İçerik pazarlamasına zarar veren 5 hata


Yazan: Rolando Herrera

Çeviren: Neşem Helvacıoğlu

İnsanlar çevrimiçi içeriklerden para kazanmaya başlamadan birkaç yıl önce Bill Gates, içeriğin bilgi teknolojisi çağında kral olacağını ilan etmişti. Artık içeriğin doymuşluğu ile karşı karşıyayız ancak bu pazarlama stratejisi kampanyalarınızla hala alakalı durumda. Bununla birlikte, fazla doygunluk yoğun rekabet yarattı ve bu nedenle kalabalığın içinde öne çıkmak için ekstra mesafe gitmeniz gerekiyor.

Başarılı olmak için kaçınmanız gereken yaygın içerik pazarlama hatalarından bazıları:

1. İçerikleriniz çok kısa

Araştırmalar, arama motorlarının uzun biçimli, iyi yazılmış içeriği tercih ettiğini ortaya koyuyor. Çünkü kullanıcılar bu parçalardan daha fazla bilgi alıyor. Kısa 200-400 kelimelik parçalar artık etkili sayılmamaya başladı. Bununla birlikte, bazı kısa formlu içerik parçaları hâlâ izleyici çekiyor ve yüksek sıralamalarda yer alıyor. Bunun nedeni, kullanıcının sorusunu tatmin edici bir şekilde cevaplamaları. Kısacası, kullanıcının sorusunu cevaplamak için gereken kadar çok kelime kullanmanız gerekiyor. En popüler çevrimiçi içerik 1200 ila 2400 kelime arasında bir yere sahip.

2. Gramer ve yazım hatalarınız var

Yazarlar sık ​​sık hata yapar ve içeriği defalarca okuduktan sonra bile bazen bunu fark etmezler. Kendi içeriğinizi oluşturduğunuzda, düzenlemek üzere birinden yardım almanız ve herhangi bir dilbilgisi veya yazım hatasını düzeltmeniz gerekir çünkü okuyucu hataları derhal fark eder. Bu, onların okuma deneyimini bozar. Bir editör veya ikinci bir çift göz, içeriğinizin hatasız olduğunu garanti edecektir.

3. Dikkati çabuk dağılanlara hitap etmiyorsunuz

Günümüzdeki modern okuyucuların dikkat süreleri oldukça kısa ve tüm içeriği okumak için sabırları maalesef yok. Bu yüzden fazla zaman harcamaktan kaçıp, içeriğin özünü anlamaya çalışıyorlar. Bu yüzden içerik formunuz buna uygun ve doğru yapıya sahip olmalı. Bunu makul kısa paragraflar, başlıklar ve alt başlıklar kullanarak, maddelere ayırarak sağlayabilirsiniz. Bu faktörlerin hepsi içeriğin okunmasını kolaylaştırır. Bu şekilde hedef kitleniz, asıl bahsettiğiniz noktayı anlamak için çok çaba sarf etmeyecek.

4. İçeriğiniz hedef kitlenize yarar sağlamıyor

Oluşturmak istediğiniz içerik ile hedef kitlenizin okumak istediği içerik arasında bir uyum bulmanız gerekiyor. Hedef kitlenizi inceleyin, ortak şikayetlerini ve sorgularını düşünün, sosyal medya hesaplarına bakın. Bir içerik konusu seçmeden önce araştırma yapın. Bilgilerin güncel, alakalı ve doğru olduğundan emin olmak için elinizden gelen her şeyi yapın.

5. İçeriğiniz Otoriter Değil

İçeriğiniz kendine güvenli ve otoriter görünmüyor olabilir. Eğer belirsiz veya kaynağı eksik görünüyorsa hedef kitlenizin güvenini kazanamazsınız. Sesiniz ve karakteriniz kelimelerin içinden parlamalı ve yazı dilini günlük hayattaki gibi kullanmalısınız. Eğer içerikteki ses tonunuz çok katı veya resmiyse hedef kitlenin ilgisini çabucak kaybedersiniz. Bu hatalar içerik pazarlama stratejinizi ve itibarınızı zedeleyebilir. Ayrıca eğer dikkatli olmazsanız ve içeriğinizi doğru şekilde planlamazsanız başarınız düşebilir.

 

Kaynak: http://www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin