İçerik pazarlama ve metin yazarlığı arasındaki fark nedir?

Geleneksel pazarlama bakış açısıyla, “İçerik pazarlaması ile metin yazarlığı arasındaki fark nedir?” sorusunun basit bir yanıtı vardır.

İçerik pazarlaması potansiyel müşterileri çekmek ve o müşterileri tekrar alıcılara dönüştürmek için ücretsiz içerik oluşturup, paylaşmak anlamına gelir. Metin yazarlığı ise okuyucunun belirli bir eylemi gerçekleştirmesini sağlar. Bazen bu bir satın alma işlemi olabilirken aynı zamanda e-posta listenize abone olmak veya daha fazla bilgi için sizi aramak da olabilir.

İçerik pazarlaması bloglar, podcast’ler ve e-posta otomatik yanıtlayıcılarken, metin yazarlığı satış sayfaları, reklamlar ve doğrudan postalardır.

İki farklı varlık değil mi?

Şey, doğru yapıyorsan hayır.

Metin yazarlığına sahip olmayan içerik, iyi bir içeriğin israf edilmesidir

Cidden iyi bir içeriğe sahip bazı bloglar ve sadece birkaç okuyucu var . (Belki sizinki de onlardan biridir.)

İnsanların okumayı seveceği harika makaleler yazıyorsanız, ancak istediğiniz trafiği alamıyorsanız, sorun etkisiz metin yazarlığı olabilir:

  • Başlıklarınız çok sıkıcı olabilir. Başlıklarınız sıkıcı olduğunda, insanlara yazınızın geri kalanını tıklamaları için herhangi bir neden vermezler.
  • Başlıklarınız çok sevimli ve zekice olabilir. Durum buysa, okuyucuya herhangi bir fayda sağlamadan ne kadar akıllı olduğunuzu gösteriyorsunuz. Başlıklarınız çok sıkıcı veya çok zekiceyse, nasıl manyetik başlıklar yazacağınızı öğrenin.
  • İçeriğinizin okuyuculara nasıl fayda sağlayacağını açıkça düşünmelisiniz. Tıpkı bir ürünün alıcıya fayda sağlaması gerektiği gibi, içeriğiniz de okuyucular için doğası gereği ödüllendirici olmalıdır, aksi takdirde web sitenize geri dönmeyeceklerdir.
  • İçeriğiniz herhangi bir yakınlık veya güven oluşturmuyor. Bir velet, baş belası veya tren kazası olarak her zaman sosyal medyanın dikkatini çekebilirsiniz, ancak dikkat abonelere veya müşterilere dönüşmez.
  • Herhangi bir sosyal kanıttan yararlanmalısınız. Henüz çok sayıda okuyucunuz olmadığında okuyuculara blogunuzun takılmak için harika bir yer olduğunu göstermek zordur, ancak sizin için birkaç ipucumuz var.
  • Net, spesifik bir harekete geçirici mesajınız olsun. Harekete geçirici bir mesaj, insanlara bundan sonra ne yapmalarını istediğinizi bilmelerini sağlar.

Unutmayın metin yazarlığı okuyucunuzu belirli bir eylemde bulunmaya ikna etme sanatıdır.

Ve evet, eğer bir podcast’te veya videoda yer alıyorsa, yine de metin yazarlığıdır. Tabi ki eğer bunu iyi yapıyorsanız.

Blog yazısı fikirlerinize dahil edilen metin yazarlığı tekniklerinin dikkatli kullanımı, okuyucuların içeriğinize abone olmalarını, e-posta listenizi seçmelerini ve harika makalelerinizi diğer okuyucularla paylaşmalarını sağlayacaktır.

Bu şekilde geniş ve sadık bir izleyici kitlesi oluşturursunuz.

İçeriksiz bir metin yazarlığı, iyi bir kopya israfıdır

Peki, metin yazarlığı her şey midir?

Metin yazarlığı tekniklerinin etkili kullanımı sizi otomatik olarak dünyanın en popüler bloglarının saflarına taşıyacak mı?

Üzgünüm hayır.

Paketleme ve pazarlamada harika bir iş çıkarırsanız , yaptığınız tek şey, saçmalıklarınızın ne kadar kötü olduğu hakkında etkili bir şekilde bilgi vermektir.  Ancak bu aradığınız sonuç değildir.

Akıllı pazarlamacıların hala şu ilkeleri akıllarında tutmaları gerekir:

  • Cömert ol. Cömertlik, ücretsiz içeriğiniz sizi biraz rahatsız edecek kadar değerli olduğunda , doğru anladığınızı bilirsiniz.
  • Keyifli içerikler üretin. Sadece reklamcılar reklamdan hoşlanır. İçeriğiniz bir reklam gibi görünüyorsa gözden kaçacak veya atılacaktır. “Reklamınızı” harika bir şekilde faydalı, okunabilir içerikle kaplayarak atılamayacak kadar değerli hale getirin .
  • Doğru insanları çekinİçerik pazarlaması, SEO çabalarınıza yardımcı olur, ancak arama motorlarında yazım hatasına düşmeyin. Her zaman önce insanlar için yazın ve ardından yeni okuyucuların sizi bulabilmesi için içeriğinizi arama motoru dostu yapın.

Ve elbette, Copyblogger’ın ilk kuralını her zaman hatırlayın .

Gerçekten iyi içerik, ilişki kurma, “satış” hissi vermeden bir satış mesajı iletme ve potansiyel müşterilerin etrafta kalmasını sağlama konusunda emsalsizdir.

Bu nedenle, en keskin metin yazarlığı beyinlerinin çoğu artık bir ” içerik ağı ” yaklaşımını tercih ediyor.

Kaynak: copyblogger.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin