İçerik pazarlamacıları: istediğiniz maaşı nasıl isteyeceğiniz (ve alacağınız)Yazar: Ann Gynn
Çeviren: Aslı Keçeci

 

Yaptığınız şey için daha fazla ödeme yapılmalı mı?

CMI’nin İçerik Pazarlama Kariyeri ve Maaş Görünümü 2023’e (kayıt gerekli) göre, içerik pazarlamacılarının yarısından fazlası (%54) maaşlarının daha yüksek olması gerektiğine inanıyor.

Ve şimdi sormak için iyi bir zaman – en son CMI B2B araştırması, içerik pazarlamasının iş dünyasındaki öneminin arttığını ortaya koydu.

Tabii ki, işletmeler daha yüksek fiyatlar ve dış ekonomik baskılarla karşı karşıya olduğundan, bunu sormak da zor bir zaman. Korn Ferry’nin kıdemli müşteri ortağı Tom McMullen’in dediği gibi: “Bu, 30 yıllık kariyerimde gördüğüm en çalkantılı tazminat ortamı.”

Öyleyse, zammı hak ettiğinizi düşünmekten maaş çekinizde daha büyük bir rakam görmeye nasıl geçebilirsiniz? Araştırmanızı yapın, davanızı hazırlayın ve etkili bir şekilde sunun.

Harici araştırma yapın

Maaş artışı için davanızı hazırlamaya hazırlanmak için, sektörünüzdeki ve benzer pozisyonlardaki diğer kişilerin ne kazandığını öğrenin. CMI’nin maaş araştırması, bir işveren için çalışan ABD merkezli içerik pazarlamacılarının ortalama maaşının seksen iki bin yedi yüz otuz sekiz dolar olduğunu buldu.

Bu sayı sadece bir başlangıç noktası. Tecrübe ve rolün maaşı nasıl etkilediğini anlamak için daha derine inin.

CMI’nin maaş araştırması, maaşların deneyime göre değiştiğini, yedi yıla kadar deneyime sahip olanlar için elli bir bin yüz doksan ABD Doları ile 15 yıldan fazla deneyime sahip olanlar için doksan altı bin yüz otuz dört ABD Doları arasında değiştiğini buldu.

CMI, içerik pazarlama rollerini uygulamalı, yönetici ve üst düzey olmak üzere üç kategoriye ayırdı. Uygulamalı içerik pazarlamacıları için ortalama maaş elli sekiz bin yedi yüz doksan ABD Doları iken, yönetici düzeyinde ortalama maaş yüz on bir bin sekiz yüz elli bir ABD Doları’dır.

Rolünüze özel maaşlar hakkında daha fazla bilgi için LinkedIn ve Indeed gibi platformlardaki iş ilanlarını inceleyin.

Diğer bir seçenek de, işe alım ajansı Creative Circle’ın maaş aracını kullanmaktır. Bir iş unvanı ve konumu seçtiğinizde araç, adayların ne istediklerini söylediklerine göre hem ortalama ücreti hem de istenen maaşı gösterir. Tüm veriler, Creative Circle’ın müşterilerinden ve iş başvurusunda bulunanlardan gelir.

Dahili olarak hazırlanın

Elinizde harici kıyaslama karşılaştırmaları ile, içinize bakmaya hazırsınız. İki temel şeyi değerlendirin: genel iş ortamı ve içerik pazarlamanın iş üzerindeki etkisi.

İşvereniniz iyi gidiyorsa, zam istemek mantıklıdır. Şirketiniz işten çıkarmalar veya küçülen personel sayılarından geçiyor olsa bile maaş artışları mümkün olabilir. Ancak eleştirel düşünmeniz gerekecek.

Şirket faturaları ödemek için yeterli gelir sağlamıyorsa zam istemeyi unutun. Şirket daha yalın bir operasyon için kesinti yapıyorsa ve rolünüz daha kritik hale geldiyse, maaş artışı istemek için iyi bir zaman olabilir.

Şimdi kendi kendini kontrol etme zamanı.

Dominic Lill, Trafiki E-ticaret’te içerik editörü/pazarlayıcı olarak önceki rolünde maaş artışlarını başarıyla müzakere eden bir SEO yöneticisidir. Kendinize şu soruları sormanızı öneriyor:

Sorumluluklarım arttı mı?
Daha üretken oldum mu?
Çalışmamın hangi alanlarını geliştirebilirim? (Olumsuzlukları önceden tahmin etmek, onlara yanıtlar hazırlamanıza yardımcı olur.)
Bu harici, dahili ve kişisel araştırmayla, sormaya neredeyse hazırsınız. Ancak zam istemeden çok önce düşünmeniz gereken bir fikir var.

Bir destekçi kulübesi oluşturun

Intent’in başkan yardımcısı Steve Rose, davanızı hazırlamanıza yardımcı olacak bir ipucu sunuyor: “Destek tabanınızı agresif bir şekilde geliştirin. Başka birinin sizi savunması, değerinizi göstermek için uzun bir yol kat edebilir.

Ancak, maaş zammı istemeye hazır olana kadar savunucularınızı geliştirmeyi beklemeyin. Steve, “Bu bağları zaman içinde proaktif olarak oluşturun” diyor. “Eğer rahatlarsa, bir veya ikisinden patronunuza ilerlemeniz ve gelişiminiz hakkında bir açıklama göndermesini isteyin.”

Yararlı bir başka yaklaşım da, olumlu geri bildirimleri, ölçümleri ve çalışmanızın sonuçlarını yapıştırdığınız kendi madde işaretli liste tarzı belgenizi tutmaktır. Ardından, maaş zammı için tartışmaya (veya özgeçmişinizi güncellemeye) hazır olduğunuzda, resmi talebinize en önemli ve ilgili maddeleri çekin.

Sohbete hazırlanın

İyi araştırılmış bir istek bile sinir bozucu olabilir. Digital Web Solutions’ın CEO’su Vaibhav Kakkar, “Çoğu insan, patronlarına ücret artışı konusunda yaklaşırken titriyor” diyor.

Konuyu nasıl tanıtacağınızı düşünün, ardından sohbetin provasını yapın.

Vaibhav, başlamanız için şu istemi sunuyor: “Bildiğiniz gibi, (kuruluş) ile (X) yılımı yeni bitirdim. Mevcut pozisyonumda şirketin hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam etmek ve görevlerimi genişletmek için can atıyorum. Buna dayanarak, maaşım hakkında konuşalım.

Gerçekçi olanaklar dahilinde belirli bir talepte bulunun. Aksi takdirde, işveren istediğinizden daha düşük bir zam önerebilir.

Talep ettiğiniz miktarı önceki araştırmanıza dayandırın. Gerçek yüzde artışını düşünün. Aynı sorumlulukları sürdürürseniz, %3’lük bir zam normaldir. Vaibhav, “%5’in üzerindeki her şey dikkate değer” diyor.

Görevleriniz genişlediyse veya koşullar değiştiyse (yani, en az seyahat edilen bir iş, %50 seyahat edilen bir iş haline geldiyse), %10 ila %20 gibi daha yüksek bir oranın mümkün olabileceğini söylüyor.

Aynı rol ve sorumluluklara sahipseniz, ancak araştırmanız ortalama standart sektör oranı ile maaşınız arasında büyük bir fark olduğunu gösteriyorsa, daha kapsamlı bir görüşme için plan yapın. Sektördeki boşluk muhtemelen diğer roller için de mevcuttur. Maaşınızdaki önemli bir değişiklik, muhtemelen işvereninizin diğer düşük maaşlı pozisyonları da ele almasına neden olacaktır.içerik pazarlama

Amirinizin, ilk görüşmeniz sırasında talebinizi onaylaması pek olası değildir. Bütçelerini yeniden gözden geçirmeleri, paylaştıklarınız üzerinde düşünmeleri veya patronlarıyla görüşmeleri gerekebilir.

Zenzero’nun pazarlama başkanı Adam Crossling, konuşmanın sonunda takip beklentilerini belirleyin, diyor. Kullanılacak bir dil öneriyor: “Bir şey duymamışsam iki hafta sonra tekrar kontrol etmemde bir sakınca var mı?”

Eveti hedefleyin, ama hayır için plan yapın

Bir “evet” için çalışın, ancak bir “hayır” veya “şimdi değil” için plan yapın. Bu şekilde, şirketin parası olmadığı söylendiğinde alternatif bir çözüm önermeye hazır olursunuz.

BarBend’in pazarlama müdürü Josh Pelletier şöyle diyor: “Sıralarda yükselmek için, daha fazla eğitim veya özel projelere katılma şansı gibi maaş zammı dışında bir şey isteyebilirsiniz.”

Josh’un açıkladığı gibi, “İpotekler maaşla ödenir, ancak kariyerler şartlar üzerine inşa edilir. Ve bunlar, patronunuz maaşınızı artıramıyorsa, yaşanacak sözlerdir.”

Maaş başarı hikayesi

İçerik pazarlamacısı Allison Gagliardi, önceki iki işvereninden %10 zam istedi. İki kere de maaş zammı aldı.

Allison, durumunu yıllık inceleme sürecinde her ikisi de internet pazarlama ajansı olan iki işverene sunduğunu söylüyor.

İlk işvereninde, üç yıldır içerik editörüydü ve neredeyse herkesin aldığı yıllık %3’lük zamları almıştı. Sonra davasını açtı ve %10 zam aldı. Birkaç yıl sonra başka bir ajansta kıdemli içerik yöneticisi olarak benzer bir taktiği benimsedi. Oradaki ilk yıl performans değerlendirmesinde %10 zam istedi ve aldı.

Başarılı sunumları nasıl yaptı? Tazminat talebini özetleyen bir mektup yazdı ve bugüne kadarki başarılarını madde işareti formatında sıraladı. Mektubu gerçek bir kalemle imzaladı ve iki cepli bir dosyaya koydu. Diğer cepte, müşterilerinden ve iş arkadaşlarından gelen e-postaları/mektupları ona övgüler yağdırdı. Allison, “Bu, tartışamayacaklarının kanıtı,” diyor.

Allison, başarısını temel alarak sunumunuzu hazırlamanız için birkaç ipucu sunuyor:

Bir dolar rakamına karşı yüzde artış isteyin. Bazen bir yüzde talebi “gözleri yormaz”.

Etkilemek için sayıları kullanın. Yüzdeleri, çalışılan saatleri, tasarruf edilen parayı, işe alınan kişileri vb. ekleyin.

Bir teselli ödülü ile hazır olun. “Bu yıl isteğimi karşılayamayacağınızı duydum. Hesabıma beş ücretli izin günü eklemenin karşılaştırılabilir olduğunu düşünüyorum.

Teselli ödülü önerileriniz konusunda yaratıcı olun. Allison bazı önerilerde bulunuyor: belirli bir kritere ulaşıldığında bonus, belirli günlerde ofise evcil hayvan getirme izni, ayakta çalışma masası, uçuş kartı (nereye giderseniz gidin Wi-Fi için), gelişmiş bir unvan, sürekli bir eğitim planı , hatta departmanınızdaki klima ünitesinin kontrolü (evet, gerçekten).

İstediğin maaşı alamıyorsan? Devam etmeyi düşünün. Yakın tarihli bir Pew Araştırma Merkezi araştırması, iş değiştiren kişilerin, aynı işverende kalan kişilere göre (enflasyon hesaba katıldıktan sonra) gerçek ücret artışları alma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Ve unutmayın, bazen daha yüksek bir teklif için pazarlık yapmak zam yapmaktan daha kolaydır.

Kaynak:

https://contentmarketinginstitute.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin