İçerik pazarlama çabalarınız belgelenmiş bir strateji olmadan neden yararsızdır?


Yazan: Tara McMeekin

Çeviren: Berfu Ervakit

İçerik pazarlaması tartışmasız son on yılın pazarlamasındaki en büyük değişikliktir.

Bir içerik pazarlama stratejisi geliştirerek bu değişime ayak uydurduysanız, tebrikler! Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi ilgilendiren bloglar, makaleler, sosyal ve video içeriği yoluyla şirketinizi pazarlıyorsanız doğru rotadasınız.

Bir içerik pazarlama stratejisinin, özellikle küçük işletmeler için en önemli faydalarından biri, büyük bir bütçeye veya hatta yürütmek için bile büyük bir ekibe ihtiyaç duymamanızdır. Bunu yürütmek için ihtiyacınız olan şey, belgelenmiş bir stratejidir.

Peki, işletmenizin içerik pazarlama stratejisini ne kadar iyi belgeliyorsunuz? Bu soruya yanıtınız, “İçerik yayınlıyoruz, ancak stratejimizi belgelemiyoruz” şeklindeyse okumaya devam edin, çünkü belgelenmiş bir stratejinin neden basit bir sözlü ifadeden daha güçlü olduğunu ve neden tüm içerik çalışmalarınız iyi düşünülmüş ve belgelenmiş bir strateji olmadan boşa gideceğini anlamak önemlidir.

Neden içerik pazarlama stratejinizi belgelemelisiniz?

İçerik pazarlaması hala nispeten yeni olduğu için belgelemek için bir uygulama geliştirme çok küçük işletmelerde görülmez. Eğer geleneksel pazarlama işinizde daha yerleşikse ve bir zamanlar olduğu gibi çalışmıyor olsa bile, stratejik bir yaklaşım için içten kampanya yapmak daha zor olabilir.

Aslında, belgelenmiş bir stratejiye sahip olmak, konu içerik pazarlama çabalarınız olunca başarı ve başarısızlık arasındaki farktır.

Belgelenmiş bir strateji ile, içerik pazarlama çabalarınızın elde edilmesini istediğiniz şeyin etrafında net bir şekilde tanımlanmış amaçlarla işinizi hedeflerine doğru tutmanıza yardımcı olursunuz.

Bu olmadan, içerik pazarlama çabalarınız aslında yararsızdır. Bu biraz sert gibi görünebilir, ama doğru.

İçerik Pazarlama Enstitüsü (Content Marketing Institute)’nün son yıllardaki İçerik Pazarlama Kriterleri, Bütçeler ve Eğilimler (Content Marketing Benchmarks, Budgets and Trends) raporu, bir içerik stratejisini belgelendirmenin, etkili içerik pazarlamacılarının en büyük özelliklerinden biri olduğunu tespit etmiştir.

Aslında, 2017 raporunda en başarılı içerik pazarlamacılarından % 61’inin belgelenmiş bir stratejiye sahip olduğu bulundu.

İçerik Pazarlama Enstitüsü, “Verimlilik seviyeleri, dokümantasyona sahip katılımcılar arasında daha fazla, başarıyla ilgili netlik, iyi iletişim ve deneyim” olduğunu açıkladı.

Bir yıl önceki aynı çalışmada, belgelenmiş bir stratejiye sahip şirketlerin yüzde 39’unun, yalnızca sözlü ya da herhangi bir stratejisi olmayan emsalleri ile karşılaştırıldığında, içerik pazarlamacılığının neredeyse tüm yönlerinden daha etkili olduğunu buldular.

Bu istatistiklere rağmen B2B ve B2C şirketlerinin yüzde 40’tan azında şu anda yazılı bir içerik pazarlama planı mevcut.

Belgelenmiş bir stratejiye sahip olan içerik pazarlamacılar neden küçük stratejilerin arkasında duran veya içerik performansını ölçenden daha başarılıdır? İşte nedenlerden bazıları:

Belgeleme = tekrarlanabilirlik – İçerik stratejinizi belgelemek, siz ve işinizdeki diğer kişiler tarafından daha kolay tekrarlanabilir olmasını sağlar ve beklentileri belirlemenize ve neyin işe yarayıp neyin yaramayacağına bakmanıza izin verir.

En etkili satış noktalarına odaklanmanıza yardımcı olur – Sürekli her platformda olamazsınız, ne de olmak zorundasınız. Stratejinizi geliştirmek ve belgelemek, hangi sosyal ve diğer platformların hedef kitlenize, potansiyel müşterilerinize ve mevcut müşterilerinize en iyi şekilde ulaştığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Odaklanarak, müşterilerinizin olmadığı tüm yerlerde zaman, enerji ve para harcamanızın önüne geçebilirsiniz.

Kitlenize odaklanmanızı sağlar – Çoğu zaman iyi olduğunu düşündüğümüz bir içerik oluşturuyoruz, ancak gerçekte yalnızca kendi amaçlarımıza hizmet ediyor ve müşterilerimize hitap etmiyor. İçerik pazarlamacılığındaki nihai hedefinizin kitlenizi oluşturmak olduğunu unutmayın. Yayınladığınız her bir içerik parçası için hedefleri ve metrikleri özetleyen belgelenmiş bir strateji olmadan, bunu kolayca gözden kaçırırsınız.

Saklamanıza odaklanmanızı sağlar – Kitlenizi oluşturmanın yanı sıra, satın aldığınız kişilerin yolculuklarında nerede olurlarsa olsunlar onlara uygun içerikle geri gelmelerini istersiniz. Belgelenmiş bir strateji size kitlenizin daha deneyimli üyelerine geri dönmenizi hatırlatacaktır; kitlenizden yenileri elde etmeye çalışırken odak kaybetmek kolay olabilir.

Sonuçta, bir strateji ve belgelendirmek için bir süreç olmadan içeriğinizden hiçbir zaman değer göremezsiniz. Aynı derecede önemli olan onu ölçmek için bir süreçtir. Dünyaya koyduğunuz her içerik parçası için hedefleriniz ve ölçümleriniz olmalıdır.

Kitleniz en büyük değerinizdir. Bulundukları yerde potansiyel müşterilerinizi karşılamalısınız ve bunu nasıl yaptığınız konusunda stratejik olmalısınız. Ayrıca hedeflerinizi akıllıca tutmayı unutmayın. Bu, basit, ölçülebilir, elde edilebilir, tekrarlanabilir ve zamanında olması gerektiği anlamına gelir.

Stratejinizi yazılı olarak belgelemek, işinizde başkalarıyla düzenli olarak görüşmek ve gerektiğinde değişiklikleri yapmak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Kaynak: http://www.business2community.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin