İçerik pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?


Yazan: Sonia Simone

Çeviren: Simay İnal

Yazıya geçmeden önce içerik pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulacağı hakkında blogda yıllarda konuştuk.

Yine de, konuşmalarda bunu gündeme getirdiğimde, hemen hemen takip eden sorunun neredeyse her zaman şu olduğunu fark ettim:

‘ En derinlemesine belgelenmiş bir içerik pazarlama stratejisi nasıl görünür?’

Tam olarak bu soruya cevap verelim.

Bu 10 hayati unsurla bir içerik pazarlama stratejisi geliştirin

İçerik pazarlama stratejisi oluşturmayı incelerken 10 hayati unsur için önerilerim.

Serbest yazar olma yolculuğunuzda ek düşünceleriniz olabilir ve bunları yorumlarda duymak isterim!

Kimliğinizi Belgeleyin

Tüm içerik, satış ve pazarlama, diğerlerinin üzerinde bir faktöre bağlıdır:

Kiminle konuşuyorsunuz?

İnsanlar karmaşıktır ve bunu araştırmak için aylar hatta yıllar harcayabilirsiniz. Derin bir anlayış ile bir tavşan deliğinde altı ay arasındaki orta yolu aramak isteyeceksiniz.

Farklı kuruluşların hikaye anlatımları ve bu derin anlayışı geliştirmek için farklı stratejileri vardır. Röportajlara ve sosyal medya dinlemeye düşkünüm( Facebook grupları özellikle zengin olabilir.)

İnceleme madenciliğinde de iyi sonuçlar aldım. ( Bu tekniği Copyhackers’daki akıllı arkadaşlarımızdan aldım.)

Hedef kitlenizin( hem yararlı hem de pek yardımcı olmayan) inançlarını, arzularını ve korkularını, alışkanlıklarını ve saplantılarını arıyorsunuz. Belki de en önemlisi, sorunları ve fırsatları hakkında konuşmak için kullandıkları belirli dili arıyorsunuz.

Brian Clark ve ben, bu çalışmaya romansal bir yaklaşım benimsemenin, sevdiğiniz bir romandan bir karakter kadar gerçek görünen ve üç boyutlu bir ” avatar” yaratmanın hayranıyız.

Kimliğinizi Hermione Granger’ı veya Jon Snow’u anladığınız kadar iyi anladığınızda doğru başlangıca girmiş olursunuz.

Büyük bir fikri keşfedin

” Büyük Fikir”- müşterilerin dikkatini çeken bir nesil veya daha uzun süre dayanan güçlü, şaşırtıcı bir fikir- biraz tek boynuzlu at avına benziyor.

Mad Men dönemi reklamcılığının krallarından biri olan David Ogilvy, bunların vazgeçilmez olduğuna inanıyordu. Bir tane bulabildiğinizde hala harika bir varlıktır, ancak bir tane bulmam yaygın değildir.

Ancak kalıcı bir David Ogilvy tarzı büyük fikir bulmanın zor olması avdan vazgeçtiğiniz anlamına gelmez.

Bir içerik stratejisi oturumunda, ”yeterince büyük bir fikir”- küçük harf, büyük harf olmadan- düşünmeyi severim. Şirket hakkında taze, muhtemelen mantığa aykırı ve her şeyden önce, hizmet verdiğimiz kişilere faydalı bir fikir arıyorum.

Yararlı her zaman zekiyi yener. Bu nedenle, pazarlama hikayeniz için parlak bir ”Büyük Fikir” ortaya çıkmazsa, ürün veya hizmetin en ilgi çekici faydasının sağlam bir ifadesi işinizi görebilir.

Early to Rise blogundaki Mark Morgan Ford, yararlı olduğunu düşündüğüm Ogilvy’den bilgilendirilmiş bir tanım buldu:

”Büyük bir fikir, anında önemli, heyecan verici ve faydalı olduğu anlaşılan bir fikirdir. Aynı zamanda kaçınılmaz bir sonuca yani ürününüzü satmayı kolaylaştıran bir sonuca götürür.”

İçerik pazarlaması, izleyicinin ilgisini zaman içinde sürdürdüğünden, mutlaka bir sonraki ”Farklı Düşün’ü bulmamız gerekmez. Önemli, heyecan verici ve yararlı yapacak.

Bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacak 3-5 temel destekleyici fikir belirleyin

Birleştirici bir fikir, tutarlı bir içerik pazarlama stratejisi için önemlidir, ancak aynı zamanda en önemli destekleyici köşe taşı fikirlerini de belirlemek istersiniz.

Bunlar, blog yazısı fikirlerinizin en yaygın temaları haline gelecek ve genellikle zaman içinde gelişecektir.

İdeal olarak, sitenizdeki her temel konu, doğal olarak ürünlerinize veya hizmetlerinize geri dönecektir. Konulara yetkili veya yararlı girişler oluşturan açılış sayfaları, mihenk taşı konularını destekleyecektir.

Köşe taşı konularınız, uzmanlığınızı son derece yararlı kanallara odaklayarak müşteriler, alıcılar, medya ve hatta arama motorları arasında otorite kurmanıza yardımcı olur.

Satın alma yollarını bulun

İçerik pazarlaması, katı bir şekilde tanımlanmış müşteri yolculuklarına sahip olma eğilimindedir. Bunun yerine içeriğimiz, satın alma yolunda basamak taşları olarak düşündüğüm şeyi oluşturuyor.

Reklamlarla desteklenmiş bir blog gönderisi, satın alma yolunun yaygın bir örneği olabilir. Bu gönderi, aboneyi bir satış sayfasına getiren besleyici bir e-posta dizisini seçmeye yol açacaktır.

Alıcıların sizi nasıl bulduğunu anlamak, ilişki kurmanın sadece başlangıcıdır. Bu alıcıların onlara nasıl fayda sağlayabileceğinizi görmelerine yardımcı olacak. Yol boyunca atılan adımlar hakkında sağlam bir anlayışa ihtiyacınız var.

Köşe taşı içeriği tasarlayın

İyi bir içerik pazarlama stratejisi, köşe taşı fikirlerinizi stratejik içeriğe dönüştürmek için özel önerilerde bulunur.

Büyük fikrinizi bir manifestoya dönüştürmeli misiniz? En önemli köşe taşınız, iyi bir e-posta besleme dizisi oluşturur mu? Yada belki ikincil bir mihenk taşı konusundaki en yararlı 10 gönderinizi harika bir e-kitap haline getirebilirsiniz.

Ana temaların geçtiği birçok site görüyorum ancak bu temalar belirli, kullanımı kolay içerikte ifade edilmiyor.

Bu sizin sitenizse, harekete geçirici mesaj örneklerini incelemek için biraz kaliteli zaman ayırmayı düşünün. En eski ve kullanışlı içeriğinizi köşe taşları etrafında oluşturduğumuzda, doğal olarak potansiyel müşterilerinizi yapmalarını istediğiniz bir sonraki eyleme yönlendireceksiniz.

Farklı amaçlar için farklı içerik önerin

Copyblogger’da her bir içerik parçasının oynayacağı rolü anlamak için Brian Clark’ın ”Dört A” içerik çerçevesini kullanıyoruz.

Bazı içerikler öne çıkmak ve izleyicilerin dikkatini çekmek için vardır.

Takip edenleri eğitmek için bazı içerikler var, bu yüzden hedeflerinde ilerlemek için harika bir konumdalar.

Ayrıca bazı içerikler, kitlenin bir e-posta dizisine katılmak veya bir satın alma işlemi yapmak gibi belirli bir eylemi gerçekleştirmesini sağlamak için mevcuttur.

Tek bir içeriğin bir kişiyi yabancıdan mutlu müşteriye götürmesi nadirdir.

Aynı zamanda içerik pazarlama stratejisti olan profesyonel yazarlar, içeriğin oynayabileceği farklı rolleri anlar. Hedef kitlenize ve mihenk taşı temalarınıza göre her tür için önerilerde bulunabilir.

Sekansları ve dönüştürücü hunilerini çizin

” Huni” kelimesi, genellikle beceriksizce ele alındığından, sofistike içerik pazarlamacıları arasında modası geçmiş olabilir.

Ancak, dönüşüm fırsatlarına yol açan tanımlanmış içerik dizileri için hala bir yer var.

İyi bir içerik stratejisti, pazarlama etiğine ve kitlenizin zekasına saygı duyan ikna edici diziler için önerilerde bulunacaktır. O zaman saldırgan olmadan ilerlemek için bir dava açacaklar.

İçerik pazarlama stratejinizde yeniden kullanım fırsatlarını ortaya çıkarın

İçerik oluşturmak çok zaman ve emek gerektirir.

Sağlam bir yazı, ses veya video parçanız olduğunda onu diğer yüksek kaliteli parçalara dönüştürmenin sayısız yolu vardır.

İyi bir stratejist, halihazırda oluşturduğunuz güçlü çalışmayı nasıl alıp, genellikle diğer ortamlarda ek değerli parçalar oluşturmak için nasıl kullanacağınız konusunda önerilerde bulunabilir.

Yumuşak geçişler oluşturun

Pek çok yeni başlayan pazarlamacı, sitelerindeki içerik ile satış yapan dönüşüm kopyası arasında yumuşak bir geçiş yapmakta zorlanıyor.

Gözlemlediğim şey, bunlar ne kadar uyumlu olursa o kadar iyi sonuçlar görürsünüz. (ve izleyicilerinizle daha iyi bir ilişki sürdürürsünüz.)

Akıllı bir içerik stratejisti, bu geçişlerin nasıl akıcı hale getirileceğine dair tavsiyeler ekleyebilir. Böylece satış zamanı geldiğinde izleyiciler asla garip bir anla sarsılmaz.

Bu, içerik pazarlamacılarının satış sayfaları ve e-posta dizileri gibi öğeleri başka bir yazara bırakmak yerine tüm ikna yolunun sahibi olmayı öğrenmelerini önermemizin bir nedenidir. ( Ücretsiz metin yazarlığı 101 e-kitabımız size bunu nasıl yapacağınızı gösterir.)

Güçlü içerik, tüm işi tek bir e-postanın veya sayfanın yapmasına izin vermek yerine tutarlı bir ikna ortamı yaratır.

Size özel tavsiyeler verin

Son olarak her konu, iş modeli, işletme sahibi ve hedef kitle kombinasyonu benzersizdir.

Aynı konuda on farklı işletme, on farklı içerik yaklaşımı benimseyebilir ve seçtikleri yazı üslubuna bağlı olarak hepsi başarılı olma potansiyeline sahip olabilir.

Güçlü içerik pazarlama stratejisi, belirli iş bağlamına bakar ve buna dayalı önerilerde bulunur.

Nasıl bir içerik pazarlama stratejisi oluşturacağınızı dinleyelim

Bloglarda okuduğunuz ve podcast’lerde(bizimki dahil!) dinlediğiniz tavsiyeler ancak bir yere kadar gider. Özel durumunuza yakından bakmamış birinin ” bunu yapmalısınız” tavsiyesi vermesine dikkat edin.

Bu nedenle her zaman, size özel olacak şekilde uygulayabileceğiniz çeşitli stratejiler ve taktikler vermeye çalışıyoruz.

O halde, şimdi mutlaka dahil etmeniz gereken unsurları duymak istiyorum. Yorumlarda bize bildirin!

Kaynak: copyblogger.com

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin