İçerik pazarlamacılarının okuması gereken 9 kitap


Yazan: Demian Farnworth

Çeviren: Dilara Murathanoğlu

Bu yazıyı yazmak için bir süre kendimle mücadele ettim çünkü içerik pazarlaması gibi bir alanda çalıştığınızda manzaranın aydan aya değiştiğini göreceksiniz, bu yüzden kitap tavsiyesi vermek çok zor. Ve inanın sürüyle kitap okuyan birisiyim. Beş yıl önce sosyal medya hakkında yazılmış kitapların bugün bazı platformlar tarafından eskidiğini ve kullanılmadığını görürsünüz.

Bu dokuz kitap sonsuz prensiplere odaklanıyor. Size dün, bugün yardımcı olan ve gelecekte yardımcı olacak temel ilkeleri ele alıyor. Bu dokuz kitabı bu yıl okumalısınız. Ve diğer yıl diğer dokuz kitabı. Ve bu böyle devam etmeli. Eğer rafınızda sadece bu dokuz kitap olursa –eğer hiç başka kitap almazsanız- gelecekte içerik pazarlamasında başarılı olacağınıza eminim.

Aynı zamanda diğer kitapları okuduğunuzu da düşünün, durdurulamaz olursunuz.

 Kitap #1: Content Strategy for the Web

”Strateji” kelimesi bazı insanların keyfini kaçırmakta.

Kendi web sitelerinin, işletmelerinin amaçlarını küçük bir zarfın arkasına yazacak kadar yeterli görürler ve tek ihtiyaçları olanın uzun vadede başarılı içerik yaratmak olduğunu düşünürler.

Gerçek şu ki strateji olmadan içeriğiniz tam potansiyele erişemez. Daha önemlisi, gereksiz güçlüklerden dolayı içeriğiniz zarar görür.

Kristina Halvorson ve Melissa Rach işinizde daha iyi bir içerik elde etmeniz için bir yol haritası hazırladılar. İçeriğin iş değerini anlayarak ne zaman hangi içeriğin kullanılacağına dair akıllıca fikirler ürettiler.

Bu kitabın bendeki kopyasında, ilk dört bölüm notlarla kaplı. Kitabın bir bölümünü okuyun, bırakın, içerik stratejiniz hakkında çalışın, daha sonra kitabı tekrar alın ve bu şekilde devam edin.

Kitabı almak için:Content Strategy for the Web, 2nd Edition

Kitap #2: Herkes Yazabilir

Okumanız gereken diğer kitap Ann Handley’in 2014’te yayımladığı A’dan Z’ye içerik yaratmanın rehber kitabı.

Önemli yazım kurallarını, dil bilgisi esaslarını (kırmanız gereken beş kuralı içerir), yaygın yayınlama endişelerini ve sosyal medyada yazma tekniklerini öğreneceksiniz.

Bu kitap sektördeki en iyi uygulayıcılardan birinin hazırladığı ‘’iyi içerik nasıl yazılır’’ konusunda bir blog gibi. Tek farkı ise bütün bu iyi tavsiyeler rafınızda düzenli bir yayın olarak durmakta.

Kitabı almak için: Herkes Yazabilir

Kitap #3: İşte Bu Fikir Tutar

Yazma şeklimi etkileyen bir kitap var mı diye düşündüğümde bu kitap aklıma geldi. İnsanların akılda kalıcı ve etkili içerikler yazarken ipuçları için Heath kardeşlerin 2007’de yazdığı bu klasiğe bakmaları şaşırtıcı değil.

İngilizcede SUCCES kelimesinin anakronimini oluşturan kelimeler (simple: basit, unexpected: beklenmedik, concrete: somut, credible: güvenilir, emotional: duygusal, stories: hikayeler) Heath kardeşlerin her bir kelime ya da ilke için hazırladığı, unutulmayan anekdot ve vakalardan oluşuyor. Şehir efsanesi olan böbrek çalma hikayesi ise benim favorim.

Kitap ders çıkarılabilecek bir sürü değerli nesne barındırıyor. Ayrıca kitapla ilgili en güzel şey muhtemelen üç saatten daha az zamanda okunabiliyor olması.

Kitabı almak için: İşte Bu Fikir Tutar

Kitap #4: Letting Go of the Words

Ginny Radish 2008 yılında bu kitabı yazarak topluma bir iyilik yapmış oldu. (ikinci baskı 2012’de yayımlandı.)

Redish’in kitabıyla listede okuyacağınız diğer kitaplar arasında çokça benzerlik bulacaksınız ama Letting Go of the Words’ün değeri doğru ve spesifik durumları içeriyor olması. Her şey tek bir kitapta ve web sitesi yazarlarının el kitabı olarak gösteriliyor.

Kitaptaki favori bölümümden bir tanesi ”içeriği organize etmek ve içerikten ayrılmak” adlı bölüm. Bu bölümde Redish okuyucularının ”içerik” ve ”bilgi” hakkında düşünmelerine yardımcı oluyor.

Kitabı almak için: Letting Go of the Words

Kitap #5: Mobile Usability

Araştırmalar, içeriği mobilde tüketen insanların arttığını gösteriyor. Bu yüzden mobil için yazmak artık şart.

Mobilde kullanılabilirlik uzmanları olan Jacob Neilsen ve Raluca Budui’den bu konuda başka bize kim yol gösterecek? Eğer yazarsanız, dördüncü bölüm olan ”mobil için yazmak” kısmına fazladan önem verin. Özellikle ”ikincil bilgiden ikincil ekranlara” olan bölümün de sizi aydınlatacağını düşünüyorum.

Kitabın geri kalan kısmı akıllı telefon tasarlama hakkında dersler veriyor. Bütün web sitesi yazarlarının aşina olması gereken bir kitap.

Kitabı almak için: Mobile Usability

Kitap #6: Clout: The Art and Science of Influential Web Content

Colleen Jones’un 2011’de yayımladığı bu kitapta merak uyandırıcı web içeriği yaratma işi sekiz ilkenin psikoloji bilimi ile harmanlanması ile yeni bir seviyeye yükseldi. Yazar kitaba uzağı göremeyen pazarlama taktiklerinin çekici gücüne karşı mücadele etmek konusu ile başlıyor ve bizi daha zor ama doğru olan yoldan gitmemiz için dürtüyor. Daha sonra bizi çoğumuzun düşünmediği ve içerikten daha önemli bir kavram ile tanıştırıyor: bağlam.

Kitabı almak için: Clout: The Art and Science of Influential Web Content

Kitap #7: The Big Red Fez: How to Make Any Web Site Better

Seth Godin’in 2002 yılında yazdığı bu klasik, unutulmaz benzetmeler için yararlıdır. Seth Godin özetlemeyi şu şekilde yapmakta:

”Web sitenize giren ziyaretçinin, bütün amacının muz toplamak olan bir maymun olduğunu düşünün(kırmızı fes takan). Burada sizin işiniz o muzu bulmayı kolaylaştırmak”.

Okuması on beş dakika sürse de bu kitabı asla unutamayacaksınız. Kitap size yardımcı olacak makaleler içermekte. Okurken de Seth Godin’in bir sayfa, bir hedef felsefesini de anlamış olacaksınız.

Kitabı almak için: The Big Red Fez: How to Make Any Web Site Better

 Kitap #8: Kullanışlı Web Siteleri Yaratma

Bu kitap Steve Krug’ın internet yazarlarına basit bir tavsiyesi niteliğinde.

Bu felsefe Godin’in yönlendirmesine yakın; web ziyaretçileri planlanan görevlerini en kolay şekilde bitirmeli.

İnternet hukuku, internette insanların tıpkı otobanda olduğu gibi öfkelendiğini söylüyor. Ve bu öfkelenen insanlar otobanda tek şey yapıyor: reklam tabelalarına bakmak.

Bu demek oluyor ki insanlar sizin makalenizi okumuyorlar ve eğer şanslı iseniz sadece manşete bakıyorlar. Eğer cömertlerse de alt yazıya şöyle bir göz gezdiriyorlar.

Ama siz de onları etrafınıza çekmek istiyorsunuz. İşte Krug size bu kitapla onları nasıl ve doğru şekilde çekeceğiniz hakkında bir yol haritası sunuyor.

Kitabı almak için: Kullanışlı Web Siteleri Yaratma

Kitap #9: The Design of Everyday Things

En sevdiğim Gary Larson karikatürü ”Midvale School for the Gifted”da yazan bir binanın önünde bir çocuğun ”çek” yazılı kapıyı itmesidir. Bilişselci bilim adamı ve bahsi geçen bu kitabın yazarı Don Norman’a göre bu o kadar da sürpriz değil.

Fiziksel objeler sık sık kafamızı karıştırır. Örneğin sıcak suyu tutarken üstüme dökebilirim çünkü hangisinin çaydanlığın ağzı ya da sapı olduğunu anlamam. Norman’a göre bu tarz gaflar akla uygun ve düşünceli tasarımlarla çözülebilir.

Peki bir web sitesi yazarı olarak bunu neden önemsemelisiniz? Çünkü fiziksel objelerin akla uygun tasarımı web tasarımına iyi bir şekilde aktarılabilir. Örneğin bu konuda White Space kavramını ele alabilirsiniz.

White Space bir amaca hizmet eder. Okunabilirliğe yardım eder. Sayfaya klasik, zengin ve zarif bir görünüm verir. Bir web yazarı olarak kelimelerle içeriğinin anlamını şekillendir ve aynı zamanda bu kelimeleri düzenleyerek sunumunu da şekillendir.

Kelimeler arasında beyaz boşluk. Paragraflar arasında beyaz boşluk. Cümleler arasında beyaz boşluk. Büyük bir metin yazarken metni daha kısa paragraflar, cümleler ve noktalama işaretleri ile parçalarına ayırın. White Space sayesinde tasarımınız daha güzel olacaktır.

Kitabı almak için: The Design of Everyday Things

Kaynak: www.copyblogger.com

 

 

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin