İçerik Pazarlamada Yapay Zeka Yazma Bozulmasına Nasıl Hazırlanılır?Yazar: Ali Faagba

İçerik pazarlama endüstrisi bir paradigma değişimine tanık oluyor.

“Yapay zeka metin yazarlığı” anahtar kelimesine yönelik arama dünya genelinde yükseliş eğilimi gösteriyor. Google Trendler’de, Aralık 2021 ile şu an (Ağustos 2022) arasında, arama terimi yükseliş eğilimini sürdürdü.

Ayrıca Jasper AI (bir AI metin yazarlığı aracı), en iyi AI metin yazarlığı araçları ve ücretsiz metin yazarlığı oluşturucu gibi daha spesifik anahtar kelimeler de onunla birlikte trend oluyor. Örneğin, bir kağıt yazma web sitesinin yalnızca hizmetlerini açıklayan değil aynı zamanda ikna edici bir kopyaya sahip olması gerekir. ziyaretçilere yazma ihtiyaçları için en iyi seçim olduklarını söylediler. Etkili metin yazarlığı, güven ve güvenilirlik oluşturmanıza, dönüşümleri artırmanıza ve sonuç olarak işletmeniz için daha fazla satış elde etmenize yardımcı olabilir.

Bir anahtar kelime araştırma aracı olan Ubersuggest’e göre, AI yazma kelimesinin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde her ay 4.400 kez arandığı tahmin ediliyor.

“Yapay zeka yazma asistanı”, “içerik oluşturma aracı” vb. gibi anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeleri hesaba kattığınızda, her ay on binlerce kişinin yapay zeka yazma araçlarını araştırdığını göreceksiniz.

Çevrimiçi pazarlama sektöründeyseniz, muhtemelen bununla ilgili birçok konuşma da görmüşsünüzdür. Neil Patel ve Animalz gibi içerik pazarlamanın güçlü isimleri de dahil olmak üzere herkes onlardan bahsediyor.

Ve pek çok kullanıcı bunları benimsiyor. Bu yazının amacı, yapay zeka metin yazarlığı araçlarının popülerliğinin içerik pazarlamacılar için ne anlama geldiğini ve bir adım önde olmak için ne yapmanız gerektiğini tartışmaktır.

Hadi başlayalım.

Yapay zeka metin yazarlığı nedir?

Yapay zeka metin yazarlığı, içerik oluşturmak için yapay zeka metin yazarlığı yazılımını kullanma sürecidir. Bu bir pazarlama kopyası, bir başyazı veya bir hikaye olabilir. Ve sizden biraz bilgi alıp onu eksiksiz içeriğe dönüştürerek çalışırlar.

Bunları sosyal medya reklamları, sosyal medya gönderileri, ürün açıklamaları, blog gönderileri ve daha fazlasını oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Aynı temel amacı (içerik oluşturmak) paylaşsalar da yapay zeka metin yazarlığı araçları aynı değildir. Uzun biçimli içerik oluşturma, hedef kullanıcılar ve yapay zeka yazma şablonları gibi birçok açıdan farklılık gösterirler.

Yapay zeka metin yazarlığı çevrimiçi pazarlamayı nasıl etkiler?

Otomatik metin yazarlığı yazılım programlarının çoğu, bazıları daha çok yönlü olmasına rağmen pazarlamaya yöneliktir. Kesin olan şey, yapay zeka yazımı için 1 numaralı hedef pazarın pazarlama endüstrisi olduğudur.

İşte bu yüzden en çok onlar etkilenecek. Bu bölümde yapay zeka yazımının çevrimiçi pazarlamayı sonsuza kadar değiştirecek dört yolunu değerlendiriyorum.

Düşük Kaliteli İçerik

Sosyal medya platformlarında, yazılım inceleme sitelerinde gördüklerim ve yapay zeka yazma markalarından birinde içerik stratejisti olarak çalışma deneyimim sayesinde, her gün birçok kullanıcının yapay zeka metin yazarlığına kaydolduğunu söyleyebilirim.

Çoğunun içerik yazma konusunda hiçbir deneyimi yok ancak yapay zekanın neler yaptığını görmekten memnunlar. Bu, kısa bir zaman dilimi içinde çok sayıda otomatik olarak oluşturulmuş içerik oluşturmalarına yardımcı oldu.

İlk başta, SEO/içerik pazarlama topluluğu, Google’ın bir şekilde yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği tanımlamanın ve bunun için web sitelerini cezalandırmanın bir yolunu bulacağına dair bir teori ortaya attı. Google’ın kendisi de bunun yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin kullanımına karşı olduğunu ve bunun kelime doldurma ve spam ile aynı şey olduğunu söyledi .

Google’ın, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği insan tarafından oluşturulan içerikten nasıl ayırt etmeyi planladığı, birçoğunun nihayet web’de yayınlanmadan önce insan dokunuşuyla ortaya çıkacağı görülüyor.

Google’ın bir şeyler yapacağı umudu pazarlama sektörünün sakin kalmasına yardımcı olurken, içerik pazarlama sektörünün önde gelen seslerinden biri olan Animalz’dan Ryan Law, “Google buna karşı koymak için çok az şey yapacak. ” Böyle düşünmesinin üç nedenini sıraladı:

  • Hiçbir tespit aracı %100 doğru değildir.
  • Teknoloji bir silahlanma yarışıdır.
  • İnsanların yazdığı içerik ile yapay zekanın ürettiği içerik arasında bulanık bir çizgi var.

Yapay zeka içerik yazımına ve içerik pazarlamaya aşina olan herkesin bileceği gibi bunlar büyük ölçüde doğrudur. Ancak jüri bunun sonunda nasıl sonuçlanacağı konusunda hâlâ kararsız.

SaaS’ta ana dağıtım kanalı olarak SEO’dan geçiş

Bir süredir içerik pazarlama dünyası, özellikle de SaaS dünyası, kullanıcı edinmenin ana kanalı olarak organik arama pazarlamasına takıntılı durumda. Ve çeşitli bulgular, iş hedeflerine ulaşmak için içerik ve SEO kullanmanın yatırım getirisini desteklemektedir .

Ancak, daha fazla benzer marka Google’da sıralamaya girecek daha fazla içerik oluşturmak için rekabet ettikçe, web benzer ve genel içeriklerden oluşan bir deniz haline geldi.

Bu durum, içeriğinizi sektörde popüler anahtar kelime öbekleri ve terimleri kaç kez kullandığınıza göre puanlayan Clearscope gibi araçların ortaya çıkmasıyla daha da kötüleşti.

Clearscope’u kullanarak içerik puanınız ne kadar yüksek olursa Google’da sıralama şansınız da o kadar iyi olur. Birçok SEO ajansıyla çalışmış biri olarak, bu modeli izleyerek yazdığımız içeriğin çoğunun oldukça kısa bir süre içinde Google’ın 1. sayfasında 1 numaraya ulaştığını size doğrulayabilirim.

Peki okuyucuya o kadar da yardımcı oluyorlar mı? Bu kadar mı dönüşüyorlar? Bu tamamen başka bir oyun.

Bu AI metin yazarlığı araçlarının çoğu SEO araçlarıyla entegre olur. Örneğin Jasper AI, Surfer ile, Copysmith ise Frase ile entegre oluyor.

Bu, her AI yazar kullanıcısına, tıpkı sizin gibi, uzun yıllara dayanan deneyime sahip, iyi eğitimli bir uzman olarak, Google’da sıralanan içerik oluşturma konusunda eşit fırsat verir.

İçerik oluşturmak için yapay zeka yazma araçlarının kullanılmasıyla ilgili yeni bir Twitter başlığı:

Buradan yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin iyi bir sıralamaya sahip olduğunu görebilirsiniz.

Harika içeriğinizin hedef kitleniz tarafından bulunmasını istiyorsanız içerik dağıtımı konusunda daha yaratıcı düşünmeye başlamanın zamanı geldi.

Bazıları içerik yazma işinin serbest düşüşte olduğunu söylüyor.

Şu anda yapay zeka yazma yazılımı mantıksal tartışmaları uzun süre sürdüremiyor. Çoğu durumda, bir veya iki paragraf yazdıktan sonra saçma sapan yazmaya başlar. Ancak nadir durumlarda, gerçeklere dayalı yanlışlıklar ve yanılgılarla dolu olsa da, anlamlı bir blog yazısı yazarlar.

Bu, birçok içerik yazarının kafasını rahatlatabilir, ancak o kadar hızlı değil. Bu içerik yazma araçlarının zamanla daha iyi hale gelmesi kaçınılmazdır.

Onlara dikkat etmeye ancak 2021’in sonlarına doğru başladım. O zamandan bu yana, onlarda gördüğüm gelişme düzeyi inanılır gibi değil ve daha da iyiye gidiyorlar.

Örneğin, aynı anda yalnızca Jasper AI, Writesonic ve bir avuç kişi blog yazısı oluşturabilir. Şu anda neredeyse her biri ortalama kalitede blog gönderileri oluşturuyor.

Ayrıca birçok SaaS markasının ve serbest yazarın günlük süreçlerinde yapay zeka metin yazarlığı araçlarını kullanmaktan bahsettiğini gördüm.

Bu yazılımın avantajı, yazma engelini aşmanıza yardımcı olabilmesi ve aynı zamanda insanlardan daha hızlı içerik oluşturmasıdır. Bazıları toplu içerik bile oluşturabilir.

Bu araçlar giderek daha iyi hale geldikçe, serbest içerik yazarlarına olan ihtiyaç önemli ölçüde azalacak. Ve başarılı olacak yazarlar büyük olasılıkla bu araçlarla nasıl işbirliği yapılacağını bilenler olacaktır.

Başka bir deyişle, “Yapay Zeka yazma araçları konusunda yetkin olmak” yakında içerik yazma rolüne girmek için bir ön koşul olabilir.

Sosyal medya yöneticileri en kötü etkilenenler oldu.

Şu anda sosyal medya pazarlamacılarının yapay zeka içerik yazmayı ne kadar benimsediğine dair istatistik görmedim. Ancak bunları kendim kullandıktan sonra, özellikle sosyal medya içeriği olmak üzere kısa içerik oluşturma konusunda kesinlikle iyi olduklarını söyleyebilirim.

Yapay zeka yazımı nedeniyle herhangi birinin daha erken işsiz kalması muhtemelse, bu muhtemelen sosyal medya yöneticileri ve içerik yaratıcıları olacaktır.

Bununla birlikte, şimdi bu yeni çağda nasıl ayakta kalabileceğimizi tartışalım.

İşletmenizi yapay zeka metin yazarlığının bozulmasına karşı nasıl koruyabilirsiniz?

Teknolojik olarak gelişmiş bir dünyada başarılı olmanın, kendinizi bir sonraki fırsat için konumlandırmaktan başka yolu yoktur; sürüklenecek olanlar arasında değil, ilk harekete geçenler arasında olmaya çalışmak.

İşletmenizin tüm bunların içerisinde nasıl ayakta kalabileceğini merak ediyorsanız işte yapmanız gerekenler.

Düşünce liderliği içeriği oluşturun.

Düşünce liderliği, kendinizi sektörünüzde uzman ve otorite olarak konumlandırma eylemidir. Bir düşünce lideri olarak kabul edilmek için, sürekli olarak konu hakkında üst düzey uzmanlık, deneyim ve anlayış sergileyen içerik oluşturmalısınız.

İçeriğiniz okuyucularınıza yaptığınız işte en iyi olduğunuzu göstermelidir. Bu, markanıza olan güveni artıracak ve sonuçta kârınızı artıracaktır. Son günlerde giderek artan özdeş içeriklerin ışığında, önde gelen markalar bir sonraki büyük şey olarak düşünce liderliği içeriğinin önemini tartışıyor.

Ama hata yapmayın; Düşünce liderliği içeriğinin mutlaka bir uzman tarafından oluşturulması gerekmez. İçgörü ve bilgi bir uzmandan gelmelidir, ancak yazı iyi bir yazara bırakılabilir.

Ryan Law’un dediği gibi, “Halka açık şirketlerdeki mimarlar, girişimciler ve yöneticiler adına makaleler ve kitaplar yazdım; bu deneyimlerdeki ortak nokta, müşterilerin fikirleri düzyazıya dönüştürmektense üretmede daha iyi olmalarıydı. Eğer ikincisini deneselerdi, son ürün yarım kalmış, kafa karıştırıcı ya da en kötüsü sıkıcı olurdu.”

Data Box’ın pazarlama müdürü John Bonini şöyle diyor : “Konu uzmanlarının çoğu yazar değildir ve çoğu yazar da ihtiyacınız olan belirli konu uzmanlığına sahip olmayacaktır.”

İçerik stratejisti olun.

İçerik oluşturmanın özü ilk etapta bir iş hedefini gerçekleştirmektir . Ve işletmenizin bunu nasıl yaptığı önemli değil. Önemli olan bu hedefe ulaşmaktır.

İçerik oluşturmak genel bir şey haline geldiğinden, artık yalnızca iyi içerik oluşturarak kazanamazsınız.

Siz bunu okurken, pek çok pazarlamacı yenilikçi düşünüyor ve her şeye rağmen hedeflerine ulaşmalarına olanak tanıyan daha yeni pazarlama konseptleri yaratıyor.

Pazarlamada eleştirel düşünme ve yenilikçilik olmasaydı, Hubspot, Salesforce ve Amazon gibi hakimiyet altındaki sektörlerde hiçbir yeni marka organik aramada ilgi kazanamayacak.

Bu, bir içerik pazarlama strateji uzmanı tutmayı veya kendiniz olmayı düşünmeye başlamanızın zamanıdır.

İyi bir içerik stratejisti olmak için önerdiğim adımlar şunlardır:

  • KOBİ markalarının pazarlama yöneticilerini/pazarlama başkanlarını takip edin: bunlar zaman zaman yenilik yapan kişilerdir. Onların gerçek yaşam deneyimlerinden çok şey öğreneceksiniz.
  • Pazarlama fikirlerini zaman zaman test edin: Test yoluyla hala yapılacak çok fazla keşif var.
  • Bilgiyi takip edin: Yapabileceğiniz şeyler arasında podcast dinlemek, web seminerlerine katılmak, raporları okumak, kurslara katılmak vb. yer alır.
  • Düşünce liderlerini takip edin: Sadece işini bilen pazarlamacıları takip ederek, stratejiler moda olmadan önce bunu ilk öğrenen kişilerden biri olabilirsiniz.

Yapay zeka yazmayı benimseyin.

Bu mantıksız gelebilir, ancak artık yapay zeka yazısını pazarlama araç setinize eklemenin zamanı geldi. Yazma tıkanıklığından muzdarip olduğunuzda bununla yaptığınız tek şey bir taslak oluşturmak veya bir parçaya hızlı bir başlangıç ​​yapmaksa, o zaman bu ek bir avantajdır.

Ne olursa olsun, daha hızlı olmak her zaman bir iş avantajı olacaktır. Yapay zeka metin yazarlığı yazılımıyla ilgili kaynakları bulun ve hangisinin pazarlama iş akışınıza uyabileceğini belirlemek için bunları ayrıntılı bir şekilde inceleyin.

En iyi AI metin yazarlığı yazılımına ilişkin incelemem, İnternet’teki en kapsamlı kaynaklardan biridir.

Sitenizin alan adı otoritesini oluşturun.

Alan adı otoritesi SEO’da her zaman önemli olmuştur. Ve bunlar artık daha da önemli. Bilgisayarı ve İnternet erişimi olan neredeyse herkes artık arama motoru için optimize edilmiş içerik oluşturabildiğinden, daha yüksek bir alan adı otoritesine sahip olmak büyük fark yaratabilir.

Bağlantı kurma, herhangi bir yazılımın sizin adınıza yapamayacağı tamamen uzmanlaşmış bir beceridir. Bu kesinlikle en önemli rekabet alanlarından biri olacak. Alan adı otoritesi oluşturarak önde olun.

 

Kaynak: readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin