İçerik Oluşturucu Olarak Platformları Nasıl Değiştirirsiniz ve Yeni Takipçiler Kazanırsınız
Çeviren: Mina Görgün

Günümüzde yeni sosyal medya platformları ortaya çıkarken eskileri çöküyor gibi görünüyor.

Vine’ın düşüşünün Instagram videolarının popülerlik kazanmasına nasıl yol açtığını ve kaç Vine içerik yaratıcısının Instagram ve daha sonra TikTok gibi platformlara yönelmek zorunda kaldığını düşünün.

Sosyal medya fenomenleri ve içerik yaratıcıları her zaman yeni platformlara atlamaya veya bunları pazarlama stratejilerine dahil etmeye hazır olmalıdır.

Bu makale, ivmeyi korurken ve yeni takipçiler kazanırken içerik yaratıcıları veya etkileyiciler olarak platformları sorunsuz bir şekilde değiştirmeyi tartışacaktır.

İçerik Oluşturucu Olarak Platform Değiştirmek için 7 İpucu

Aşağıda yeni sosyal medya platformlarına geçiş deneyimi olan içerik oluşturucuların ipuçları bulunmaktadır.

Hedef kitlenizin olduğu yere gidin.

The Product Boss’tan Podcaster Jacqueline Snyder, içerik oluşturucuları izleyicilerinin sık sık kullandığını bildikleri platformlara geçmeye teşvik ediyor.

Snyder, “İzleyicilerinizin zaten takıldığını bildiğiniz bir platform seçin” dedi. “Örneğin, kitlenizin videoyla ilgilenmediğini biliyorsanız TikTok’u listeden çıkarabilirsiniz.”

Diyelim ki hedef kitlenizin başka hangi platformları sıklıkla kullandığını bulmanız gerekiyor. Öğrenmek için anketler, analizler ve anketler gibi araçları kullanın. Takipçilerinizin yeni platformda görmek istediği içerikleri belirlemek için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Yeni platformunuzu tanınabilir hale getirin.

Yeni bir platformda farklı bir profil veya kullanıcı adı kullanmak cazip gelebilir. Sonuçta içeriğiniz ve kişiliğiniz için eşsiz bir ortam.

Ancak hedef kitlenizin sizi tüm platformlarda tanımasını istiyorsunuz, bu nedenle profil fotoğrafınız, kullanıcı adınız ve kullanıcı adınız gibi bilgileri diğer sosyal medya ve markanızla tutarlı tutun.

Entrepreneurs on Fire’dan John Lee Dumas, “Kullanıcı adınız veya kullanıcı adınız tüm kanallarda aynı olmalıdır” dedi, “bu nedenle içeriğiniz için zaten başka sosyal medya profilleriniz varsa tutarlı kalın!”

Örneğin, Twitch’te yayın yapan ve YouTube’da yayına geçmek isteyen video oyunu tabanlı bir içerik oluşturucuysanız, aynı Twitch kullanıcı adını ve profil fotoğrafını kullanın.

Yeni platformda aynı kullanıcı adını veya tanıtıcıyı kullanamıyorsanız fazladan bir rakam veya simge ekleyerek benzer bir kullanıcı adı oluşturun.

Entrepreneurs on Fire’dan John Lee Dumas, “Hedef kitlenizin sizin de dahil olduğunuzu bilmesini sağlayacak bir paylaşım programı hazırlayın” dedi. “Kadans platformun kendisine bağlı olacaktır, ancak hangisini tercih ederseniz edin tutarlı kalın, böylece kitleniz içeriğinize ve etkileşiminizin düzenli olarak orada olmasına güvenmeye başlayabilir.”

Yeni platformunuzda paylaşımda bulunmak için en iyi günleri ve saatleri araştırın ve hedef kitlenizin en aktif olduğu zamanı görmek için denemeler yapın. Ayrıca belirli içerik türlerinin belirli zamanlarda daha iyi performans gösterdiğini de keşfedebilirsiniz.

Örneğin, uzun YouTube videolarınız sabah 9’da yayınlandığında daha iyi performans gösterebilir ancak YouTube Kısa videolarınız öğleden sonra daha fazla etkileşim alabilir.

Hedef kitlenizi bilgilendirin.

Snyder, “Bunu Threads ile yaptık, bu yüzden en büyük sosyal medya platformlarınızdaki takipçilerinizin başka bir platformda olduğunuzu bilmelerini sağlayın ve onlardan sizi takip etmelerini isteyin” dedi. “Onları sizi takip etmeye teşvik etmek için yeni sosyal platformdaki içeriği eski mevcut platformunuzla paylaşın.”

Snyder ayrıca içeriğinize bir harekete geçirici mesaj ekleyerek kitlenizi yeni platformunuza yönlendireceğinizi söylüyor.

“Hedef kitlenizi yalnızca tek bir yere, inşa etmek istediğiniz yere gönderin. Örneğin: ‘[boş] ile ilgili ipuçları için beni Instagram’da veya Konular’da takip edin.’”

Değerli içerik yayınlayın.

Elbette kitlenizin sizi yeni bir platformda takip etmesi için en önemli teşvik, takipçilerinize değer sağlayan yüksek kaliteli içeriklerdir.

Dumas, “Her zaman kendinize şu soruyu sorun: ‘Paylaştığım içerik çekirdek kitleme gerçek çözümler sunuyor mu?'” diye açıkladı. “Hedef kitleniz, bant genişliği gerektiren ve hiçbir değer sağlamayan tüyoları değil, sorunlarına gerçek çözümler istiyor.”

Henüz yapmadıysanız hedef kitlenizi tanıyın ve sizden görmek istedikleri içeriği ve en fazla değeri sunan türü düşünün.

Ayrıca yaratıcılığınızı sergilemek için canlı yayın, kısa videolar, hikayeler veya ses odaları gibi yeni içerik stillerini ve formatlarını denemeyi deneyin. İçeriğinizin markanızla tutarlı olduğundan emin olun.

Bunu yapmak, platformda bu tür içerikleri görmeyi tercih eden yeni takipçileri çekerken takipçilerinizle benzersiz bir şekilde bağlantı kurmanıza olanak tanır.

Diğer yaratıcılarla işbirliği yapın.

Platform değiştirdikten sonra kitlenizi büyütmenin harika bir yolu, alanda daha deneyimli içerik oluşturucularla işbirliği yapmaktır. Bu içerik oluşturucular sizi hedef kitleleriyle tanıştırabilir ve yeni platformda nişinizi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

TikTok’a dönüyorsanız ve hedef kitlenizi genişletmek istiyorsanız, nişinizdeki bir TikTok içerik oluşturucusuyla işbirliği yapın. Canlı yayın yapın, birbirinizin videolarını birleştirin, bir mücadeleye katılın veya bir hediye verin.

İçeriği yeniden kullanın.

Dumas’ın da belirttiği gibi kitlenizi büyütmek için takipçilerinize değerli içerikler sunmalısınız. Ancak bu, her yeni platform için yepyeni içerik oluşturmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Zamandan ve paradan tasarruf etmek için mevcut içeriğinizi farklı bağlamlara uyacak şekilde yeniden tasarlayın.

Ayrıca, ikinci bir hayat vermek ve yeni insanlara ulaşma fırsatı vermek için önceki platformdaki içeriği yeni platformda yeniden yayınlayabilirsiniz.

Örneğin, YouTube Shorts olarak yeniden kullanabileceğiniz birkaç Instagram Makaranız olabilir. Ayrıca bir podcast’teki içeriği bir blog gönderisine veya bir videoyu Instagram’daki bir atlıkarınca gönderisine dönüştürebilirsiniz.

Yeni bir platforma geçtikten sonra takipçi toplamak korkutucu olabilir ancak doğru strateji ile bu kesinlikle mümkündür. Platform değiştirmek istiyorsanız artık hedef kitlenizi oluşturmaya başlamak için uzman ipuçlarına sahipsiniz.

https://blog.hubspot.com/marketing/switch-creator-platforms?

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin