İçerik Pazarlama Stratejinizi Yatırıma Değer Hale GetirmeYazar: Timothy Carter

Çoğu pazarlamacı, içerik pazarlamanın bir markayı çevrimiçi ortamda tanıtmanın en iyi yollarından biri olduğu konusunda yerleşik görüşe katılıyor. Başlamak nispeten kolaydır, erişilebilir hale getirir, diğer kanallar için (e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve hatta ücretli reklamlar gibi) tamamlayıcı bir strateji görevi görür ve size büyük bir yatırım getirisi (ROI) sağlama potansiyeline sahiptir. ).

Bununla birlikte, içerik pazarlaması da pahalı olabilir. Sıfırdan kaliteli bir blog oluşturmak ve düzenli olarak yeni yayıncılara ulaşmak maliyetli ve zaman alıcıdır. Ve sonuçların garantisi yoktur; Sitenize çok az trafik çekerken veya hiç trafik çekmeden, sürekli olarak içerik yazarken çarklarınızı döndürmeniz mümkündür.

İçerik Pazarlama Stratejinizi Yatırıma Değer Hale Getirin

Bu kısıtlamalar ve olasılıklar göz önüne alındığında, içerik pazarlama stratejinizin yatırımınıza değer olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

İçerik Pazarlama Stratejisinin Büyük Resmi

Büyük resme bakarak başlayalım. İçerik pazarlama yaklaşımınızın harcadığınız zamana ve çabaya değmesini istiyorsanız aşağıdakilere odaklanmanız gerekir:

 • Hazırlık ve odaklanma. Hiçbir plan yapmadan içerik pazarlamaya atlayıp iyi sonuçlar görmeyi bekleyemezsiniz. Yatırımınızın buna değmesini istiyorsanız, uygun şekilde hazırlanmak ve belirli hedeflere odaklanmak için zaman ayırmanız gerekir.
 • Kalite. İçerik pazarlama alanında sizinle rekabet eden milyonlarca insan var. Öne çıkmak veya belirli bir kitleye hitap etmek istiyorsanız yüksek kaliteli çalışmalara yatırım yaptığınızdan emin olmanız gerekir.
 • Maliyet verimliliği. Ayrıca çok fazla harcama yapmaktan da kaçınmanız gerekecek. Üst düzey bir içerik pazarlama ajansına ayda on binlerce dolar harcayabilirsiniz, ancak bu gerçekten paraya değer mi? Her yatırım buna değmez.
 • Devam eden iyileştirme. Stratejinizi kapıların dışında mükemmelleştirmek neredeyse imkansızdır. Bunun yerine, stratejinizi size ihtiyaç duyduğunuz şekilde hizmet edene kadar aşamalı olarak ayarlamanız gerekecektir.

Başlarken

İçerik pazarlamaya bir kuruş harcamadan önce atmanız gereken bazı önemli ön planlama adımları vardır:

 • Hedeflerini belirle. İçerik pazarlaması iş geliştirmeye giden sihirli bir geçit değildir. Başarılı olmasını istiyorsanız stratejinizin özel olarak yönlendirilmesi gerekir. Tam olarak neyi başarmaya çalışıyorsunuz ve bunu nasıl yapacaksınız? Kullanıcılarınızın gözünde güvenilir bir otorite olmayı mı umuyorsunuz? Mümkün olduğu kadar çok trafik oluşturmakla ilgileniyor musunuz? Yerinde dönüşümlere odaklanmak ister misiniz?
 • Hedef kitlenizi anlayın. İçeriğinizin işe yaramasını istiyorsanız hedef  kitlenizin ilgisini çekmesi gerekir ; genel bir saçmalık olamaz. Bu, ilk işinizin hedeflemek istediğiniz kitleyi belirlemek ve onları daha iyi anlamaya çalışmak olacağı anlamına gelir. Okudukları içerikte ne görmek istiyorlar? Bu kitle segmentinin diğerlerinden farkı nedir?
 • Ölçeklendirme planınız olsun. Herkes blog açabilir. Büyük ölçekli bir içerik kampanyasını yönetmek çok büyük miktarda odaklanma ve kaynak gerektirir. A noktasından B noktasına nasıl gideceksiniz?

Kaliteyi Artırma

İçerik pazarlama oyununa yeni başlayan pek çok kişi, başarıya giden yolun mümkün olduğu kadar çok içerik üretmek olduğunu düşünüyor. Tamamen hatalı değiller; daha fazla içerik genellikle iyi bir şeydir. Ancak öne çıkmak ve başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız işin kaliteli olması gerekiyor . 1000 makale yazmış olmanızın bir önemi yok, eğer bu makalelerin hepsi çöpse. Başka bir deyişle, nicelikten ziyade kaliteye öncelik vermelisiniz.

İşte bunu yapmanın yollarından sadece birkaçı:

 • Kendin ol. Başka birinin yaptığını kopyalamayın ve zaten tekrara doymuş bir ortama fazlalık eklemeyin. Öne çıkmak istiyorsanız orijinal bir şey yapmanız gerekir (bu, risk almak anlamına gelse bile).
 • Profesyonellerle çalışın. Başarılı olma şansı istiyorsanız ekibinizde uzman içerik oluşturuculara ihtiyacınız var. Bütçenize ve işinizin durumuna bağlı olarak bu, işi sizin yerinize yapması için bir içerik pazarlama firmasını işe almak, dahili personelinizi daha iyi eğitmek veya yalnızca ekibinize katılacak daha fazla profesyoneli işe almak anlamına gelebilir.
 • Özel hedef kitlenize hitap edin. Varsayımsal olarak herkese uygulanabilecek genel içerik yazmak cazip gelebilir ancak odak noktanızı daraltmak ve hedef kitleye özel ilginizi artırmak çok daha iyidir. Hedef kitle segmentiniz için özel olarak tasarlanmış içerik yazın.
 • Araştırmanı yap. Tüm içeriğinizin mümkün olduğunca iyi araştırılması gerekir. İddialarınızı daha fazla okumak için belirli gerçekler ve bağlantılarla desteklemeli ve bulabileceğiniz argümanın her yönünü sunmalısınız.
 • Yayıncı merdivenini tırmanın. Şu an için içerik pazarlama stratejinizi planlamak yeterli değil; geleceğe hazırlanmalısınız  . Sitenize bağlantı veren site dışı içerik yayınlarken, düşük maliyetli meyvelerle (yerel yayıncılar ve nişinizle son derece alakalı olanlar gibi) başlamak ve yavaş yavaş daha öne çıkan, daha yüksek trafiğe sahip yayıncılara doğru ilerlemek isteyeceksiniz.

Maliyet Verimliliğini Artırma

Buradan itibaren, içerik stratejinizin maliyet verimliliğini şekillendirmek, işinizin kalitesini ve etkinliğini etkilemeden maliyetlerinizi mümkün olduğunca azaltmak isteyeceksiniz.

 • İşe yaramayan taktikleri kesin. Stratejiniz için işe yaramayan ortamlara, kanallara, konulara ve hedef anahtar kelimelere dikkat edin. Kampanyanıza değerli bir şey katmadan size para ve zaman kaybettiriyorsa, onları kesin.
 • Alçakta asılı meyvelere odaklanın. Agresif rakiplerle rekabet etmeden hedef kitlenize hitap etme fırsatlarını arayın. Örneğin, arama motorlarındaki yüksek hacimli, düşük rekabetli anahtar kelimeler, içerik pazarlama stratejinizde mükemmel konu fikirleri sağlar.
 • Eski içeriği yeniden kullanın ve yeniden kullanın. Zamanla içeriğinizin bir kısmı güncelliğini yitirecek, geçerliliğini yitirecek ve hatta daha yeni çalışmalarınızın kapsamı dışında kalacaktır. Bu eski malzemeleri silmek yerine yeniden kullanmayı veya başka bir amaca uygun hale getirmeyi deneyin; çevrimiçi pazarlama stratejinizde geri dönüşümün bir yoludur.
 • İçerik pazarlamasını diğer stratejilerle birleştirin. İçerik pazarlamanın en büyük avantajlarından biri, SEO ve sosyal medya pazarlaması gibi diğer pazarlama stratejileriyle inanılmaz bir sinerjiye sahip olmasıdır; onu tam potansiyeliyle kullandığınızdan emin olun.

Devam Eden İyileştirmeler

Son olarak, esnek kalmanız ve içerik stratejinizde sürekli iyileştirmeler için zemin hazırlamanız gerekir:

 • Farklı ortamlar, stiller ve açılarla denemeler yapın. Denemeleri sürekli olmasa da düzenli olarak çalıştırdığınızdan emin olun  . Farklı mecralarda ve tarzlarda içerik üretmelisiniz. Farklı konu ve açılardan içerikler üretmelisiniz. Farklı yayıncılarda ve farklı kanallar aracılığıyla paylaşım yapıyor olmalısınız. Bir sonraki büyük fırsatınızın nereden gelebileceğini asla bilemezsiniz.
 • Sonuçlarınızı iyice ölçün. Deney yaparken sonuçlarınızı iyice ölçün. Kaç okuyucunun ilgisini çektiğinize, ne kadar trafik ürettiğinize, ne kadar dönüşüm aldığınıza vb. dikkat edin.
 • Dersleri birleştirin ve büyümeye devam edin. Bu sonuçları yakından analiz edin ve yol boyunca öğreneceğiniz derslere uyum sağlamaya hazır olun. Örneğin, video kanalınızın ilgi çekmediğini ancak sesli röportajlarınızın ilgi gördüğünü fark edebilirsiniz; Bütçenizi buradan kolayca yeniden tahsis edebilir ve sesli röportajlarınızı daha da ileriye taşıyabilirsiniz.
 • Yavaş yavaş daha fazla yatırım yapın. Kitleniz ve içerik yetenekleriniz hakkında daha fazla bilgi edindikçe, daha fazla yatırım yapabilecek ve yatırımınızın karşılığını daha da büyük bir şekilde görebilecek bir konumda olacaksınız. Yavaş yavaş ölçek büyütmek size verimli bir şekilde büyümek için mümkün olan en iyi fırsatı sunar.

Çözüm

Sitenize daha fazla insan çekmek için içerik yazma fikri çok basittir. Ancak uygulama çok daha karmaşıktır; özellikle de nihai hedefiniz mümkün olan en büyük yatırım getirisini elde etmekse.

Neyse ki, bu kilit alanlara dikkat ettiğiniz ve büyüdükçe yaklaşımınızı (biraz da olsa) değiştirmeye istekli olduğunuz sürece, eninde sonunda markanız için işe yarayan bir strateji belirleyeceksiniz.

 

Kaynak: readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin