İçerik pazarlamacılarının tasarımcılar gibi düşünmesi gereken 4 neden


Yazan: Josh Ritchie

Çeviren: Berfu Ervakit

Birçok marka pazarlamacısı için tasarım sonradan akla gelen bir düşünce. Bu, çoğu teknoloji markalarının, büyük olasılıkla teknoloji veya işletme geçmişi olan ve bir ürün ya da hizmeti üretip satma ve müşterileri çekme konularına odaklanan kurucular tarafından başlatılmasından kaynaklanıyor.

Güçlü bir marka oluşturmak müşterileri çekmek için çok önemli; ancak birçok kişi, tasarımın, özellikle şirketin ilk günlerinde güçlü bir marka oluşumunda ne kadar değerli olduğuna bakmıyor.

Ek olarak, görsel tasarım söz konusu olduğunda çoğu pazarlamacının eğitimi yok. Markalarının müşterilerin bakış açısından ne gibi göründüğünü ve hissettirdiğini düşünmüyorlar.

Bu, yaygın bir sorun: Müşteriler pazarlamanın en önemli parçası konumunda, ancak genellikle bir şirketin düşündüğü son bileşenlerden biri. Düşünme süreci çok sık oluyor:

  1. Ne yapmak istiyoruz?
  2. Nasıl satmak istiyoruz?
  3. Kime satmak istiyoruz?

Ürününüz ve markanız dikkat çekiyorsa, herhangi bir pazarlama yapmanız gerekmez.

Fakat çoğu marka henüz dikkate değer değil.

Bu markayı nasıl oluşturuyorsunuz? Gelecekteki müşterilerinizin karşılaştığı belirli bir soruna yoğunlaşın (bir ihtiyaç veya bir istekleri olabilir), onları hizmetleriniz veya ürünlerinizin mümkün olan en iyi çözümü temsil ettiğine ikna etmenin bir yolunu bulun.

İkna etmek iletişim kurmak demek, yani müşterilerinizin arzularına cevap olduğunuzu en iyi şekilde ifade edebileceğiniz bir çözüm bulmak için bir şey yapmanız gerekiyor: Bir tasarımcı gibi düşünün.

Tasarımcılar nasıl düşünür?

Tasarımcılar eğitimli ve deneyimli problem çözenlerdir. Bu, onların tüm gün yaptıkları bir şey.

Tasarımcılara kavramsal olarak düşünmeleri öğretilir. Fırsatları görebilir ve noktaları yaratıcı bir şekilde birbirine bağlarlar; bir fikri erkenden edinebilir ve bunu gerçeğe dönüştürmek için bir plan geliştirirler (çoğunlukla da gerçekleştirebiliyorlar).

Tasarımcılar her zaman son kullanıcı deneyimini düşünürler. İşlerin nasıl takip edileceğini biliyorlar.

Tasarımcılar, markalar ve marka bütünlüğü konusunda derinden ilgilenirler. Marka ve marka olmanın ne anlama geldiğini başkalarına göre daha iyi anlıyorlar.

Ve en önemlisi, iyi tasarımcılar “neden”i önemserler.

İçerik oluştururken, fikirleri geliştirirken, en erken aşamalarda masada yer almaları gerekiyor.

Onların değerli bilgileri, içeriğin yönünü şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Tasarımcılar gibi düşünmenin 4 faydası

Bir tasarımcı gibi düşünmeye başlayınca ne olabilir?

1) İçeriğiniz, kitlenizin dikkatini çeker. İyi içerik geliştirmek gerçekten bir sorunu çözmeye yönelik bir durum. Kitlenizi hayran bırakan ve yaptığınıza saygı duymalarını sağlayan, müşteri olma noktasına değer veren bir içerik oluşturma üzerine odaklanın. Kolay değil, fakat dikkatli olunca uygulanabilir.

 

2) İçeriğiniz kitlenizi etkiler. Birçok pazarlamacı bir kampanyayı sadece daha fazla widget satmak ve tanıtmak için bir yol olarak görüyorlar. Tasarımcılar, müşterilerini gerçekten etkileyen, olumlu bir reaksiyon ortaya koyan hikayeler hakkında düşünürler. Satışlarınızı gerçekten iyileştirmek istiyorsanız, alıcılarınızın deneyimini iyileştirmenin yollarını düşünün.

 

3) Oluşturduğunuz şey markanızı yansıtır. İyi bir tasarımcı her zaman bir markanın özünü korumaya, ancak markayı ifade etmek için yeni yollar bulmaya iter. İçerik yayınlama talebi giderek artıyor. Bir tasarımcı gibi düşünmek, ilerledikçe markadan ayrılmanızı önler.

 

4) Kitleniz markanıza daha fazla bağlı hisseder. Tasarımcılar, ortalama içerik pazarlamacısından daha insan merkezli olurlar. Son kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını kendinizinkilerin üstüne koyabiliyorsanız, müşteri sadakati, artan satış ve marka elçileri ile ödüllendirilirsiniz.

 

Takımınızda tasarımcılar varsa ne yapmalısınız?

Şirketinizde tasarımcılar varsa, onları içerik pazarlama çalışmalarınıza dahil edin ve onları dikkatle dinleyin. Ayrıca, bu çabalara katılan tasarımcıların büyük resmi ve her bir projenin hedeflerinize nasıl bağlandığını anlamalarını sağlamalısınız.

Ekibinizde tasarımcı yoksa kendinizi eğitin.

Bir tasarımcı gibi düşünmek hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, organizasyonunuzun her düzeyinde nasıl iyi bir tasarım uygulayabileceğinizi, kitle odaklı içeriği nasıl oluşturacağınızı ve ilk önce tasarımın nasıl yapılacağını öğrenin.

Her şeyden önce şunu unutmayın:

  • Tasarımcılar “neden” ile ilgilenirler.
  • Tasarımcılar problem çözücü olurlar.
  • Tasarımcılar, satın alma deneyimlerini nasıl oluşturacaklarını bilirler.
  • Tasarımcılar kitleyi nasıl ilk sıraya yerleştireceğini bilirler.

 

Kaynak: http://www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin