İçerik Oluşturucu Ekonomisi: İzleyici, Topluluk ve TicaretYazar: Trudi Roth
Çeviren: Belinay Bulut

“Sevdiğiniz şeyi yapın, para da peşinden gelecektir” sadece çekici bir atasözü değil, yaratıcı ekonominin temel vaadi.

Ancak kendinizi kandırmayın: Aşk ve para seksi kelimeler olsa da “takip etmek” temel taşıdır. İnsanlara sizi tanımaları, sevmeleri ve güvenmeleri için değerli nedenler verirseniz, ideal müşteri tabanını geliştirirsiniz.

Daha sonra insanlara istediklerini vererek para kazanın. Özgün önerilerden çevrimiçi kurslara, sanal topluluklara ve sıkıntılı noktaları ve zorlukları çözen diğer dijital ürünlere kadar, iş başındasınız.

Artık bu işi nasıl yürüteceğiniz size kalmış. Copyblogger’ın kurucusu Brian Clark’ın liderliğini takip ederseniz, hedef kitlenizle doğrudan bir bağlantı kurmanın ve bunu korumanın bilet olduğunu bilirsiniz.

Dolayısıyla, yayınlama platformları ve sosyal medya da dahil olmak üzere üçüncü taraf çevrimiçi pazarlama araçları yararlı olsa da, bunlar yalnızca bir amaca yönelik bir araçtır.

Amaç, sahip olduğunuz medyayı kullanarak, izleyiciye öncelik veren bir zihniyetle gelişen, sürdürülebilir bir kişisel girişim yaratmaktır.

Bununla birlikte, 104(+) milyar dolarlık içerik oluşturucu ekonomisinin nasıl işlediğini bilmek faydalı olacaktır. Bu nedenle, bu makalede oyunculara, platformlara ve olasılıklara genel bir bakışla influencer ekonomisinin ve yaratıcı pazarının temel unsurlarını tartışacağız.

Hadi dalalım.

Yaratıcı ekonomi nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, içerik oluşturucu ekonomisi, bir iş kurmak için izleyici çeken kişilerden oluşur. Yaratıcı paralar gibi dijital medya ve araçların yükselişi sayesinde bunu yapmanın birkaç yolu var.

Seyirci çekiciliği

Konuya son derece uygun bilgileri paylaşarak benzer düşüncelere sahip kişilerden oluşan bir topluluk oluşturmak, içerik girişimcisinin birincil yoludur.

2000’li yılların ortasındaki Web 2.0 blog devriminin başlangıcında işe yarayan şey bugün de geçerliliğini koruyor: Uzmanlığınız ve yetkiniz olan bir konu hakkında ücretsiz, değerli içerik sağladığınızda ve bunu başkalarını güçlendirmek için özgürce paylaştığınızda, ilgili bir izleyici kitlesinin ilgisini çekin.

Zamanla, yakın ilgi alanı içeriği sayesinde bu kitle, yalnızca hayranlardan değil, aynı zamanda ödeme yapan müşterilerden oluşan çekirdek topluluğunuz haline gelecektir.

Ancak bir uyarımız var: İlk etapta insanların harika içeriğinizi bulabileceğinden emin olmak istersiniz. Dolayısıyla, SEO’nun en iyi uygulamalarını takip ettiğinizden emin olmanın yanı sıra (ki bu uzun vadeli bir stratejidir), içeriğinizi arama motorlarında ve sosyal platformlarda organik olarak ve ücretli reklam ve tanıtım yoluyla da tanıtmak isteyeceksiniz.

Ayrıca, misafir gönderileri yayınlayarak ve başka şekilde kitlelerini oluşturmalarına yardımcı olarak (daha sonra “ödünç alabilirsiniz”) nişinizdeki yayıncılarla ilişkiler kurmak mantıklıdır.

Artık yeni, benzersiz çalışmalar (ör. makaleler, e-kitaplar, müzik, sanat vb.) oluşturmak hedef kitlenize değer sağlamanın bir yolu olsa da, onların ilgisini çekecek ve ilgisini çekecek içeriği elle seçmek de aynı derecede etkili olabilir. Ayrıca zaman içinde sürekli gelir elde etmenin de mükemmel bir yoludur.

Küratörlük odaklı haber bültenleri ve dijital işletmelere örnek olarak NextDraft (haber bağımlıları için), The Skimm (genç, şehirli kadınlara pazarlanan günlük haber parçaları), The Hustle (“cesur iş ve teknoloji haberleri”) ve Dahası (“en iyisini yaşa) verilebilir. orta yaşta yaşam”).

İster içerik oluşturuyor olun ister küratörlüğünü yapıyor olun, hedef kitlenin ilgisini çekmek, düşünceli çabanın, kaliteli çalışmanın, başkalarıyla içten ilgilenmenin, güçlü hizmet etme arzusunun ve bol miktarda G.A.S.’nin sonucudur.

Kitleden para kazanma

İçerik girişimcileri için Kutsal Kase, izleyiciden para kazanmadır. Aslında yaratıcı ekonomiden bahsetmemizin nedeni de budur; çevrimiçi iş fikirleri için finansal fırsatlar oldukça fazladır.

Kitlenizin para kazanması, takipçilerinizle bir ilişki kurduktan ve onlara sizden satın almak isteyecekleri yeterli değeri sunduktan ve/veya yaratıcı çabalarınızı destekledikten sonra gerçekleşir.

Hedef kitlenizden para kazanmanın yollarına örnekler şunları içerir:

Fiziksel veya dijital ürünler oluşturma ve satma
Bir hizmetin ürünleştirilmesi
Üyelik veya abonelik sunma (ör. Dijital Metin Yazarlığı)
Sitenizde veya bülteninizde yerel reklam yayınlamak
Bağlı kuruluş olmak
Etkinliklere ev sahipliği yapma (IRL veya sanal)
Premium içeriği ödeme duvarının arkasına yerleştirme
Danışmanlık ve/veya konuşma hizmetleri sağlamak
Hedef kitlenize bahşiş verme veya bağış yapma yolları sunmak
En önde gelen medya yaratıcıları aynı anda birden fazla para kazanma stratejisi kullanma eğilimindedir. Ancak başarılı bir uygulama bile yaratıcı olmayı günlük işiniz haline getirmeye yetecek kadar sonuç verebilir.

Dikey platformlar

Yaratıcı ekonomiye gelince, nişlerde zenginlikler var. O halde, içerik oluşturucu sınıfının içerik oluşturmasına, topluluğu geliştirmesine ve izleyicilerinden para kazanmasına yardımcı olmak için çok sayıda platformun ortaya çıkması şaşırtıcı değil.

Topluluk yönetimi

Bunu inşa ettikten ve insanlar geldikten sonra, daha fazlasını almak için geri gelmelerini nasıl sağlarsınız? Canlı bir topluluk oluşturduğunuzda yaratıcı pazarındaki daha başarılı ve sürdürülebilir iş modellerinden birine sahip olursunuz.

Bu, sosyal medya programınızı sahip olduğunuz medyaya taşımak anlamına gelir.

Dolayısıyla Instagram, TikTok, Twitter, Facebook veya Pinterest gibi topluluk odaklı platformlarda başlamak iyi olsa da bilgili medya yaratıcıları trafiği kendi platformlarına yönlendirmek için içerik pazarlama stratejileri kullanıyor.

Dikey platformlarda olduğu gibi, diğerlerinin yanı sıra Circle ve Discord (artık sadece oyuncular için değil!) dahil olmak üzere içerik oluşturucuların topluluklarını oluşturmasına, büyütmesine ve para kazanmasına yardımcı olacak çok sayıda dijital çözüm var.

İçerik oluşturucu araçları

Tahmin edebileceğiniz gibi, uygulanabilir bir dijital işletme oluşturmak, içerik oluşturmanın ve onu çevrimiçi hale getirmenin çok ötesine geçer.

Yaratıcı ekonomi trendleri

Konuştuğumuz gibi, içerik oluşturucu ekonomisi meyvesini izleyici çeken ve kitle oluşturan kişiliklerden alıyor. Bu, içerik oluşturucuların toplulukları ve sonuçta kazançları üzerinde daha fazla sahiplik isteme eğilimini körüklüyor.

Örneğin, gittikçe daha fazla sayıda fenomen kişisel web siteleri, uygulamalar ve hatta para birimleriyle kendi ekosistemlerini yaratıyor. Başka bir deyişle, başarılı içerik oluşturucular yalnızca içerik üretmekle kalmıyor, aynı zamanda kendi kişisel markalarının da kurucuları oluyorlar.

Bu, yaratıcıların yalnızca insan olmadığı kavramıyla örtüşüyor; bunlar tamamen küçük işletmelerdir. Risk sermayesi şirketi SignalFire’a göre 50 milyon kişi kendilerini yaratıcı pazarının bir parçası olarak görüyor. Bu da onu dünya çapında en hızlı büyüyen ekonomik segmentlerden biri haline getiriyor.

Şimdi, dünya medya ortamında yaratıcının büyüyen gücü olan kapsayıcı bir tema görüyoruz. Sonuçta, 12 yaşın altındaki çocukların üçte biri YouTuber veya vlogger olmak istediğini bildiriyor.

Dijital araçlar sayesinde bireylerle kişisel bağlantılar kurma eylemi artık ölçeklenebilir hale geldi ve isimsiz, meçhul medya varlığını giderek geçmişte bıraktı.

İçerik oluşturucu ekonomisi ne kadar büyük?

İçerik oluşturucu ekonomisi çok büyük ve sonuçları bugünkü 104(+) milyar dolarlık büyüklüğün çok ötesine geçiyor. Influencer Marketing Hub’ın yakın tarihli bir raporuna göre, yaratıcı ekonominin büyüme yörüngesi esnek ekonomiye (çoğunlukla Upwork ve Fiverr’da) benzer, bu da trilyonlarca dolarlık gelecekteki bir değerleme anlamına geliyor.

Bu sadece marka etkileyicileri için değil, sektördeki herkes için iyi bir haber.

En büyük yaratıcı ekonomi şirketleri ve yatırımcıları

İçerik oluşturucu ekonomisi son birkaç on yıldır (Web 2.0’ın doğuşundan ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ile sosyal medyanın yükselişinden bu yana) ortalıkta dolaşıyor olsa da ekonomik etkisi ancak son birkaç yılda belirgin hale geldi.

Yaratıcı orta sınıf

İçerik oluşturucu ekonomisini ölçmek için kullanılan devasa rakamlar hikayenin sadece bir parçası. Besleme zincirinin tepesinde yalnızca birkaç nadir isim marka etkileyicisi var. Geri kalanlar, masraflarını bile karşılamak için çok çalışan içerik oluşturucu sınıfının orta büyüklükteki bir kısmını oluşturuyor. The New Yorker’ın işaret ettiği gibi bu, dijital içerik oluşturmanın “konser işi” gibi hissettirmesine neden olabilir.

Bu, megawatt etkileyicinin algılanan yaşamından daha az göz kamaştırıcı olsa da, bu, bir yaratıcı olarak düzgün bir yaşam süremeyeceğiniz anlamına gelmez. Influencer Marketing Hub, dört veya daha uzun süredir hedef kitlelerini oluşturan içerik oluşturucuların yaklaşık %50’sinin, para kazanılan tüm kanallarda 20 bin dolardan fazla kazandığını bildirdi.

Bu muhtemelen kulağa sağlam bir yan iş gibi geliyor ve çoğu için öyle. SignalFire’a göre içerik oluşturucuların çoğu (50 milyon yaratıcıdan yaklaşık 47’si), yarı zamanlı olarak içerik üretiminden para kazanan amatörlerdir.

Sonuçta, içerik oluşturucu orta sınıfın bir parçasıysanız hayatta kalabilmek için birden fazla gelir akışına ihtiyacınız olacak. Sonuçta, siz büyük bir takipçi kitlesi elde edene kadar insanlar doğrudan size gelmeyecek; ortadan ortaya çıkıp (tahmin ettiniz) tam teşekküllü bir etkileyici ve tam zamanlı içerik yaratıcısı olacaksınız.

İçerik oluşturucu sınıfı için fırsatlar

Bununla birlikte, çok çalışmaya ve gelir kaynaklarınızı çeşitlendirmeye istekli olduğunuz sürece içerik oluşturucu ekonomisinde çok sayıda fırsat vardır.

İçerik oluşturucu ekonomisinin ilk dönemlerinde reklam geliri paylaşımı, içerik oluşturucuların para kazanmasının birincil yoluydu. Ancak daha sonra YouTube gibi platformlar politikalarını değiştirdi ve içerik oluşturuculara yönelik bazı reklam paylaşımı fırsatlarını devre dışı bıraktı.

Günümüzde reklam geliri hala bu karışımın bir parçası ve pasif gelir olduğu için arzu edilen bir şey ancak bilinçli içerik oluşturucular yalnızca buna güvenmemeye dikkat ediyor.

Sponsorlu içerik

Günümüzde sponsorlu içerik, influencer ekonomisindeki başlıca fırsatlardan biridir. Bu terminolojiden korkmayın; sponsorlu gönderilerden ürün yerleştirme ve duyurulara kadar her düzeyde etkiye sahip içerik oluşturuculardan katılım için yararlanılıyor.

Bunun nedeni, “nano” (yani Instagram’da 5 binden az takipçisi olan) ve “mikro” içerik oluşturucuların (yani 100 bin veya daha az takipçisi) mega etkileyici seviyesindekilere göre daha yüksek düzeyde etkileşim ve dönüşüm sağlamasıdır. Markalar bunu yakaladı ve içerik oluşturucuların çoğu (yaklaşık %70) marka anlaşmalarının en önemli gelir kaynağı olduğunu belirtiyor.

Artık kaderinizi üçüncü bir tarafın ellerine bırakmak sizi bu şirketlerin kaprislerine bırakıyor. Yaratıcının bir işletme olarak hareketinin özellikle çekici olmasının nedeni budur. İçerik oluşturucu olarak kar elde etmek için devasa bir takipçi kitlesine ihtiyacınız yok.

Teknoloji uzmanı Kevin Kelly’nin 2008’de yazdığı ikonik “1000 gerçek hayran” makalesi günümüzün içerik oluşturucu ekonomisine çok uygun. (Bu da geçerli.) Fikir şu: İhtiyacınız olan tek şey, yaptığınız işi seven ve yaptığınız her şeyi satın alacak 1000 kişi.

Tek yapmanız gereken hayran kitlenizle doğrudan bağlantınızı oluşturmak, geliştirmek ve beslemek. Ürün, dijital ürünler, birinci sınıf içerik, kitaplar/e-Kitaplar, hayran katılımı, koçluk/danışmanlık ve konuşma hizmetleri gibi şeylerin satışının devreye girdiği yer burasıdır.

Daha önce tartıştığımız araçlar, siz hedef kitlenize yeni ve benzersiz şekillerde ilham veren ve onları memnun eden içerikler oluşturmaya odaklanırken imparatorluğunuzu büyütmenize yardımcı olabilir.

İçerik oluşturucu ekonomisi bozuldu mu?

Buraya kadar geldiyseniz içerik oluşturucu ekonomisinde pek çok fırsatın olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak bununla birlikte, eşitsizlikleri tespit etmek kolaydır.

Örneğin Influencer Marketing Hub, takipçi sayısı ile gelir arasında kesin bir korelasyon olmadığını tespit etti. Aslına bakılırsa, 50-100 bin dolar arasında kazanan etkileyiciler ile 500 bin-1 milyon dolar kazananlar arasındaki takipçi sayısı farkı, 500 bin dolar(+) kazanç farkına rağmen yalnızca 1,8 bin kişi civarında.

Bu nedenle, etkileyicilerin ücretleri karşılaştırmasını sağlayan FYPM (siktir et bana öde) gibi kaynaklar ortaya çıktı.

Ve aslında bu, genel olarak içerik oluşturucu pazarı için harika bir işaret. İnsanlar kendilerini savunmayı ne kadar çok öğrenirse ve sahip oldukları medya üzerinden hayranlarıyla doğrudan bağlantı kurmayı teşvik eden kanallar oluşturup büyütmeye karar verirse o kadar iyi olur.

Yaratıcı ekonominin geleceği

Buradan nereye gideceğimiz pandemi sonrası dünyamızda daha da hızlandı. İnsanlar dijital hayata daha hevesli bir şekilde adapte oldu ve bu da içerik oluşturuculara destek sağladı ve hizmet verdikleri toplulukların daha fazla keyif almasını sağladı.

Bu nedenle fırsatlarda bir artış görmeye başlıyoruz ve bu artış zamanla artacaktır:

Gelir akışlarını çeşitlendirmek için daha fazla seçenek
İçerik oluşturucuların ve hayranların bağlantı kurması için artırılmış kanallar
İzleyici üyelerinden daha fazla doğrudan destek
Sosyal medya devlerine daha az bağımlılık
İçerik oluşturucular ve izleyicileri arasında aracı olmadan daha simbiyotik bir ilişki
Web 3.0 tüm bunları mümkün kılıyor ve işlerin gerçekten ilginçleştiği yer burası. Merkezi olmayan bir dijital dünya, gücün yaratıcıya ve topluluklarına geçtiği yerdir.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin