İçerik pazarlama hakkında bilmeniz gereken 6 şey


Yazan: John Rampton

Çeviren: Sinan Çağlayan

İçerik pazarlama her kapsamlı online reklam girişiminin en önemli kısımlarından biridir ve birçok önemli özelliği vardır. İçerik pazarlamayı detaylı ve kapsamlı bir şekilde anlamak, daha çok online ilgi çekmenizi ve daha güçlü bir marka yaratmanıza yardımcı olur.

Geçtiğimiz yıllar online pazarlama çalışmalarımda içeriğe doğru odaklandım. Forbes, Entrepreneur, TechCrunch, Mashable ve sayısız başka yayınlar için yazılar yazdım. Bu yıllarda zorlandığım birçok şey oldu. İçerik pazarlama hakkında bilmeniz gereken, işinizi değiştirebilecek önemli birkaç şey ise şöyle.

1. Birçok harika içerik pazarlama aracı mevcut

Kullanıcılar için çok sayıda farklı içerik pazarlama ve performans analiz araçları mevcut. Smart Hustle Magazine’in yayıncısı Ramon Ray’in favorisi ise Buffer. “İçeriği zengin ve basit” diyor. “Ziyaret ettiğim internet sitelerinden Chrome eklentisine tıklayarak içeriğe paylaşılmış ve planlanmış bir şekilde sahip olabiliyorum.”

Performans analiz programınızı seçerken, ücretsiz olarak Google Analytics’ten daha iyisini bulmanız zor. Bununla birlikte, BuzzSumo ve Ahrefs gibi harika ücretli içerik araştırma ve internet sitesi analiz araçları da mevcut.

2. Girişimcilerin yapmaya meyilli olduğu birçok genel yanılgı var

İçerik pazarlama hem bir sanattır hem de bir bilimdir. Yaratıcılık gerektirir, ama aynı zamanda başarı şansınızı muazzam bir şekilde yükseltecek uygulanabilir birçok kanıtlanmış stratejiler ve araçlar da mevcuttur. Girişimcilerin içerik pazarlamada yaptığı en genel yanılgılardan biri ne bilmediklerini bilmemeleridir. İçerik pazarlama gibi hızla değişen bir alanda başarılı olmak için nelerin işe yarayıp nelerin işe yaramadığı konusunda sürekli gündemi takip etmeniz gerekir.

Neil Patel’in QuickSprout.com örneği gibi içerik pazarlama emektarlarının çok sayıda blog sitesi mevcut. Bu blog siteleri sayesinde en son gelişmeleri öğrenebilir ve bazı yöntemlerinizin neresinde hata yaptığınızı görebilirsiniz. İçeriğinizi ve huninizi en uygun hale getirmek için sürekli hakkında okuma yapmanız ve hızla değişen gelişmeleri uygulamaya koymanız gerekir.

3. En yetenekliyi çekmek için içerik pazarlamayı geliştirin

Günümüzde çalışanların zihniyeti “çalışmak için yaşamak”tan “yaşamak için çalışmak” yönünde değişti. Şirketinize en yeteneklileri çekmek ve onları elinizde tutmak istiyorsanız içeriğinizi geliştirmeniz gerekir.

4. Neyin işe yaradığını ölçümlemeniz gerek

Eğer içerik pazarlama planınızın işe yaramasını istiyorsanız, sürekli olarak neyin işe yarayıp  neyin işe yaramağını ölçümlemeniz gerekir. Sadece içerik yaratıp, internete koyup işinizin bittiğini düşünemezsiniz. İçeriğinizin nasıl bir performans gösterdiğini takip etmeniz ve ona göre planınızı ayarlamanız gerekir. Bazı şeyler işe yararken bazı şeyler işe yaramaz. Ölçümleme neyin işe yarayıp yaramadığını anlamak için ilk adımdır.

featured-14035. İyi bir satış hunisi oluşturmanız gerek

İyi bir satış hunisi içerik pazarlamada başarının anahtarıdır. Peki iyi bir satış hunisi oluşturmak için nelere dikkat etmeliyiz? Ray’e göre, iyi bir satış hunisi şu şekilde oluşturulmalı:

  • Net bir şekilde belirlenmiş bir hedef kitleniz olmalı ve kime satacağınızı bilmelisiniz
  • Kullanıcıya farklı seçenekler sunmalısınız
  • Para isteyerek değil, eğiterek ve özen göstererek başlamalısınız
  • Müşteriye muhteşem bir deneyim sağlamaya odaklanmalısınız
  • Her zaman tüketicinin hangi aşamada olduğunu bilmelisiniz. Müşterinin “sadece bakan” mı yoksa “satın almaya hazır” mı olduğunu bilmelisiniz

Eğer bu beş özellik satış huninizde varsa, doğru müşterileri getirecek işe yarayan bir satış sisteminizin olduğuna emin olabilirsiniz.

6. Ziyaretçileri dahil etmek anahtardır

Ziyaretçilerinizin internet siteniz ile e-posta adreslerini paylaşması her başarılı  içerik pazarlama kampanyasının anahtarıdır. Eğer e-posta adreslerini toplayamıyorsanız satışlarınızın büyük bir kısmını kaybedeceksiniz demektir. İnternet sitesi ziyaretçi trafiğinin abone sayısına dönüşmesi yönünde ideal olarak %5 gibi bir dönüşüm oranına sahip olmalısınız. Ziyaretçilerinizi posta listenize katılmaları için e-kitap, tanıtım yazısı veya bir haber bülteni gibi maliyeti olmayan şeyler ile teşvik etmelisiniz. Ücretsiz videoların da etkili olduğu biliniyor. Sunduklarınızın internet siteninizde görünebilir olduğuna emin olunuz.

Kaynak: www.forbes.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin