İçerik pazarlama koçuyla çalışmak için 5 nedenYazar: Russell Sparkman
Çeviren: Doruk Bestel

Washington DC merkezli büyük bir kar amacı gütmeyen kuruluştan ülke çapındaki bir sigorta şirketine ve bir dizi küçük işletmeye kadar değişen, içerik pazarlama tavsiyesi isteyen ve İçerik Pazarlama Koçluğu olarak en iyi tanımlandığını düşündüğümüz bir dizi soru ve talep var.

En büyük kuruluştan en küçük işletmeye kadar gördüğümüz bazı ortak noktalar şunlardır:

  • Başarısız bir girişimden diğerine “içerik pazarlaması yapmak” veya “sosyal medya yapmak” için langırt atarak zaman (bazı durumlarda yıllar) harcamışlardı.
  • Kendi yazılı içerik stratejileri vardı (harika bir ilk adım!), ancak daha sonra ne yapacaklarını veya nasıl uygulayacaklarını bilmiyorlardı.
  • Kuruluştaki diğer kişilerden veya küçük işletmeler söz konusu olduğunda ortaklardan destek almaya ihtiyaçları vardı.
  • Projeye daha fazla zaman ve para yatırmadan önce, zaten başladıkları işle doğrulama arıyorlardı.

Bu sorulara yanıt olarak, kendimizi her şeyden çok bir koçluk rolüne adım atarken bulduk ve doğal olarak, içerik pazarlaması söz konusu olduğunda koçluğun gerçekte ne anlama geldiğini merak etmeye başladık.

İşte öğrendiklerimiz:

1. Hesap Verebilirlik Taahhütleri Karşılamak Demektir

Bir şeyi halletmek için kendinize verdiğiniz sözü bozmak size zor geliyorsa elinizi kaldırın. Hmmm. Muhtemelen elini kaldırmadın. Şimdi, başka birine verdiğiniz sözü bozmak size zor geliyorsa elinizi kaldırın. Elini kaldırdığına bahse girerim. Evrensel gerçek şu ki, kendimize karşı sorumlu olmayı başkalarına göre çok daha zor buluyoruz. Bu nedenle spordan işe, koçlara düşen bir rol vardır.

Çıkarım: İçerik pazarlaması, içeriğin bir takvim planına göre üretilmesini ve dağıtılmasını gerektirdiğinden, bir İçerik Pazarlama Koçu sizi son teslim tarihlerini karşılama sorumluluğu konusunda ortağınızdır.

2. Bir Rehberlik Danışmanına İhtiyacınız Var

Hayattan spora ve işe kadar her konuda iyi bir koç, pistte birkaç defadan fazla dolaşan kişidir. Kelimenin tam anlamıyla ve doğrulanabilir bir şekilde “orada bulundum, bunu yaptım, tişörtü aldım” diyebilen insanlar onlar. Her şeyi daha önce görmüş biri, lazer keskinliğiyle rehberlik ve çözüm sağlamak için sorunlara hızla odaklanabilir. Çoğu zaman, bu size ne yapmanız gerektiğinden çok ne yapmamanız gerektiğini söylemek anlamına gelir.

Çıkarım: İçerik pazarlamanın pek çok hareketli parçası olması ve insan ve mali kaynaklar üzerindeki sınırlamalar nedeniyle, bir İçerik Pazarlama Koçunun deneyim tabanlı rehberliği, tasarruf edilen zaman ve para olarak ölçülebilir.

3. Fikirleri Keşfetmek İçin Güvenli Bir Yer Sağlayın

Bir koçun önemli işlevleri fikirleri dinlemek, geri bildirimde bulunmak ve yargılamadan muhakemede bulunmaktır. Bu, beyin fırtınası fikirleri için güvenli bir ortam yaratır. Bireyler için bu güven verici olabilir. Takımlar için (koça tüm takım tarafından saygı duyulduğu sürece), koçun girdileri grup için fikirlerin belirleyicisi olabilir.

Çıkarım: Özellikle içerik stratejisi geliştirme aşamasında, bir İçerik Pazarlama Koçunun katkısı, tüm fikirleri herkesin üzerinde anlaşabileceği önceliklere göre ayırmaya yardımcı olabilir.

4. Bir Manevi Destek ve Motivasyon Kaynağı

Bazen, o ekstra mili koşmak veya o fazladan turu yüzmek için birinin size “harika bir iş çıkarıyorsun” demesi yeterlidir.

Çıkarım: İster kafanızdaki o özeleştirerek küçük ses, ister bir meslektaşınızın keskin yorumu olsun, işinizde en ufak bir güvensizlik sizi kolayca yoldan çıkarabilir. Yol boyunca düzeltici ayarlamalar yaparken sizi olumlu pekiştirmeyle besleyen bir İçerik Pazarlama Koçu, yalnızca işi bitirmek için değil, beklentilerin ötesine geçmek için de paha biçilmez bir motivasyon sağlar.

5. Koçların Yapmadıkları

Hiç bir futbol koçunun takımı için tur koştuğunu veya antrenörün atletleri için zıpladığını veya gülle attığını gördünüz mü? Teknik veya beceri göstermenin ötesinde, bu olmaz. Sporcu, dayanıklılık ve beceri geliştirmek için işi kendi başına yapmak zorundadır.

Çıkarım: Bir İçerik Pazarlama Koçu koçluk yapabilir çünkü çukurlarda içerik planlama ve üretme konusunda hatırı sayılır bir deneyime sahiptir. Zorlukları yaşamıştır acıları hissetmiştir ve zamanlarını becerilerine yatırmıştır. Yine de onların sizin için değeri, gündelik işleri yapmak değil, üretilen gerçek içeriğe duygusal olarak yatırım yapmadan ihtiyaç duyduğunuz tarafsız rehberliği sağlamak için mücadeleden uzak durmaktır.

Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız, bunun nedeni muhtemelen içerik pazarlamasında açıklanan sorun ve zorlukların bir gerçeklik unsuru içermesidir. Durum buysa, bir koçla çalışmayı düşünün. İçerik pazarlama çabalarınızı başarı yolunda tutmak için kaçırdığınız tek unsur bu olabilir.

Kaynak: www.thetilt.com

Görsel kaynağı: burst.shopify.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin