İçerik pazarlama: gerçekten kazandıran bir fark


Yazan: Brian Clark

Çeviren: Simay İnal

1920’lerde, Schlitz birası pazarda beşincilikten birinciliğe yükseldi. Bunun nedeni ise Claude Hopkins adlı bir metin yazarının reklamda su artıma sürecini vurgulamasaydı.

Tüm bira şirketlerinin aynı işlemi kullandığını unutun çünkü bu hikayeyi daha önce kimse anlatmadı.

Reklamverenler bu noktadan sonra daha başarılı hale geldi ve bu da Rosser Reeves adlı bir adam tarafından benzersiz satış teklifinin geliştirilmesine yol açtı. Böylece bu rekabetin sunmayacağı veya sunamayacağı bir ürün veya hizmetin en önemli özelliği haline geldi.

Emtiadan pazar liderine

Daha da artan rekabet nedeniyle bu tür benzersiz özellikler azaldıkça, daha fazla ürün ve hizmet ayırt edilemez hale geldi.

Kazanan fark, kitle iletişim araçlarının potansiyel müşterilerin zihnindeki konumu sayesinde tamamen psikolojik hale geldi.

Üretilen bir ürünün mükemmele en yakın bir örneği olan fiberglas yalıtımını ele alalım.  Owens Corning (yalıtım şirketi), mesajlarında yalıtımlarının pembe olduğu gerçeğine odaklaması sayesinde bir pazar lideri oldu.

Herhangi bir ürün çoğaltılabilir , kopyalanabilir veya tam tersine mühendislik çerçevesinde yapılabilir.

Kısacası, insanlar rakip teklifler arasında her zamankinden daha az fark görüyor.

Arama motorları ve sosyal medya, iddialarınız ve konumunuz ne olursa olsun herkesin kontrolü ele almasına ve kendi seçimlerini yapmasına olanak tanır.

Tüketiciler söz konusu olduğunda, potansiyel müşteriniz reklamınızın farkında olabilir veya tamamen görmezden gelebilir – ancak yine de kendi şartlarına göre seçim yaparlar.

Kazanan farkınızı gösterme şansınız

Potansiyel müşterinin iş blogları yoluyla kendi belirlediği satın alma yolculuğu sırasında görünmüyorsanız eğer , oyunda değilsiniz demektir.

Ancak içerik aracılığıyla ortaya çıkıyorsanız, gerçekten farklı bir hikaye anlatma şansınız var.

Tıpkı su arıtma hikayesinin 1920’lerde insanların Schlitz hakkında farklı hissetmesine neden olması gibi, etkili (influencer) içerik pazarlaması da insanların sizin ve teklifiniz hakkında farklı hissetmelerini sağlar.

Ciddi bir fark görmeseler bile, gerçekten daha iyi olduğunuzu kanıtlama şansına sahip olacaksınız.

Ve bu pembeden daha güçlü.

Kaynak: copyblogger.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin