknik bilgi gerektiriyorsa, meslektaşları diğer organizasyonel işlevlere dahil edin. Ayrıca üst düzey yönetimin, satış personelinin, ürün müdürlerinin ve diğer çalışanların içgörülerinden yararlanabilirsiniz. CMI’nin baş strateji danışmanı Robert Rose’un işaret ettiği gibi, içerik ekibinizi konunun uzmanları olarak eğitmek, KOBİ’lere yazma konusunda mükemmel olmayı öğretmeye çalışmaktan daha etkili olabilir.
 • Serbest çalışanlara veya diğer uzmanlara dış kaynak sağlama: Tam ölçekli editoryal yeteneklere yatırım yapmaya hazır olmayan daha küçük işletmeler, yeni kurulan şirketler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve diğer şirketler, serbest yazarlarla (eğitimli eski gazeteciler dahil) çalışmayı veya bir içerik ajansı veya başka bir yaratıcı servis sağlayıcı.
 • Harici katkıda bulunanlar istemek: Güçlü, abone olunan bir topluluğa sahip bir B2B işletmesi, markanın sahip olduğu medya platformunda konuk blog makaleleri yazmak için endüstri düşünce liderlerini getirebilir. Bu yazarlar, erişimlerini ve görünürlüklerini artırmak için genellikle değerli geri bağlantılar karşılığında bunu yaparlar. İşletmenizin bir B2C odağı varsa, ateşli hayranlarınızın ve takipçilerinizin – veya ilgili etkileyicilerin – markanız adına kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği göndermesini sağlayın.
 • AI yazma araçlarını keşfedin: OpenAI’nin GPT teknolojisi gibi son gelişmeler, yapay zeka içerik oluşturmayı daha sağlam ve uygun fiyatlı hale getiriyor. İçeriğin kalitesini ve alaka düzeyini sağlamak (ve Google’ın web yöneticisi yönergelerine uygunluğu sürdürmek) için hâlâ yetenekli (insan) içerik oluşturuculara ihtiyaç vardır. Ancak yapay zeka, kadrolu yazarlarınızın veya serbest çalışanlarınızın ince ayar yapabileceği ana hatlar ve ilk taslaklar oluşturmak için kullanıldığında çok büyük bir zaman tasarrufu sağlayabilir.
Pazarlama içeriği oluşturma için yetenek havuzunuzu şekillendirin

En iyi kaynaklarımızdan bazılarından doğru oluşturma modelini belirleme ve katkıda bulunanlarınızın bilgi birikimini uygulamaya koyma konusunda ekstra yardım alın:

 • Her İçerik Oluşturucunun İhtiyaç Duyduğu Beceriler
 • İçerik Oluşturucuları Dış Kaynak Kullanımı İçin Eksiksiz Kılavuz
 • Bozuk Bir İçerik Ekibi Nasıl Onarılır

 

2. İçerik oluşturmayı stratejik hedeflerle uyumlu hale getirin

 

Kitlenizin seveceği ilgi çekici, faydalı hikayeler paylaşmak takdire şayan bir hedeftir. Elbette, stratejik bir pazarlama amacı bu aşk şölenini desteklemelidir.Doğru içerik formatları ve türleri ile çalışarak hedef kitlenizin dikkatini çekebilirsiniz. Etkileşimi ve dönüşümü en üst düzeye çıkarmak için içerik kreasyonlarınızı konumlandırmak da çok önemlidir. Aksi takdirde, anlamlı bir çekiş elde etmeden içerik motorunun çarklarını döndürürsünüz.Yaratıcı ve stratejik uyum sağlamak, yukarıdan aşağıya bir çabadır. Tek bir kelime yazmadan önce gelmesi gereken pratik ve taktiksel karar verme ile başlayalım.Biçim ve içerik türü seçeneklerini değerlendirin

CMI’nin 2023 Ölçütleri, Bütçeleri ve Trendleri – İçgörüleri’ne göre, içerik formatları ve türleri söz konusu olduğunda kısa makaleler, videolar, vaka incelemeleri ve sanal etkinlikler en üst düzeydedir.Ancak bu içerik seçeneklerinin popüler olması, markanız için uygun oldukları anlamına gelmez. Çoğu durumda, daha az popüler veya daha özel bir taktik, içeriğinizin rekabette öne çıkmasına yardımcı olabilir.Karar vermeden önce, her seçeneğin güçlü yönlerine ve sınırlamalarına aşina olmanız önemlidir. Araştırma çabalarınız için bazı başlangıç noktaları şunlardır:

 • Bloglama
 • Web sitesi makaleleri
 • Video ve görsel içerik
 • Durum çalışmaları
 • Sanal, canlı ve karma etkinlikler
 • E-posta
 • Bültenler
 • Sosyal medya
 • Uzun içerik
 • Etkileşimli içerik
 • Markalı içerik
 • Veriye dayalı hikayeler ve veri görselleştirmeleri
 • Podcast’ler ve diğer sesli içerikler
Benzersiz yaklaşımınızı bulun

Ardından, içeriğinizi rakiplerinizden ayırma meselesi var. Bu göreve yaklaşmanın bir yolu, markanızın sektörünüzdeki herkesten daha iyi kapsayabileceği bir içerik nişi (içerik eğimi olarak da bilinir) bulmaktır. Jay Acunzo’nun geleneksel olmayan düşünceye odaklanan Unthinkable podcast’ini veya web sitesi tasarımı ve optimizasyon önerileri sağlayan Orbit Media’yı düşünün.

Yaratıcı kaynaklarınızı özel bir konu etrafında odaklamak, aynı anda çok fazla içerik kovasını doldurmaya çalışırken ortaya çıkabilecek felci azaltır. Ayrıca o tema altında yaratılan her şeyin stratejik amacınıza organik bir şekilde bağlanmasını sağlar.

Değerli bir nişe odaklanmak için şu üç soruyu sorun:

 • Sektörümüz için bu alandaki sohbeti sahiplenebilir miyiz?
 • Kitlemizin bu tür bir içeriğe acil ve karşılanmamış bir ihtiyacı var mı?
 • Bu içeriği tutarlı bir şekilde oluşturmak için doğru bilgiye ve üretim yeteneklerine sahip miyiz?
Hizalama planınızı kesin

Farklı, stratejinizle uyumlu ve kitlenizi memnun eden içerik oluşturmak için daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Bu temel kaynaklarla keşif yolculuğunuza devam edin:

 • Olağanüstü İçerik Oluşturmak İstiyorsanız Seçeneklerinizi Sınırlayın
 • 6 Olağanüstü İçerik Pazarlamacısı (ve Onları Öne Çıkaran Özellikler)
 • 7 Adımda Daha Stratejik Bir Editoryal Takvim

3.Kitlenizin seveceği ilgi çekici hikayeler oluşturun

Pazarlamada başarılı içerik oluşturma, her zamanki yaratıcı düşüncelerden daha fazlasını gerektirir – konuları belirlemek, hikaye fikirleri oluşturmak ve yüksek yaratıcılık ve kaliteyi sürdürmek.

İçeriğinizin, markanızın benzersiz bakış açılarını, yeteneklerini ve değer teklifini iletmek için bir platform görevi görmesi gerekir. Ayrıca hedef kitlenizde yankı uyandıran ve onları harekete geçmeye ikna eden bir hikaye anlatması gerekir.

Değerli içerik konularını belirleyin

Hangi konularda yazacağınızı belirleyerek yaratıcı fikirlerinizi başlatın, ardından markanızın kimliğini en anlamlı ve hedefli şekilde yansıtmayanları eleyin.Bu göreve yaklaşmak için, hedef kitlenizin aktif olarak hakkında bilgi aradığı birincil konu alanlarını belirleyin. Anahtar kelime araştırması veya konu kümesi modellemesi, zorlukları ve hangi içeriğin bunları çözmeye yardımcı olabileceği konusundaki anlayışınızı derinleştirebilir.Ancak, Google’ın 2022 faydalı içerik güncellemesinin bize hatırlattığı gibi, birincil odak noktanız kitlenize tatmin edici, kullanıcı dostu bir deneyim sunmak olmalıdır. Oluşturduğunuz içerikten en fazla arama etkisini elde etmek için müşterilerinizin sorularını yanıtlamaya, markanızın faydasını göstermeye ve mevcut konuşmalara değer katmaya odaklanın.

Yaratıcı makale fikirleri oluşturun

Bir içerik motorunu çalıştırmak ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için birçok yaratıcı fikir gerekir. Ekip beyin fırtınası oturumları, yazarlarınızın yaratıcı güçlerini harekete geçirmelerine ve yüksek hacimli güçlü, orijinal fikirler üretmelerine yardımcı olabilir.Darren DeMatas’ın açıkladığı gibi, hem serbest biçimli kelime ilişkilendirme alıştırmaları hem de Trigger, Charrette veya Five Whys yöntemleri gibi daha yapılandırılmış yaklaşımlar, fikir oluşturma sürecinizin bir parçası olarak keşfedilmeye değer.Yaratıcılığı artıracak daha fazla fikir için, CMI’nin içerik üretme sanatını ve sorunlarını tartışmaya adanmış aylık video dizisi The Creative Show ile biraz zaman geçirin.

Fikirlere öncelik verin

Ekibinizin ürettiği her fikir işinize uygun olmayabilir. Bazıları kağıt üzerinde harika olabilir, ancak üretimi ekibinizin ayırabileceğinden daha fazla zaman ve dikkat gerektirir. Diğerleri yaratıcı açıdan mükemmel olabilir ancak hedef kitleniz için yararlı olmayabilir.İçerik fikirlerinizin karşılaştırmalı değerini ve aciliyetini ölçmek ve hangileriyle ilerleyeceğinize karar vermenize yardımcı olmak için bir önceliklendirme süreciniz olduğundan emin olun.

Fikirlerinizi yankılanan hikayelere dönüştürün

Taktik ve stratejik kararlarınız ne olursa olsun, çizim tahtasından asla çıkamayan içerik işinize yardımcı olmaz. İçeriğinizi yazmanın fiziksel eylemi, başarı için gerçek temel taştır.

Pazarlamada içerik oluşturma, diğer herhangi bir yazı türü kadar odaklanma, özveri ve işçilik gerektirir. Yaratıcılık ve etki arasında doğru dengeyi kuran varlıklar için bu en iyi kaynaklardaki tavsiyelere uyun.

 • İçerik Fikrinizi Genelden Orijinale Nasıl Taşıyabilirsiniz?
 • Kitlenizin Zihnine Girmek İçin 7 Nöro Yazım Taktiği
 • Problem-Çözüm Kalıplarını Kıran 4 İş Hikayesi Anlatımı Örneği
 • Okulda Öğrenmediğiniz İçerik Pazarlama Yazma İpuçları

Çekiciliği genişletmek ve içeriğinizin yankısını derinleştirmek için kimseyi konuşmalardan dışlamayın. Cinsiyet ayrımı yapan veya hedef kitlenizin farklı deneyimlerini ve bakış açılarını yansıtmayan terimler ve dil kullanmaktan kaçının.

İçeriğinizi keşfeden herkesin onu tüketebilmesini ve ondan faydalanabilmesini sağlamak için erişilebilirlikle ilgili en iyi uygulamaları takip edin. Örneğin, videolarda ve görsellerde gösterilenleri açıklamak için açıklayıcı bir metin yazın. Daha da iyisi, ekran okuyuculara güvenen tüketicilerin eksiksiz içerik deneyiminizden yararlanabilmesi için dökümleri ve alternatif metni ekleyin.

Yaratıcı kaslarınızı güçlendirin ama zorlamayın

İyi yazmanın emek gerektirmesi, sürecin sancılı olması gerektiği anlamına gelmez. Ann Handley, daha iyi bir yazar olmanın, her gün ortaya çıkmayı ve pratik yapmayı gerektirdiğini söyledi.

Yine de, zamanla, yazma sürecinin zorlukları en yetenekli ve özverili içerik oluşturucuları bile yıpratabilir. Geliştirebileceğiniz fikirler üretmek için başlık oluşturucular ve yapay zeka içerik oluşturma araçları gibi yardımcı teknolojilere bakın.

Fikirlerinizi düzenli tutmak için üretkenlik araçlarını ve kılavuzlarını kullanabilir veya ara sıra yaşanan tıkanıklıkları aşmak için ödüllü içerik markalarından ilham alabilirsiniz.Ancak her şeyi yapma dürtüsünün ruh sağlığınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Tükenmiş hissediyorsanız, yazınız doğal olarak acı çekecektir.

İçerik yorgunluğu yaşadığınızda, iş yükünüzü yeniden dengelemek veya düşük performanslı girişimleri boşaltmak için fırsatları keşfedin. Yaratıcı enerjinizi tazelemek ve odağınızı yenilemek için ihtiyaç duyduğunuz zihin alanını boşaltabilir.

Yazma kalitenizi artırın

Yazım hataları, dilbilgisi hataları, teknik sorunlar veya olgusal yanlışlıklarla dolu içerik, markanıza kitlenin güvenine ve saygısına ve muhtemelen onların himayesine mal olabilir.Tembel, düşük kaliteli öğeler ürettiğiniz için alay edilmekten veya sahte haber sağlayıcısı olarak etiketlenmekten kaçınmak için her içeriği dikkatlice kanıtlayın, test edin ve doğruluk kontrolünden geçirin.

Güçlü başlıklar, etkili yönlendirmeler, merak uyandıran meta açıklamalar ve ilgi çekici sonlar oluşturmanıza yardımcı olması için iyi yazma mekanizmasına dikkat edin. Bu özellikler, okuyucuların içeriğinizi keşfedip tıklamayacağını veya başka birinin tekliflerine geçip geçmeyeceğini büyük ölçüde belirler.CMI’nin İçerik Pazarlama Yazma Sırları e-kitabındaki (kayıt gereklidir) alıştırmalarla da yazma uygunluğunuzu güçlendirebilir veya koruyabilirsiniz.

ikna gücünüzü kullanın

En kaliteli içerik bile hedef kitlenizde yankı uyandırmıyorsa veya onları işletmeniz adına etkili adımlar atmaya teşvik etmiyorsa hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaz. Ne yapmalarını istediğinize karar verin ve ardından içerik güçlerinizi onları yapmaya ikna etmek için kullanın. (Sadece bu yetkileri sorumlu bir şekilde kullanmayı unutmayın.)

Duygusal yankı uyandırmak, etkileşimi derinleştirmek ve dönüşümleri artırmak için bu makalelerdeki fikirleri deneyin:

 • Rakip Analizi, Dönüştüren Açılış Sayfaları Oluşturmanıza Nasıl Yardımcı Olur?
 • Duygusal Bağlılık Sanatı ve Bilimi
 • İçeriğinizi Nasıl Daha İnsan Hale Getirirsiniz?
Tüm yaratıcı sürecinizde ustalaşın

İçerik oluşturmanın temel bileşenlerinden herhangi biri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? İşte yolculuğunuza rehberlik edecek bazı ek ipuçları, içgörüler ve örnekler:

 • En İyi Çalışmanıza İlham Verecek Örnekler
 • Temel İçerik Pazarlama Sözlüğü
 • Daha İyi Video ve Ses Komut Dosyaları Yazın
 • Hiçbir Şey Yapmamak İçin Zaman Ayırmak Neden Verimli Olabilir?
 • İçerik Pazarlama Ödülleri Yılın Projesi Finalistlerinden 5 Ders
 • Devam et ve yarat

Kaynak:https://contentmarketinginstitute.com/articles/content-creation-essentials/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin