İçerik pazarlama ile kitlenizi romantikleştirmenin 14 yolu
Yazan: Heidi Cohen

Çeviren: Sude Naz Yazıcı

Başarının anahtarı, içerik pazarlamasıyla müşterilerinizin romantizmini arttırmaktır.

Biraz sevgi katmadan, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi deneyimleme şansı bulamadan müşteri adaylarını kapatma riskini alırsınız.

Bunu sadece Sevgililer Günü için yap demiyorum çünkü romantizmin, ilişkinizi ve ilginizi kutlamak için özel bir tatile ihtiyacı yoktur.

Bunun yerine, ilgilendiğinizi göstermek için kaliteli tutarlı içerik kullanarak hedef kitlenizle ilişkilerinizi geliştirin.

Urban Dictionary, romantizmi en iyi şekilde tanımlar:
“Gerçek romantizm, yapmak zorunda olmadığın halde sevdiğin biri için özel veya beklenmedik bir şey yapmaktır.”

Pazarlamacılar olarak, yalnızca bizden satın almalarına ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda değil, tutarlı bir programla onlara dikkat ederek kilit kitlelerimizle aşk yaşayalım.

Karşınızda içerik pazarlama ile kitlenizi romantikleştirmenin 14 yolu ;

1. Kendinizi müşterilerinizin yerine koyun.

Beklentilerinizin sizden ne istediğinden emin değil misiniz? Ardından mevcut müşterilerinize, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi seçmek için hangi bilgilere ihtiyaç duyduklarını sorun. Bu amaçla bir pazarlama personeli oluşturun.

2. Resmi bir makine gibi değil, insan sesiyle konuşun.

Gerçek bir yaşayan insan gibi ses. Hiçbir şey, beklentilerinizi bir doz kurumsal jargondan daha hızlı kapatamaz. Gerçekçi ol. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını anladıkları kelimelerle ilişkilendirin.

3. Potansiyel müşterilerinizin aktif olarak aradığı bilgileri sağlayın.

Marcus Sheridan’ın dediği gibi, “Onlar sorar, siz yanıtlarsınız.”

Ayrıca, kitlenizin bilgilerinizi ne zaman, nerede ve nasıl tüketmek istediğini bulmasını kolaylaştırın. Onlara ürün bilgilerini verin, sorularını yanıtlayın, ürünlerinizi nasıl kullanacaklarını gösterin, ürünlerinizi tasarlamalarına yardımcı olun ve onlara ürün puanları verin.

Brooke Sellas’ın başucu kitabından bir sayfa alın. Potansiyel alıcıların satın almadan önce aradığı soruları yanıtlamaya hazır olmak için sosyal dinlemeyi sosyal medya müşteri hizmetleriyle birleştirin. Ayrıca, Abc çıkışını kullanın:

  • A= Marka
  • B= endüstri
  • C=Rakipler

4. Kelimeleri atlayın (veya en azından birkaç resim ekleyin!)

Bazen bir şeyi söylemenin en iyi yolunu bulmaya çalışırken kendimize takılıp kalırız. Bunun yerine izleyicilerinize görselleri kullanarak ne demek istediğinizi gösterin. Bunun yararı, resimlerin mesajınızın hızını artırmasıdır. Buffer, resimli tweetlerin retweet sayısını %150 artırdığını tespit etti.

5. Onlara video kaseti gösterin.

Videolarla içeriğinizi kolay tüketilebilir hale getirin. Kitlenize ürününüzü nasıl kullanacaklarını göstermek veya hatta onlarla konuşmak için en sevdiğiniz video platformunu kullanın. İzleyicilerinizin, onlarla konuştuğunuzu görerek topluluğunuzun bir parçası olmasına izin verin. 

6. Hedef kitlenizle doğrudan konuşun, mümkünse mesajınızı kişiselleştirin.

İnsan sesinin gücünü hafife almayın. Sesli mesajınızı iletmek için bir podcast oluşturun. Bir podcast’in büyüsü bire bir iletişimdir.

7. Hikayeler anlatın.

Herkes hikayeleri sever. Daha da iyisi, içeriğinizi daha akılda kalıcı hale getirirler. İşletmeniz, geçmişiniz, çalışanlarınız, ürünleriniz ve müşterilerinizle ilgili hikayeleri toplayın. Başlangıç, orta ve son yapıyı unutmayın. Çok özel hikayeler anlatarak içeriğinizi daha evrensel hale getirirsiniz.

8. Çalışanlarınızı tanıtın.

Perdeyi aralayın ve firmanız için çalışan insanları tanıtın. Satın alma deneyiminin daha kişisel hissedilmesine yardımcı olur.

İnsanların insanlardan satın aldıklarını unutmayın. Çalışanlarınızın kendileri olmasına izin verin. Elbette içeriklerinde parlamaları için ihtiyaç duydukları araçları ve desteği sağlamalısınız. 

9. Potansiyel müşterilerinizin ve müşterilerinizin sorularını yanıtlamaya hazır olun.

Çoğunuz bunun içerik pazarlaması olmadığını düşünüyorsunuz ama öyle. Potansiyel müşterilerinizin aktif olarak aradığı bilgidir. Hedef kitlenize bir soruları olduğunda yanıt vermek, satışı kapatmanın anahtarıdır. Bu soruların ve cevapların kaydını tutun. Ardından, bunları gelecekteki potansiyel müşteriler için çekici, bulması kolay içeriğe dönüştürün.

10. Dear Abbey’den ipucu alın.

Sadece kurumsal pazarlama çabalarını düşünmeyin. Eski moda teşekkür notları yazmak için zaman ayırın. Herkese uyan tek beden olmaması için belirli ayrıntılar ekleyin.

11. Müşterilerden geri bildirimlerini isteyin.

Evet bu korkutucu olabilir. Ancak bunu doğrudan müşterilerinizden duymak çok daha iyi.

TW—Bazaarvoice, müşterilerin ürünü uygun bulduklarından beri hâlâ vasat incelemelere sahip işletmelerden satın aldıklarını tespit etti. Kullanıcı girişi için en iyi sitelerden biri TripAdvisor’dır.

12. Müşterilerinizi öne çıkarın.

Herkes tanınmayı sever. Onlara bir not verin ve müşterilerinize olan sevginizi gösterin. Müşterilerinizden birini bir fotoğrafıyla çağırmak için Facebook, Instagram veya blogunuzu kullanın.

13. Dinleyicilerinizi güldürün.

Kitlenizi daha iyi hissettirmek için kahkaha gibisi yoktur. Onları eğlendiren içerik oluşturun ve bu, onları itmeye yardımcı olur. Herkes içeriğinizden satın almasa da markanızı oluşturmaya yardımcı olacaktır.

14. Kitlenize özel içerikle davranın.

Bu içerik pazarlama ipucunu geniş çapta uygulayın. Kendinizi kullanım kılavuzları ve tariflerle sınırlamayın. Potansiyel müşterilerinizi işinize çeken olaylar açısından düşünün. Örneğin, The Lion’s Brand Studio bir örgü sahnesi içeren aylık bir “Çubuklarla Hareketler” filmi gösteriyor. Bilin bakalım izleyicilerin çoğu filmden önce ne yapıyor? Satın almak.

Kaynak: https://heidicohen.com/romance-your-audience-with-content/#more-26593

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin