İçerik Oluşturma Sürecinde Ustalaşmak İçin Nihai Rehberiniz




İçerik oluşturma, etkili içerik pazarlamasının kalbi olarak işlev görür. Yetenekli bir yaratıcı uygulayıcı olarak her gün işinize yüreğinizi katıyorsunuz.

Ayrıca etkili kararlar almak için keskin bir zihin, yeni fikirleri ve içgörüleri tutarlı bir şekilde yankı uyandıran marka hikayeciliğine dönüştürmek için de yardımcı eller gerekir. Daha fazla ve daha yüksek kaliteli çıktı için sürekli artan talebe ayak uydurmak için gereken dayanıklılıktan bahsetmiyorum bile.

Elbette, üretken yapay zeka araçları bazı görevlerde yardımcı olabilir. Nihayetinde, kitlelerin ilgisini çekecek ve onları müşteriye dönüştürecek unsurların mevcut olduğundan emin olmak sizin elinizde.

Bu uzman ipuçları, püf noktaları ve rehberlik, içerik pazarlamanızın yaratıcı yönlerini daha kolay yönetmenize ve başarılı olma olasılığınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Bu tavsiyeleri, en kritik üç içerik oluşturma sorusuna yanıt verecek şekilde düzenledim:

İçeriği kim oluşturacak/katkıda bulunacak?
İçerik stratejik hedeflerinizle nasıl uyumlu olacak?
Hedef kitlenizin seveceği ilgi çekici hikayeleri nasıl oluşturacaksınız?

1. İçeriği kim oluşturacak?
En iyi oluşturma modelini belirlemek için işinizin niteliği, içerik rekabeti, gereken uzmanlık, ekip ve bütçe kaynakları gibi faktörleri göz önünde bulundurun.

Seçenekleriniz neler?

Şirket içi bir ekip için yazarları işe almak: Markanız orijinal içerik oluşturmaya öncelik veriyorsa, yüksek miktarda varlık üretiyorsa veya birden fazla kanal ve platform için içeriğe ihtiyaç duyuyorsa, tam zamanlı yazarlık yeteneği süreci kontrol etmeyi kolaylaştırır.

Kurum içi çalışanlardan ve konu uzmanlarından (KOBİ’ler) yararlanma: Markanızın konuşmaları özel uzmanlık veya teknik bilgi gerektiriyorsa, diğer organizasyonel işlevlerden meslektaşlarınızı dahil edin. Ayrıca üst yönetimin, satış personelinin, ürün yöneticilerinin veya diğer çalışanların görüşlerinden de yararlanabilirsiniz. CMI’ın baş strateji danışmanı Robert Rose’un da belirttiği gibi, içerik ekibinizi konu uzmanı olarak eğitmek, KOBİ’lere yazma konusunda mükemmel olmayı öğretmekten daha etkili olabilir.

Danışmanlar veya uzmanlar için dış kaynak kullanımı: Daha küçük işletmeler, yeni kurulan şirketler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve tam ölçekli editoryal yeteneklere yatırım yapmaya hazır olmayan diğer şirketler, ücretli katkıda bulunanlarla (eğitimli eski gazeteciler dahil) çalışabilir veya bir içerik ajansı veya diğer yaratıcı hizmet sağlayıcılarla ortaklık kurabilir.

Dışarıdan katkıda bulunanları talep etmek: Güçlü, abone bir topluluğa sahip bir B2B işletmesi, sektörün fikir önderlerinden sahip olduğu medya platformları için konuk makaleler yazmalarını isteyebilir. Bu yazarlar genellikle değerli geri bağlantılar ve yeni kitlelere ulaşma karşılığında uzmanlıklarını paylaşır. İşletmeniz B2C odaklı ise, ateşli hayranlarınızın ve takipçilerinizin veya ilgili influencer’ların markanız adına kullanıcı tarafından oluşturulan içerik oluşturmasını sağlayın.

Yapay zeka yazma araçlarını keşfetmek: Daha erişilebilir teknoloji, yapay zeka ile içerik oluşturmayı çoğu marka için sağlam ve uygun fiyatlı bir seçenek haline getirdi. Buna rağmen, içeriğin kalitesini ve alaka düzeyini sağlamak (ve Google’ın Arama Temelleri ile uyumluluğu sürdürmek) için hala yetenekli (insan) içerik oluşturuculara ihtiyaç vardır. Ancak yapay zeka araştırma, ana hatlar ve ilk taslaklar için büyük bir zaman tasarrufu sağlayabilir veya yaratıcı iş akışınızdaki diğer üretkenlik boşluklarını doldurabilir.

Pazarlama içeriği oluşturmak için yetenek havuzunuzu şekillendirin
Bu yetenek odaklı kaynaklarla uygun bir oluşturma modeli, beceri setleri ve operasyonel yapı belirleme konusunda daha fazla yardım alın:

https://contentmarketinginstitute.com/articles/skills-content-marketer-success https://contentmarketinginstitute.com/articles/core-roles-content-team/ https://contentmarketinginstitute.com/articles/framework-agile-content-operations/ https://contentmarketinginstitute.com/articles/ai-content-operations-plan/

2. İçerik stratejik hedeflerinizle nasıl uyumlu olacak?
Hedef kitlenizin seveceği ilgi çekici, değerli hikayeler paylaşmak takdire şayan bir hedeftir. Elbette, stratejik bir pazarlama amacı bu aşk festivalini desteklemelidir.

Tercih ettikleri format ve türlerde içerik oluşturarak hedef kitlenizin dikkatini çekin. İçeriğinizi etkileşimi ve dönüşümü en üst düzeye çıkaracak şekilde konumlandırmak da kritik önem taşır. Aksi takdirde, içerik motorunun tekerleklerini anlamlı bir çekiş elde etmeden döndürürsünüz.

Yaratıcı ve stratejik uyumu sağlamak yukarıdan aşağıya bir çabadır. Tek bir kelime veya görsel oluşturmadan önce verilmesi gereken pratik ve taktiksel kararlarla başlayalım.

Format ve içerik türü seçeneklerini değerlendirin

CMI’ın Benchmark, Budgets, and Trends – Insights for 2024 raporuna göre, kısa makaleler, videolar, vaka çalışmaları ve sanal etkinlikler içerik formatları ve türleri arasında hala en üst sıralarda yer alıyor.

Ancak bu içerik seçeneklerinin popüler olması, markanız veya hedef kitleniz için en uygun seçenek oldukları anlamına gelmiyor. Daha az popüler veya daha özel bir taktik, içeriğinizin rekabette öne çıkmasına yardımcı olabilir.

Karar vermeden önce, her seçeneğin güçlü yönlerini ve sınırlamalarını anlayın. Bu formatlarla ilgili makalelerde paylaşılan örnekler ve içgörüler, araştırma ve karar verme çabalarınıza yardımcı olabilir:

Blog yazıları ve makaleler
Video ve görsel hikaye anlatımı
Vaka çalışmaları
Canlı yayınlanan etkinlikler ve içerikler
E-posta pazarlama
Haber Bültenleri
Sosyal medya
Markalı içerik
Veri odaklı hikaye anlatımı
Podcast’ler ve diğer sesli içerikler

Benzersiz yaklaşımınızı bulun
Ardından, içeriğinizi rakiplerinizden farklılaştırma meselesi var. Markanızın pratik rehberlik ve hedef kitlenizin başka yerde bulamayacağı benzersiz düşünce liderliği sağlayabileceği bir sektör konusu veya odak alanı olan bir içerik nişi bulabilirsiniz.

Yaratıcı kaynaklarınızı özel bir konu etrafında odaklamak, aynı anda çok fazla içerik kovasını doldurmaya çalışırken ortaya çıkan felci azaltır. Ayrıca, bu tema altında oluşturulan her şeyin stratejik amacınıza organik olarak bağlanmasını sağlar.

Belirgin şekilde değerli bir alana odaklanmak için şu soruları sorun:

Sektörümüz için bu alandaki konuşmayı sahiplenebilir miyiz?
Hedef kitlemizin bu tür içeriğe yönelik acil ve karşılanmamış bir ihtiyacı var mı?
Bu içeriği tutarlı bir şekilde oluşturacak bilgi birikimine ve üretim kapasitesine sahip miyiz?

Hizalama planınızı belirleyin

Stratejinizle uyumlu ve hedef kitlenizi memnun edecek farklı içerikler oluşturmak için daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Yolculuğunuza bu kaynaklarla devam edin:

https://contentmarketinginstitute.com/articles/create-disruptive-content-innovation https://contentmarketinginstitute.com/articles/strategic-editorial-calendar/

3. Hedef kitlenizin seveceği ilgi çekici hikayeleri nasıl oluşturacaksınız?
Pazarlamada başarılı içerik oluşturma, konuları belirleme, hikaye fikirleri üretme ve yüksek yaratıcılık ve kaliteyi sürdürme gibi olağan yaratıcı hususlardan daha fazlasını gerektirir.

İçeriğiniz, markanızın benzersiz bakış açılarını, yeteneklerini ve değer önerisini iletmek için bir platform görevi görmelidir. Ayrıca hedef kitlenizde yankı uyandıran ve onları harekete geçmeye ikna eden bir hikaye anlatmalıdır.

Değerli içerik konularını belirleyin
Hangi konular hakkında yazacağınızı belirleyerek yaratıcı fikirlerinizi oluşturmaya başlayın. Markanızın kimliğini en anlamlı ve hedefe yönelik şekilde yansıtmayan konuları göz ardı edin.

Bu göreve yaklaşmak için, hedef kitlenizin aktif olarak bilgi aradığı birincil konuları belirleyin. Anahtar kelime araştırması veya konu kümesi modellemesi, onların karşılaştıkları zorlukları ve hangi içeriğin bu zorlukları çözmeye yardımcı olabileceğini daha iyi anlamanızı sağlayabilir.

Ancak, Google’ın devam eden temel güncellemelerinin bize hatırlattığı gibi, hedef kitleniz için tatmin edici, yüksek kaliteli bir deneyim sunmaya odaklanmalısınız. Oluşturduğunuz içerikten en fazla arama etkisini elde etmek için müşterilerinizin sorularını yanıtlayın, markanızın konu alanındaki deneyimini, uzmanlığını, otoritesini ve güvenilirliğini (EEAT) gösterin ve mevcut konuşmalara değer katın.

Yaratıcı makale fikirleri üretin
İçerik motoru, sorunsuz çalışmasını sağlamak için birçok yaratıcı fikre ihtiyaç duyar. Ekip beyin fırtınası oturumları, içerik oluşturucularınızın yaratıcı güçlerini ortaya çıkarmalarına ve yüksek miktarda güçlü, orijinal fikirler üretmelerine yardımcı olabilir. Yapay zeka araçları da yararlı beyin fırtınası arkadaşları olarak hizmet edebilir.

Ancak, yapılandırılmamış beyin fırtınaları genellikle özgünlükten yoksun, stratejinizle uyumlu olmayan veya uygulanması çok zor olabilecek odaklanmamış fikirlere yol açar. Re:Think Innovation yazarı Carla Johnson tarafından geliştirilen Perpetual Innovation Process’i takip etmeyi düşünün. Bu süreç, inovasyonun gelişmesine olanak tanırken amaca yönelik fikir üretme için bir zemin hazırlar. Süreçten geçmeyi başaran fikirlerin marka paydaşlarınız ve hedef kitleniz tarafından benimsenme olasılığı daha yüksektir.

Ham fikirleri yankı uyandıran hikayelere dönüştürün
Taktiksel ve stratejik kararlarınız ne olursa olsun, çizim tahtasından hiç çıkmayan içerik işinize yardımcı olmaz. İçeriğinizi oluşturmanın fiziksel eylemi, başarı için gerçek bir dayanak noktasıdır.

Pazarlama alanında içerik oluşturmak odaklanma, adanmışlık ve ustalık gerektirir. Yaratıcılık ve etki arasında doğru dengeyi kuran varlıklar için bu en iyi kaynaklardaki tavsiyeleri izleyin:

https://contentmarketinginstitute.com/articles/internal-teams-innovative-ideas/  https://contentmarketinginstitute.com/articles/formulas-writing-introductions-readers https://cco.contentmarketinginstitute.com/create-unique-content/

İçeriğinizin cazibesini genişletmek ve yankısını derinleştirmek için, istemeden (veya kasıtlı olarak) kimseyi konuşmaların dışında bırakmayın. Hedef kitlenizin farklı deneyimlerini ve bakış açılarını yansıtmayan cinsiyete dayalı terimler ve dil kullanmaktan kaçının. Daha da iyisi, içeriğinize dahil ederek güçlendirmeye yardımcı olabileceğiniz yeterince temsil edilmeyen sesleri arayın.

Ayrıca, içeriğinizi keşfeden herkesin onu tüketebilmesini ve ondan faydalanabilmesini sağlamak için en iyi erişilebilirlik uygulamalarını takip edin. Örneğin, videolarda ve görsellerde gösterilenleri açıklamak için açıklayıcı metinler yazın. Ayrıca, ekran okuyuculara güvenen tüketicilerin tüm içerik deneyimini yaşayabilmeleri için transkript ve alternatif metin eklemeyi düşünün.

Yaratıcı kaslarınızı güçlendirin – ama zorlamayın
Zaman içinde, sürecin zorlukları en yetenekli ve kendini işine adamış içerik oluşturucuları bile yıpratabilir. Genişletip geliştirebileceğiniz yeni fikirleri ve yaklaşımları ortaya çıkarmak için başlık oluşturucular ve yapay zeka içerik oluşturma araçları gibi yardımcı teknolojilere bakın.

Yaratıcı ilham konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız şunu aklınızda bulundurun: Harika içerik fikirlerinin tamamen orijinal olması gerekmez. Diğer sektörlerde ödüllü içerik markaları tarafından üretilen çalışmaları incelemeyi deneyin. Onların konseptlerini yinelemenin ve kitleniz için yeni bir cazibe yaratmanın yollarını bulabilirsiniz.

Ancak her şeyi yapma dürtüsünün ruh sağlığınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Kendinizi tükenmiş hissediyorsanız, yazılarınız doğal olarak zarar görecektir.

İçerik yorgunluğu yaşadığınızda, iş yükünüzü yeniden dengeleme veya düşük performanslı girişimleri elden çıkarma fırsatlarını araştırın. Bu, yaratıcı enerjinizi tazelemek ve odağınızı yenilemek için ihtiyaç duyduğunuz zihin alanını açabilir. Bir mentorla çalışmak da yaratıcı blok ve içerik oluşturucuların sıkça yaşadığı diğer stresler konusunda size rehberlik edebilir.

Yazı kalitenizi artırın
Yazım hataları, dilbilgisi hataları, teknik sorunlar veya gerçeklere dayalı yanlışlıklarla dolu içerikler, markanızın hedef kitlenin güvenini ve saygısını kaybetmesine neden olabilir.

Tembel, düşük kaliteli varlıklar ürettiğiniz için alay konusu olmamak veya sahte haber tedarikçisi olarak etiketlenmemek için her içerik parçasını dikkatlice düzeltin, test edin ve doğruluğunu kontrol edin.

Tıklanmaya değer başlıklar, etkili yönlendirmeler, ilgi çekici meta açıklamalar ve ilgi çekici sonuçlar oluşturmak için ustaca yazmanın mekaniklerine dikkat edin. Bu özellikler, okuyucuların içeriğinizi tüketip tüketmeyeceğini veya başka birinin tekliflerine geçip geçmeyeceğini belirler.

İster kurum içi bir yaratıcı ekibiniz olsun ister dışarıdan katkıda bulunanlarla çalışın, yazarlarınıza markanızın kalite beklentileri konusunda koçluk yapmak, yorucu yeniden yazımlardan veya çalışmalarının tamamen reddedilmesinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

İkna gücünüzü kullanın
En kaliteli içerik bile hedef kitlenizde yankı uyandırmazsa veya onları işletmenizi etkileyecek eylemlerde bulunmaya teşvik etmezse hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaz. Ne yapmalarını istediğinize karar verin ve ardından içerik gücünüzü kullanarak onları bunu yapmaya ikna edin.

Duygusal rezonansı teşvik etmek, etkileşimi derinleştirmek ve dönüşümleri artırmak için bu makalelerdeki fikirleri deneyin:

https://contentmarketinginstitute.com/articles/website-data-buyers-journey  https://contentmarketinginstitute.com/articles/marketing-funnel-empathy  https://contentmarketinginstitute.com/articles/visionary-thought-leadership

Tüm yaratıcı süreçte ustalaşın
İçerik oluşturmanın kritik bileşenlerinden herhangi biri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu ipuçları, içgörüler ve örnekler yolculuğunuza rehberlik edebilir:

https://contentmarketinginstitute.com/articles/viral-ad-award-winning-campaign/  https://contentmarketinginstitute.com/articles/purdue-leads-content/  https://contentmarketinginstitute.com/articles/content-strategy-management-creation-optimization-templates/

Git ve yarat
İçeriğiniz, iyi yönetilen bir yaratıcı ekibin gücü, stratejik ve yaratıcı uyum ve benzersiz değerli hikayelerle daha büyük başarı elde edecektir. Yolda takıldığınızı fark ederseniz veya paylaşmak istediğiniz bir içerik oluşturma ipucunuz varsa sosyal medyada CMI’yı etiketleyin.

Aralık 2022 tarihli makaleden güncellenmiştir.

tarafından Jodi Harris
| Yayınlandı: 24 Nisan 2024
| İçerik Oluşturma

Kapak görseli: Joseph Kalinowski/Content Marketing Institute

Kaynak site:  https://contentmarketinginstitute.com/articles/content-creation-essentials/

 

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin